Az iskolaelhagyás elszalasztott lehetőségeket jelent (képünk illusztráció)
Fotó: Barabás Ákos
Évente több mint 23 000 tanuló hagyja ott idő előtt az iskolapadot – derül ki a Bukaresti Egyetem által az Amerikai-Román Kereskedelmi Kamara (AmCham Románia) számára készített, Az iskolaelhagyás gazdasági hatása Romániában című elemzésből.
2024. október 17., 18:262024. október 17., 18:26
A sajtónak is bemutatott elemzés szerint Romániában a legmagasabb a tanulmányaikat idő előtt megszakítók aránya az Európai Unióban; 2023-ban a tanulók 16,6 százalékát érintette a lemorzsolódás jelensége.
Ezzel szemben a kisvárosokban és külvárosokban ennél jóval alacsonyabb, 14,3 százalékos volt a lemorzsolódási arány, míg a nagyvárosokban mindössze 3,3 százalékos – mutat rá az Agerpres által idézett elemzés.
Ugyanakkor Romániában a legalacsonyabb a felnőttoktatásban részt vevők aránya is az EU-ban: a 25-64 évesek közül 2020-ban 1 százalék, 2022-ben 5,7 százalék, 2023-ban pedig 6,7 százalék vett részt tovább- vagy átképzéseken.
„Ez pedig nemcsak egy szám, ez az elszalasztott lehetőségek, a kiaknázatlan lehetőségek története” – mutatott rá Elisabeta Moraru, az AmCham Románia igazgatótanácsának tagja és az AmCham oktatási munkacsoportjának elnöke az intézmény közleménye szerint.
A jelenség Románia gazdaságára is negatív hatással van, az elemzés szerint ugyanis az iskolát a vizsgált időszakban (2005-2013 és 2016-2024 között) elhagyó személyek élethosszig tartó költségei összesen 107 milliárd euróra rúgnak, ami Románia éves GDP-jének (becslések szerint 300 milliárd euró) mintegy 35,67 százalékát teszi ki.
A 12 vizsgált közösségben az éves költségek megközelítőleg 2,3 milliárd eurót tesznek ki, ami a GDP 0,77 százalékának felel meg. Az utóbbi 11 évben ez 15,7 milliárd eurós költséget jelent, azaz a GDP-nek megközelítőleg az 5,23 százalékát – mutat rá az elemzés.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy a kormánypártok jelenleg a főtitkáraikon keresztül „vagy telepátiával” kommunikálnak.
A jelenlegi nyugdíjtörvény hátrányosan megkülönbözteti a különleges munkakörülmények között dolgozókat a normális munkakörülmények között dolgozókkal szemben – jelentette ki Dumitru Pîrvulescu, a bánya- és energiaipari szakszervezeti szövetség elnöke.
A külföldön lakó vagy külföldön tartózkodó román állampolgárok csütörtök éjfélig regisztrálhatnak levélszavazásra a parlamenti választásokon az Állandó Választási Hatóság honlapján.
Összesen 120 helyszínen tartanak csütörtökön házkutatást Szervezettbűnözés- és Terrorizmuselleni Ügyosztály (DIICOT) ügyészei kábítószer-kereskedelemmel és a cigarettacsempészettel kapcsolatos ügyekben.
Új, katonai feladatokat is ellátó teherszállító vasúttársaság létrehozását hagyta jóvá szerdai ülésén a román kormány. A Carpatica Feroviar egyik legfőbb feladata háború esetén a katonai eszközök és a csapatok szállítása lesz.
Házkutatást tartanak csütörtökön az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei a huşi-i városi kórházban Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter irodájában – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
A kommunista Securitate tisztje volt Silviu Predoiu, a Külföldi Hírszerző Szolgálat 2018-ig tisztségben levő volt igazgatóhelyettese és ügyvivő igazgatója – közölte szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
2025. január elsejétől 4050 lej lesz a bruttó minimálbér, és továbbra is adómentes lesz 300 lej a juttatásból – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a háromoldalú egyeztető tanács szerdai ülését követően.
Sürgősségi rendeletet fogadott el szerdai ülésén a kormány az ukrán F-16-os pilóták kiképzésére vonatkozó jogi eljárásokról és a kiképzés feltételeinek biztosításáról – számolt be sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Nicolae Ciucă szerdán kijelentette, hogy Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel közösen képesek lesznek összefogni a jobboldali politikai alakulatokat.
szóljon hozzá!