Fotó: Facebook/U.S.Department of State
A magyar közösséget ért sérelmekre is kitér az amerikai külügyminisztérium által az emberi jogok 2018-as romániai helyzetéről összeállított országjelentés.
2019. március 14., 19:242019. március 14., 19:24
2019. március 15., 05:242019. március 15., 05:24
A magyar hivatali anyanyelvhasználat korlátozását és a kisebbségektől elvett ingatlanok visszaszolgáltatásának késlekedését is szóvá teszi az Egyesült Államok külügyminisztériumának az emberi jogok romániai helyzetére vonatkozó jelentése, amely a 2018-as helyzetet taglalja. A szerda este nyilvánosságra hozott dokumentum szerint számos esetben érkeztek beszámolók arról, hogy
Kitérnek Mihai Tudose volt miniszterelnök tavaly januárban a székely, illetve a magyar zászlók kitűzése kapcsán tett kijelentésére is, miszerint ha ilyesmi előfordul, a felelősök is ott fognak lógni mellettük. Megjegyzik: a diszkriminációellenes tanács ezért figyelmeztette az ex-kormányfőt. A magyarellenes megnyilvánulások közül emellett még egy áprilisi, a Bukaresthez közeli Voluntari-ban a helyi csapat és a Sepsi OSK között lejátszott labdarúgó-mérkőzésen lezajlott incidenst említenek meg, amelynek során a stadion hangszóróiból magyarellenes dal bömbölt.
A közvetlenül a magyar közösséget érintő ügyek közül ennyiről történik említés,
sőt a vonatkozó fejezetben csak annyi áll: Romániában nincsenek politikai foglyok.
A többi kisebbséget ért sérelem kapcsán említés történik a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető politikusai által a német közösségre tett sértő kijelentésekről, amelyekben azt sugallták, hogy a Német Demokrata Fórum náci gyökerű szervezet. A jelentés kitér a roma- és zsidóellenes megnyilvánulásokra is.
A dokumentum kitér a korrupció helyzetére is, megjegyezve: az továbbra is országos szintű problémát jelent, annak ellenére, hogy több magas rangú politikust elítéltek korrupció miatt. A dokumentum szerint a korrupció még mindig elterjedt a közszférában, a korrupcióellenes törvényeket nem alkalmazzák hatékonyan, a korrupciós ügyekben született ítéletek pedig következetlenek.
Említést tesz a rendfenntartó erők által elkövetett erőszakról is, amely esetében elmaradt a felelősök elmarasztalása. A külügyi jelentés kitér a börtönviszonyokra is, amelyeket súlyosnak nevez, és megjegyzi: a cellák túlzsúfoltak, így a román börtönök nem felelnek meg a nemzetközi előírásoknak. Emellett továbbra is gondot jelentenek a rabok ellen a börtönhatóságok, illetve a többi rab által elkövetett erőszakos cselekmények.
Magyarországról szólva a külügyminisztérium jelentése megállapítja, hogy az ország többpárti parlamenti demokrácia, és idézi az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választási megfigyelőinek jelentését, miszerint
A jelentés szintén az EBESZ-re hivatkozva állapítja meg, hogy a tavalyi választásokon „a kormányzati tájékoztatási kampány jelentős részben megkülönböztethetetlen volt a Fidesz kampányától, egyértelmű előnyt biztosítva ezzel a Fidesznek”. A dokumentum megemlíti, hogy jelentés érkezett a civil szervezetek politikai megfélemlítéséről és a működésüket érintő jogi megszorításokról.
A jelentés nyilvánosságra hozatalakor Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az emberi jogi visszaélések feltárásával és az emberi jogokat tiszteletben nem tartó országokra gyakorolt nyomással lehet változást elérni. A sajtótájékoztatón Mike Pompeo mindenekelőtt az Iránban, Dél-Szudánban, Nicaraguában és Kínában uralkodó helyzetet marasztalta el.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.
A két nappal ezelőtt forgalomba helyezett Coradia Stream vonat teljes mértékben üzemképes, de mivel a mozdony leválasztásakor a fedélzeti számítógépen hibaüzenetek jelentek meg, a szerelvényt inkább a remízben tartották.
Választások nincsenek kampány nélkül, a román politikum pedig a lehető legnagyobb mértékben kimaxolja a korteskedést: a napokban két jelölt is a hírhedt román lakodalmas zene, a manele sztárjaival komponáltatott magának „kampányhimnuszt”.
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
szóljon hozzá!