Fagyriadó: megszakadt az összeköttetés Bukarest és a tengerpart között

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Több országút járhatatlan volt kedd délelőtt Románia déli és délkeleti részén az előző nap lehullott hó és főleg a hótorlaszokat emelő viharos szél miatt: Bukarest és a tengerpart között leállt mind a közúti és a vasúti, mind a légi közlekedés.

Hírösszefoglaló

2018. február 27., 12:212018. február 27., 12:21

2018. február 27., 12:312018. február 27., 12:31

Románia 28 déli, keleti és központi megyéjében - Olténia, Munténia, Moldva, Dobrudzsa egészében és a Székelyföld jelentős részén - csütörtökig narancssárga (másodfokú) fagyriadó van érvényben: éjszakánként a hőmérséklet a legtöbb helyen mínusz 20 Celsius-fok közelébe vagy alá süllyed, de a nappali csúcshőmérséklet sem emelkedik mínusz 8 fok fölé.

A hidegérzetet fokozza az erős szél is, amely miatt kedden 14 óráig egy másik narancssárga figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat.

Nyolc Duna menti megyében és Bukarestben a szél óránként több mint 50 kilométeres sebességgel fúj, a széllökések sebessége pedig helyenként a 70 kilométer/órát is meghaladja.

A közlekedésben a hófúvás és a helyenként 50 méter alá csökkent látótávolság okoz gondot. Az MTI beszámolója szerint az utászok ezért a "reménytelen" utakat nem tisztítják, mert ha el is takarítanák a - keddre virradó éjszaka hullott, jelentős mennyiségű - havat, az erős szél úgyis visszafújja az utakra.

A hófúvás miatt már hétfő este lezárták a Bukarest és a tengerpart közötti A2-es, illetve a Konstancát elkerülő A4-es autópályát és szinte valamennyi dobrudzsai országutat.

Kedd délelőtt harminc főúton és 40 megyei úton szünetelt a közlekedés Teleorman, Dolj, Olt, Giurgiu, Calarasi, Konstanca és Tulcea megyében. A román állami vasúttársaság 85 járatot törölt, de a közlekedő járatok is jelentős késéseket halmoznak fel. Az erős szél miatt a tengeri kikötőket is bezárták. A szél miatt kedd reggel lezárták a konstancai Mihail Kogalniceanu nemzetközi repülőteret is.

Bukarestben és tíz megyében második napja szünetel a tanítás: a fővárosban működő több mint 400 tanintézmény kedden zárva van, ami negyedmillió iskolást és óvodást érint.

Akatasztrófavédelmi egységeket - a megelőző intézkedéseknek köszönhetően - viszonylag kevés esetben riasztották a hó fogságába került járművek és utasaik kimentésére, viszont folyamatosan szükség van segítségükre a megközelíthetetlenné vált településeken élő állapotos nők vagy dialízisre szoruló vesebetegek kórházba szállításánál: ilyen esetekben a katasztrófavédelem lánctalpas járművei szállították a pácienseket, vagy nyitottak utat a mentőautóknak.

A meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint kedd estére alábbhagy a szél, a hét végéig pedig a rendkívüli hideg is enyhülni fog.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Megágyazott a hírszerzés adócsalással szembeni bevetésének a CSAT

Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.

Megágyazott a hírszerzés adócsalással szembeni bevetésének a CSAT
2025. június 30., hétfő

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók

Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók
2025. június 30., hétfő

Parajdi sóbánya: két forgatókönyv került terítékre a védelmi tanács ülésén Bukarestben

Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).

Parajdi sóbánya: két forgatókönyv került terítékre a védelmi tanács ülésén Bukarestben
2025. június 30., hétfő

A nyugdíjasok is tiltakoznak a kormány tervezett intézkedései ellen

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

A nyugdíjasok is tiltakoznak a kormány tervezett intézkedései ellen
2025. június 30., hétfő

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt

Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt
2025. június 30., hétfő

Általános sztrájkkal fenyegetik a kormányfőt a szakszervezetek

A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.

Általános sztrájkkal fenyegetik a kormányfőt a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Közzétették az érettségi vizsga végleges eredményeit

A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.

Közzétették az érettségi vizsga végleges eredményeit
2025. június 30., hétfő

Románia 2024-es egészségügyi térképe: nő a kapacitás, de a vidék súlyos lemaradásban van

Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.

Románia 2024-es egészségügyi térképe: nő a kapacitás, de a vidék súlyos lemaradásban van
2025. június 29., vasárnap

Autópálya Curtea de Argeștől a tengerpartig – hétfőtől használható a főváros déli körgyűrűje

Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Autópálya Curtea de Argeștől a tengerpartig – hétfőtől használható a főváros déli körgyűrűje
2025. június 29., vasárnap

Nem volt ügyeletes a börtönben, mentővel kórházba szállították Elena Udreát

Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.

Nem volt ügyeletes a börtönben, mentővel kórházba szállították Elena Udreát