Felmentette a romániai bíróság Markó Attilát a még utolsó perében is, ezt maga az RMDSZ politikusa, az államosított ingatlanok restitúciós kérelmeit elbíráló bizottság egykori tagja jelentette be csütörtökön közösségi oldalán. A rá kirótt korábbi ítélet miatt Magyarországra távozott volt képviselő hamarosan hazatér.
2023. április 27., 16:222023. április 27., 16:22
2023. április 27., 17:582023. április 27., 17:58
„Felmentettek az utolsó peremben is!” – adta hírül közösségi oldalán posztolt bejegyzésében az RMDSZ egykori parlamenti képviselője. Markó közölte, a 2014 november 20-a óta eltelt közel nyolc és fél év alatt öt vádemelés történt ellene, ezek közül három perben felmentették, kettőben az ügyészség ejtette a vádat.
„Itt ér véget ez a történet... Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a támogatást, biztatást! Találkozunk Otthon!” – írta Markó Attila, arra kérve a sajtó képviselőit, hogy legyenek egy kis türelemmel, majd szeretne sajtótájékoztatót tartani, reményei szerint Sepsiszentgyörgyön. A Krónika egyébként már tavaly februárban megírta, hogy látszólag nincs akadálya az egykori kisebbségügyi államtitkár Erdélybe való hazatérésének, mivel már akkor sem szerepelt a neve a román rendőrség és az Interpol körözési listáján.
Markó Attilát azzal vádolta az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA), hogy a restitúciós hatóság kártérítési bizottságának tagjaként beosztásával visszaélve hozzájárult a román állam megkárosításához. A volt bukaresti tisztségviselőt első fokon hivatali visszaélésért elmarasztalta a bukaresti táblabíróság, és öt év letöltendő halmazati börtönbüntetést szabott ki rá. Ugyanebben az ügyben Crinuţa Dumitreant, a restitúcós bizottság volt elnökét azzal vádolta az ügyészség, hogy 400 000 euró kenőpénzt fogadott el Horia Simu üzeltembertől annak fejében, hogy jóváhagyják a vállalkozó felülértékelt kártérítési igényét egy 25 hektáros konstancai földterületért. Dumitrean alapfokon 6 év 3 hónap letöltendő szabadságvesztést kapott, de ezúttal Maró Attilához hasonlóan felmentették.
Megjegyzendő, hogy Crinuţa Dumitrean börtönbüntetését a legfelsőbb bíróság azzal az indokkal törölte el, hogy a bűncselekmény – az alkotmánybíróság határozata alapján – elévült. Fenntartotta ugyanakkor a bíróság azt a korábbi döntést, miszerint a restitúciós bizottság elnökétől elkobozták a feltételezés szerint megvesztegetésből származó 400 ezer eurót.
Az RMDSZ korábbi politikusa ügyében legutóbb 2022 júliusában született számára kedvező ítélet a bukaresti legfelsőbb bíróságon, amely jogerősen felmentette a korrupciós vádak alól az ellene folyó egyik perben. A bírói tanács elutasította a korrupcióellenes ügyészség (DNA) fellebbezését a vádlottak többségét felmentő korábbi ítélet ellen. Markó Attilát és az egykor államosított ingatlanok restitúciós kérelmeit elbíráló bizottság többi tagját azzal vádolta a DNA, hogy 128 millió euró értékű kártérítést szavaztak meg Horia Simu üzletembernek egy ingatlanért, mely az ügyészség szerint valójában csak 58 millió eurót ért, így az államot 70 millió euróval megkárosították.
Az RMDSZ egykori jogász-politikusa Magyarországra menekült azt követően, hogy öt más restitúciós, illetve kártérítési ügyben is vádat emelt az ügyészség ellene. A nyomozó hatóság a kártérítési bizottság valamennyi tagját megvádolta, mert úgy vélte, hogy a megrendelt szakértői jelentés alapján indokolatlanul nagy összegű kártérítést ítéltek meg egyes államosított ingatlanokért. Mint arról korábban beszámoltunk, az öt ügy közül egyben ejtették a Markó Attila elleni vádat, miután a jogász-politikus bizonyította, hogy nem is volt jelen azon a bizottsági ülésen, amelyen a vitatott döntés született. Egy másik ügyben a bíróság visszaküldte a DNA-nak a dossziét, és az ügyészség végül ejtette az ügyet. A harmadik ügyben a legfelsőbb bíróság jogerősen felmentette a bizottság tagjait.
Indoklásában a bíróság ahhoz hasonlította a felértékelési ügyet, mint amikor a bíróság kér bizonyos (orvosi, építésügyi, patológiai) ügyekben szakvéleményt, mert az adott kérdés nem a szakterülete. Úgy vélte: ezeket a szakvéleményeket akárcsak a bíróság, úgy a kártérítési bizottság sem bírálhatta felül. Egy további hasonló perben az első fokon eljáró bíróság elmarasztalta Markó Attilát és a bizottság tagjait. A fellebbezés után ebben az ügyben most hozott jogerős ítéletet a legfelsőbb bíróság.
A román legfelsőbb bíróság csütörtökön jogerősen felmentette Markó Attilát, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) korábbi szakpolitikusát a korrupciós vádak alól az ellene folyó egyik perben.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, Cristian Popescu-Piedone néha „túlzásokba esik az önreklámozással” az intézmény által végzett ellenőrzések kapcsán.
Új típusú Patriot rendszert kap Románia az Amerikai Egyesült Államoktól – jelentette be pénteken Marcel Ciolacu.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
szóljon hozzá!