Fotó: Haáz Vince
A romániai polgárok elsöprő többsége szerint Romániában rossz irányba haladnak a dolgok, a legnagyobb támogatottságú párt továbbra is a Szociáldemokrata Párt (PSD), de az intézmények közül a pártokban bíznak a legkevésbé az emberek – derül ki a CURS közvélemény-kutató legfrissebb, szeptemberi felméréséből.
2023. szeptember 25., 12:442023. szeptember 25., 12:44
A felmérés szerint ha most vasárnap lennének a választások, a PSD 31 százalékkal végezne az élen, mögötte jóval lemaradva, 19 százalékkal koalíciós partnere, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) áll a második helyen.
A szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azonban hibahatáron belüli különbséggel, csupán egy százalékkal lemaradva liheg a tarkójába.
A negyedik a mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 11 százalékkal, míg
A felmérés szerint az RMDSZ csupán a hatodik 4 százalékkal, ami annyit jelent, hogy nem jutna be a parlamentbe.
Fotó: CURS
Arra a kérdésre, hogy szerintük jó vagy rossz irányba mennek a dolgok Romániában, a nagy többség, 69 százalék úgy válaszolt, hogy rossz irányba, és csupán 22 százalék vélekedett úgy, hogy jó irányba.
A többség ennek nyomán a saját helyzete kapcsán sem túl derűlátó: arra a kérdésre, hogy egy év múlva jobb vagy rosszabb körülmények között él majd, 41 százalék felelte azt, hogy rosszabb, 38 százalék mondta azt, hogy nem fog változni, és csupán 18 százalék bízott abban, hogy jobban él majd, mint most.
A második helyen 17 százalékkal az alacsony jövedelmek és az életszínvonal áll, a harmadikon 16 százalékkal a korrupció, a negyedik 8 százalékos aránnyal a munkahelyek hiánya áll, az ötödik 7-7 százalékkal a gazdasági válság és az egészségügy helyzete.
Négy százalék a külső adósságot tekinti a legfőbb gondnak, és egyaránt 3 százalék az oktatás helyzetét, a különleges nyugdíjakat, a migrációt, az ukrajnai háborút, a politikai osztályt és a közlekedési infrastruktúra állapotát.
Két százalék gondolja úgy, hogy a legnagyobb gondot a magas adók jelentik.
Rákérdeztek arra is, hogy mennyire bíznak a válaszadók az egyes intézményekben.
Az élen a tűzoltók végeztek: a megkérdezettek 73 százaléka mondta azt, hogy bízik a lánglovagokban.
A dobogó második helyén a hadsereg áll 68 százalékos bizalmi indexszel, míg a harmadik az ortodox egyház, amiben a válaszadók 63 százaléka bízik.
A további sorrend: helyi önkormányzat (46 százalékos bizalmi index), NATO (42), oktatás (42), EU (35), sajtó (23), civil szervezetek (22), kormány (17), elnöki hivatal (13), parlament (13) és pártok (10).
Fotó: CURS
A schengeni csatlakozás kapcsán is borúlátó a többség: 27 százalék szerint biztosan nem, 33 százalék szerint pedig inkább nem lesz Románia idén a belső határellenőrzés nélküli uniós térség tagja, és csupán 8 százalék véli úgy, hogy biztosan, és 19 százalék, hogy inkább igen, mint nem.
A válaszadók többsége (41 százalék) szerint Románia schengeni csatlakozásának elmaradásáért elsősorban az azt megvétózó Ausztria felelős, de 21 százalék úgy véli, hogy inkább a román kormány.
A felmérés szeptember 12. és 22. között készült 1008 fős mintán, a hibahatár 3,1 százalékos.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
szóljon hozzá!