Fotó: Ccr.ro
Alkotmányos a büntető törvénykönyv (Btk.) hivatali visszaélés meghatározását érintő módosítása annak ellenére, hogy a jogszabályban a parlament nem határozott meg értékhatárt, amely alatt nem minősül bűncselekménynek – döntött több román sajtóorgánum értesülései szerint szerdán az alkotmánybíróság.
2023. május 17., 15:022023. május 17., 15:02
2023. május 17., 15:192023. május 17., 15:19
A HotNews portál szerint a taláros testület ítélete kimondja: az ügyben eljáró bírónak kell mérlegelnie a cselekedet súlyát.
Az alkotmánybíróság egyúttal helyt adott a legfelsőbb bíróság azon panaszának is, amelyet a büntetőjogi perrendtartás kapcsán nyújtottak be, mivel abban lehetővé tennék, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által folytatott lehallgatások származó felvételek bizonyítékként felhasználhatóak legyenek a büntetőeljárásban, ha azok bűncselekmény előkészítésére vagy elkövetésére vonatkozó adatokat vagy információkat tartalmaznak.
Mivel a taláros testület szerint a Btk. és a büntetőjogi perrendtartás is részben alkotmányellenes, visszakerülnek a parlamentbe, hogy módosítsák a kifogásolt cikkelyeket.
Mint arról beszámoltunk, április elején jelentős felzúdulást okozott, hogy
Korábban a szenátus módosító javaslatot fogadott el a kormány által javasolt szöveghez, amely értelmében 250 000 lejben állapította meg az összeghatárt, amely alatt nem minősül bűncselekménynek a hivatali visszaélés.
Az általános felháborodás miatt azonban Cătălin Prediou igazságügyi miniszter még aznap újabb, a képviselőházban benyújtandó módosító javaslattal állt elő, amely lényegesen kisebb összegben, 9000 lejben állapította volna meg a küszöbértéket. Bár ezt a koalíciós pártok vezetői támogatásukról biztosították, a képviselőház jogi bizottságának ülésén általános meglepetésre leszavazták a módostó javaslatokat, így a tervezet a kormány által kidolgozott eredeti formában, küszöbérték nélkül került a képviselők elé.
vagy pedig az előírást egy másik jogszabály megsértésével hajtja végre, és ezzel kárt okoz vagy súlyosan károsítja egy természetes vagy jogi személy jogait vagy jogos érdekeit.
A módosítások ellen több parlamenti párt, valamint a legfelsőbb bíróság is alkotmányossági kifogást emelt az alkotmánybíróságon.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!