Mennie kellett
Fotó: Twitter
Formálisan is felmentette a bukaresti parlament szerdán Renate Webert az ombudsmani tisztségből, miután előző nap tevékenységi beszámolója elutasításával megvonta tőle a bizalmat.
2021. június 16., 16:022021. június 16., 16:02
2021. június 16., 16:402021. június 16., 16:40
A Romániában a Nép ügyvédjének nevezett alapjogi biztos felmentése érdekében szerdán újabb együttes ülést tartott a kétkamarás parlament, amelyen 247 szavazattal 32 ellenében fogadták el a tisztségviselő visszahívásáról rendelkező határozatot.
A jobbközép kormánykoalíció szerint Weber félreértelmezte hatáskörét, törvény- és alkotmánysértéseket követett el, a gyermekek jogainak védelme, a rendszerszintű helyhatósági korrupció leleplezése helyett a járványügyi intézkedések hátráltatásával igyekezett médiafigyelmet szerezni.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke jelezte: az ellenzék alkotmányossági óvást emel, s bepanaszolja a bukaresti kormányt Brüsszelben, amiért „a jogállamiságot megsértve, önkényesen elfoglalja” a közszolgálati intézményeket. A PSD elnöke felidézte, hogy a tavaly decemberi választások nyomán hatalomra került jobbközép koalíció leváltotta a közszolgálati televízió és rádió vezetőit, valamint a médiafelügyelet elnökét is.
A kormánypártok törvényhozói a szerdai parlamenti ülésen azt hangoztatták, hogy a korábbi balliberális parlamenti többség által ombudsmanná választott Weber nem a nép, hanem az őt kinevező baloldal ügyvédje volt, míg az ellenzék szónokai szerint az ombudsman „nyilvános kivégzés”, egy „sztálinista kirakatper” áldozatává vált, mert nem volt hajlandó kiszolgálni az új hatalmat.
2012 nyarán, amikor a parlamenti erőviszonyok – a helyezkedő politikusok átigazolásai miatt – már a fél évvel a választások előtt a győzelemre esélyes Szociálliberális Szövetség javára billentek, Victor Ponta frissen hatalomra került kormánya cserélte le az alig egy évvel korábban megválasztott ombudsmant, hogy előkészítse a jobboldali Traian Băsescu akkori államfő felfüggesztését.
Az ombudsman többször került Romániában a politikai csatározások középpontjába, mivel az alkotmány szerint csak neki van joga alkotmányossági óvást emelni az azonnal hatályba lépő, a parlament által utólag megvitatott törvényerejű sürgősségi kormányrendeletek ellen.
de az erről (is) rendelkező alkotmánymódosító törvénytervezet elbukta a normakontrollt, így az alaptörvény módosításáról már nem írtak ki (ügydöntő) népszavazást. Bukaresti médiaértesülések szerint a kormánypártok megállapodtak arról, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelöltjét, Fábián Gyula kolozsvári egyetemi oktatót választják ombudsmannak.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
1 hozzászólás