A példátlan helyzet fejtörést okoz az iskolaigazgatóknak
Fotó: Jakab Mónika
Miközben zajlik a nyolcadikosok képességvizsgája, a tanévszerkezet módosítása miatt a többi évfolyam még iskolába jár. Mindez szervezési gondot jelent az iskolák számára, a minisztérium az intézményvezetők leleményességére bízta, miként oldják meg a helyzetet.
2021. június 10., 14:522021. június 10., 14:52
A tavaszi egy hónapos kényszervakáció miatt hosszabbította meg egy héttel a tanévet az oktatási minisztérium, ám a nyolcadikosok képességvizsgájának időpontján nem változtattak. A tanévszerkezet módosítása azt eredményezte, hogy miközben a megmérettetés zajlik, a többi évfolyam iskolába jár a vakáció előtti utolsó héten. Korábban hasonló csúszás nem fordult elő, hiszen mire a nyolcadikosok vizsgáztak, a többiek már vakáción voltak.
A példátlan helyzet fejtörést okoz az iskolaigazgatóknak, hiszen azokat az épületeket, ahol zajlik a kisérettségi, teljesen ki kell üríteni, sőt, amíg tart a megmérettetés, online órákat sem mindenhol tudnak tartani, hiszen a pedagógusok egy része épp a vizsga lebonyolításával lesz elfoglalva, felügyelőként, bizottsági tagként, javítóként.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy utolsó héten általában a második félév lezárása történik. „Ez sajátos helyzet, az iskolák körülményeitől függ, milyen épületeik, termeik vannak, és a szervezéstől. Nincs egyetlen, közös megoldás, ezért az oktatási minisztérium nem adott olyan utasítást az iskoláknak, hogy a vizsgák alatt a többi diák online kell tanuljon. Elsősorban a vizsgaközpont nem minden esetben jelenti az egész iskolaépületet. Ha egy iskolában van elég tanterem, hogy a vizsgaközpontot elkülönítsék, és a többi órát is megtartsák, akkor ezt megtehetik. Ha egy iskolában délután tanulnak a gyerekek, akkor ezt a vizsganapokon is megtehetik” – magyarázta a miniszter a Digi24 hírtelevíziónak.
Hangsúlyozta, erőfeszítéseket tettek, hogy hogy a hosszú tavaszi vakáció személyesen vehessenek részt a diákok az órákon, ne halasszák a képességvizsga időpontját, és a tanévet csak egy héttel hosszabbítsák meg.
Nem sok értelme volt az egyhetes tanévhosszabbításnak, hiszen azokon a napokon, amikor a nyolcadikosok képességvizsgája zajlik, csak áthidaló megoldásokkal lehet megtartani az órákat – szögezte le lapunknak Török Zoltán Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes. A tanfelügyelőség azt tanácsolta az iskolák vezetőségének, hogy a vezetőtanács ülésén döntsék el, miként szervezik meg az utolsó hetet.
A vidéki iskolákban általában egyetlen nyolcadik osztály vizsgázik, kevesebb pedagógust kell bevonni, hiszen két felvigyázó lesz a teremben, kettő a folyosón, de a nagyobb kolozsvári tanintézetekben akár 25 tanár is részt vesz a vizsga lebonyolításában, ott már csak délután tudnak foglalkozni a többi diákkal. Minden iskola eldönti, hogy számára mi a legjobb megoldás, szögezte le Török Zoltán.
Felmerültek aggályok, miként lehet megszervezni párhuzamosan a tanév utolsó hetét és a képességvizsgát, így az iskolák vezetőtanácsának leleményességére bízzák, hogy mindkettőt minél szervezettebben lebonyolítsák. Nincs minden tanintézetnek több külön épülete, hogy a vizsgaközpontot el tudja különíteni, ugyanakkor több pedagógusra van szükség a megmérettetés lebonyolításánál: a matematika, román és magyar szakos tanárok a vizsgadolgozatokat javítják – magyarázta Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.
Az online oktatás ugyanakkor utolsó hétre nem a legjobb megoldás, hiszen ilyenkor végzik az utolsó simításokat. Az utolsó hét általában nagyon zsúfolt, akkor vannak a lezárások, a bukásra álló diákokat újra meghallgatják, ám ezt ellehetetleníti, ha a pedagógusok a képességvizsgán felügyelnek, vagy éppen a dolgozatokat javítják. Kiss Imre szerint arra
az iskolák vezetőtanácsa eldönti, hogy online vagy délután személyesen találkoznak a diákok és a pedagógusok. Hétfőn még bemehet mindenki az iskolába, ám ez a román tagozatnak szabadnap az ortodox pünkösd miatt, szerdán szintén nem lesz vizsga, akkor is behívhatják a diákokat.
Nem hogy nem szállították még a zernyesti medvemenhelyre a Transzfogarasi úton múlt héten egy olasz turista megölése miatt kilőtt anyamedve három bocsát, de még meg sem találták őket – közölte az intézmény.
Sokan enyhe bírósági végzéssel ússzák meg a jogosítvány nélküli gépkocsivezetést, de a rendőrség arra figyelmeztet, hogy minden esetben büntetőeljárást indítanak az elkövetők ellen.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
szóljon hozzá!