A példátlan helyzet fejtörést okoz az iskolaigazgatóknak
Fotó: Jakab Mónika
Miközben zajlik a nyolcadikosok képességvizsgája, a tanévszerkezet módosítása miatt a többi évfolyam még iskolába jár. Mindez szervezési gondot jelent az iskolák számára, a minisztérium az intézményvezetők leleményességére bízta, miként oldják meg a helyzetet.
2021. június 10., 14:522021. június 10., 14:52
A tavaszi egy hónapos kényszervakáció miatt hosszabbította meg egy héttel a tanévet az oktatási minisztérium, ám a nyolcadikosok képességvizsgájának időpontján nem változtattak. A tanévszerkezet módosítása azt eredményezte, hogy miközben a megmérettetés zajlik, a többi évfolyam iskolába jár a vakáció előtti utolsó héten. Korábban hasonló csúszás nem fordult elő, hiszen mire a nyolcadikosok vizsgáztak, a többiek már vakáción voltak.
A példátlan helyzet fejtörést okoz az iskolaigazgatóknak, hiszen azokat az épületeket, ahol zajlik a kisérettségi, teljesen ki kell üríteni, sőt, amíg tart a megmérettetés, online órákat sem mindenhol tudnak tartani, hiszen a pedagógusok egy része épp a vizsga lebonyolításával lesz elfoglalva, felügyelőként, bizottsági tagként, javítóként.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy utolsó héten általában a második félév lezárása történik. „Ez sajátos helyzet, az iskolák körülményeitől függ, milyen épületeik, termeik vannak, és a szervezéstől. Nincs egyetlen, közös megoldás, ezért az oktatási minisztérium nem adott olyan utasítást az iskoláknak, hogy a vizsgák alatt a többi diák online kell tanuljon. Elsősorban a vizsgaközpont nem minden esetben jelenti az egész iskolaépületet. Ha egy iskolában van elég tanterem, hogy a vizsgaközpontot elkülönítsék, és a többi órát is megtartsák, akkor ezt megtehetik. Ha egy iskolában délután tanulnak a gyerekek, akkor ezt a vizsganapokon is megtehetik” – magyarázta a miniszter a Digi24 hírtelevíziónak.
Hangsúlyozta, erőfeszítéseket tettek, hogy hogy a hosszú tavaszi vakáció személyesen vehessenek részt a diákok az órákon, ne halasszák a képességvizsga időpontját, és a tanévet csak egy héttel hosszabbítsák meg.
Nem sok értelme volt az egyhetes tanévhosszabbításnak, hiszen azokon a napokon, amikor a nyolcadikosok képességvizsgája zajlik, csak áthidaló megoldásokkal lehet megtartani az órákat – szögezte le lapunknak Török Zoltán Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes. A tanfelügyelőség azt tanácsolta az iskolák vezetőségének, hogy a vezetőtanács ülésén döntsék el, miként szervezik meg az utolsó hetet.
A vidéki iskolákban általában egyetlen nyolcadik osztály vizsgázik, kevesebb pedagógust kell bevonni, hiszen két felvigyázó lesz a teremben, kettő a folyosón, de a nagyobb kolozsvári tanintézetekben akár 25 tanár is részt vesz a vizsga lebonyolításában, ott már csak délután tudnak foglalkozni a többi diákkal. Minden iskola eldönti, hogy számára mi a legjobb megoldás, szögezte le Török Zoltán.
Felmerültek aggályok, miként lehet megszervezni párhuzamosan a tanév utolsó hetét és a képességvizsgát, így az iskolák vezetőtanácsának leleményességére bízzák, hogy mindkettőt minél szervezettebben lebonyolítsák. Nincs minden tanintézetnek több külön épülete, hogy a vizsgaközpontot el tudja különíteni, ugyanakkor több pedagógusra van szükség a megmérettetés lebonyolításánál: a matematika, román és magyar szakos tanárok a vizsgadolgozatokat javítják – magyarázta Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.
Az online oktatás ugyanakkor utolsó hétre nem a legjobb megoldás, hiszen ilyenkor végzik az utolsó simításokat. Az utolsó hét általában nagyon zsúfolt, akkor vannak a lezárások, a bukásra álló diákokat újra meghallgatják, ám ezt ellehetetleníti, ha a pedagógusok a képességvizsgán felügyelnek, vagy éppen a dolgozatokat javítják. Kiss Imre szerint arra
az iskolák vezetőtanácsa eldönti, hogy online vagy délután személyesen találkoznak a diákok és a pedagógusok. Hétfőn még bemehet mindenki az iskolába, ám ez a román tagozatnak szabadnap az ortodox pünkösd miatt, szerdán szintén nem lesz vizsga, akkor is behívhatják a diákokat.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
szóljon hozzá!