Fotó: RMDSZ
Az idei szuperválasztási év legfőbb tétje, hogy ki lesz az ország elnöke a következő tíz évben.
2024. október 04., 10:152024. október 04., 10:15
Bár Romániában 5 évente választunk államelnököt, a tapasztalat azt mutatja, valójában 10 évre szóló döntés ez: akkor van súlya ennek a választásnak, amikor a régi elnök már nem tud újabb mandátumhoz jutni. Azaz 2024-ben minden adott ahhoz, hogy izgalmas legyen a hazai politika és jobbnál jobb kampányokat lássunk. Csakhogy…
Komoly politikai elemzők mondják, hogy rég nem láttak ilyen gyenge, elképzelések és megoldások nélküli kampányt. Pedig van itt minden: számos jelölt és számos ígéret. Pénzt, paripát, ingyen lakást és lassan örök életet is ígérnek, könyvet írnak, érettségi bizonyítványt magyaráznak, ahelyett, hogy a valós problémákról beszéljenek.
Ez a baj idén is elkerült bennünket. Nem véletlenül. Az RMDSZ nem szokott délibábokat kergetni, a populista ígérgetést meghagyjuk másoknak.
Van hozzá tapasztalata és riválisaitól eltérően van víziója is arról, hogy merrefelé kéne menni.
Idén is úgy kezdtük, ahogy szoktuk: hangosan mondtuk, hogy figyeljetek a jelöltünkre, Kelemen Hunorra is! A szokásos forgatókönyv szerint ilyenkor nagy csend következik, majd a kampány végén 1-2 hang megjegyzi, hogy „ce păcat că-i maghiar”.
Ezúttal azonban nem így történt.
Az már csak hab a tortán, hogy kritikus hangú szerzőkről van szó, akikről mindenki tudja, hogy csak úgy nem adják be a derekukat.
Cristian Tudor Popescu (CTP) volt a legbátrabb, aki megadta a hangot és elindította a vitát. Azt mondta, azért fog Kelemen Hunorra szavazni, mert a magyar jelölt az egyetlen romániai politikus, aki gyakran, visszatérően figyelmeztet az ország legsúlyosabb problémájára, az elnéptelenedésre. És fel is hívta a figyelmet az RMDSZ elnökének friss tévés nyilatkozatára:
Ráadásul a születési ráta is gondot okoz. Annyi autópályát építhetünk, amennyit akarunk, de hol lesznek az emberek?”
Ioana Ene Dogioiu, akinek a nagy hallgatottságú Europa FM rádióban is van műsora, tovább erősítette a CTP mondandóját: szerinte egyetlen elnökjelölt sem beszél a lényeges problémákról, sorozatos bakikat követnek el a jelöltek, ami leginkább műveletlenségükről árulkodik.
– írta az újságíró.
A sort nem akarnánk hosszan folytatni, de Sabina Fati, a Deutsche Welle szerzőjének írása még rávilágít egy fontos dologra. Az ismert román publicista szerint a magyar jelölt azt fogja támogatni a második fordulóban, aki garantálja az RMDSZ kormányra jutását. „Miért ő a főszereplő ebben a vitában, miközben egy kisebbségi párt vezetője, aki elsősorban azért indul az elnöki posztért, hogy mozgósítsa a magyar szavazókat? Talán azért, mert a többi esélyes jelölt színvonala nagyon alacsony, és egyikük sem állná meg a helyét egy szemtől szembe való vitában Kelemen Hunorral?” – fogalmaz Sabina Fati.
Hogy mi lesz ennek a vége, nem tudjuk. Le tudja-e győzni román értelmiségiek, újságírók józan esze a közöny falát, és ezek a vélemények leszűrödnek-e a román társadalom tagjaihoz? Nem kizárt. A lényeg viszont, hogy valami elindult: soha nem tapasztaltunk még ilyen kiállást román részről a magyar jelölt irányában.
Mennyivel jobban hangzik, ha a „CE PĂCAT CĂ-I MAGHIAR” helyett a „CE BINE CĂ AVEM UN MAGHIAR, CARE ȚINE CU NOI, CU CETĂȚENII” lesz az elnökválasztási kampányt záró elemzések konklúziója!
(X – fizetett hirdetés)
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.