Fotó: RMDSZ
Az idei szuperválasztási év legfőbb tétje, hogy ki lesz az ország elnöke a következő tíz évben.
2024. október 04., 10:152024. október 04., 10:15
Bár Romániában 5 évente választunk államelnököt, a tapasztalat azt mutatja, valójában 10 évre szóló döntés ez: akkor van súlya ennek a választásnak, amikor a régi elnök már nem tud újabb mandátumhoz jutni. Azaz 2024-ben minden adott ahhoz, hogy izgalmas legyen a hazai politika és jobbnál jobb kampányokat lássunk. Csakhogy…
Komoly politikai elemzők mondják, hogy rég nem láttak ilyen gyenge, elképzelések és megoldások nélküli kampányt. Pedig van itt minden: számos jelölt és számos ígéret. Pénzt, paripát, ingyen lakást és lassan örök életet is ígérnek, könyvet írnak, érettségi bizonyítványt magyaráznak, ahelyett, hogy a valós problémákról beszéljenek.
Ez a baj idén is elkerült bennünket. Nem véletlenül. Az RMDSZ nem szokott délibábokat kergetni, a populista ígérgetést meghagyjuk másoknak.
Van hozzá tapasztalata és riválisaitól eltérően van víziója is arról, hogy merrefelé kéne menni.
Idén is úgy kezdtük, ahogy szoktuk: hangosan mondtuk, hogy figyeljetek a jelöltünkre, Kelemen Hunorra is! A szokásos forgatókönyv szerint ilyenkor nagy csend következik, majd a kampány végén 1-2 hang megjegyzi, hogy „ce păcat că-i maghiar”.
Ezúttal azonban nem így történt.
Az már csak hab a tortán, hogy kritikus hangú szerzőkről van szó, akikről mindenki tudja, hogy csak úgy nem adják be a derekukat.
Cristian Tudor Popescu (CTP) volt a legbátrabb, aki megadta a hangot és elindította a vitát. Azt mondta, azért fog Kelemen Hunorra szavazni, mert a magyar jelölt az egyetlen romániai politikus, aki gyakran, visszatérően figyelmeztet az ország legsúlyosabb problémájára, az elnéptelenedésre. És fel is hívta a figyelmet az RMDSZ elnökének friss tévés nyilatkozatára:
Ráadásul a születési ráta is gondot okoz. Annyi autópályát építhetünk, amennyit akarunk, de hol lesznek az emberek?”
Ioana Ene Dogioiu, akinek a nagy hallgatottságú Europa FM rádióban is van műsora, tovább erősítette a CTP mondandóját: szerinte egyetlen elnökjelölt sem beszél a lényeges problémákról, sorozatos bakikat követnek el a jelöltek, ami leginkább műveletlenségükről árulkodik.
– írta az újságíró.
A sort nem akarnánk hosszan folytatni, de Sabina Fati, a Deutsche Welle szerzőjének írása még rávilágít egy fontos dologra. Az ismert román publicista szerint a magyar jelölt azt fogja támogatni a második fordulóban, aki garantálja az RMDSZ kormányra jutását. „Miért ő a főszereplő ebben a vitában, miközben egy kisebbségi párt vezetője, aki elsősorban azért indul az elnöki posztért, hogy mozgósítsa a magyar szavazókat? Talán azért, mert a többi esélyes jelölt színvonala nagyon alacsony, és egyikük sem állná meg a helyét egy szemtől szembe való vitában Kelemen Hunorral?” – fogalmaz Sabina Fati.
Hogy mi lesz ennek a vége, nem tudjuk. Le tudja-e győzni román értelmiségiek, újságírók józan esze a közöny falát, és ezek a vélemények leszűrödnek-e a román társadalom tagjaihoz? Nem kizárt. A lényeg viszont, hogy valami elindult: soha nem tapasztaltunk még ilyen kiállást román részről a magyar jelölt irányában.
Mennyivel jobban hangzik, ha a „CE PĂCAT CĂ-I MAGHIAR” helyett a „CE BINE CĂ AVEM UN MAGHIAR, CARE ȚINE CU NOI, CU CETĂȚENII” lesz az elnökválasztási kampányt záró elemzések konklúziója!
(X – fizetett hirdetés)
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.