Az iskolaelhagyás elszalasztott lehetőségeket jelent (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
Évente több mint 23 000 tanuló hagyja ott idő előtt az iskolapadot – derül ki a Bukaresti Egyetem által az Amerikai-Román Kereskedelmi Kamara (AmCham Románia) számára készített, Az iskolaelhagyás gazdasági hatása Romániában című elemzésből.
2024. október 17., 18:262024. október 17., 18:26
A sajtónak is bemutatott elemzés szerint Romániában a legmagasabb a tanulmányaikat idő előtt megszakítók aránya az Európai Unióban; 2023-ban a tanulók 16,6 százalékát érintette a lemorzsolódás jelensége.
Ezzel szemben a kisvárosokban és külvárosokban ennél jóval alacsonyabb, 14,3 százalékos volt a lemorzsolódási arány, míg a nagyvárosokban mindössze 3,3 százalékos – mutat rá az Agerpres által idézett elemzés.
Ugyanakkor Romániában a legalacsonyabb a felnőttoktatásban részt vevők aránya is az EU-ban: a 25-64 évesek közül 2020-ban 1 százalék, 2022-ben 5,7 százalék, 2023-ban pedig 6,7 százalék vett részt tovább- vagy átképzéseken.
„Ez pedig nemcsak egy szám, ez az elszalasztott lehetőségek, a kiaknázatlan lehetőségek története” – mutatott rá Elisabeta Moraru, az AmCham Románia igazgatótanácsának tagja és az AmCham oktatási munkacsoportjának elnöke az intézmény közleménye szerint.
A jelenség Románia gazdaságára is negatív hatással van, az elemzés szerint ugyanis az iskolát a vizsgált időszakban (2005-2013 és 2016-2024 között) elhagyó személyek élethosszig tartó költségei összesen 107 milliárd euróra rúgnak, ami Románia éves GDP-jének (becslések szerint 300 milliárd euró) mintegy 35,67 százalékát teszi ki.
A 12 vizsgált közösségben az éves költségek megközelítőleg 2,3 milliárd eurót tesznek ki, ami a GDP 0,77 százalékának felel meg. Az utóbbi 11 évben ez 15,7 milliárd eurós költséget jelent, azaz a GDP-nek megközelítőleg az 5,23 százalékát – mutat rá az elemzés.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
szóljon hozzá!