Közös asztalhoz ültek az Európa-párti pártok képviselői
Fotó: USR/Facebook
Elkötelezettségüket fejezték ki az Európa-párti parlamenti pártok képviselői egy közös kormányprogram kidolgozása mellett, ugyanakkor kilátásba helyezték egy lehetséges közös államfőjelölt támogatását is. Az Európa-párti alakulatok a szélsőjobb pártok elszigetelését is célozzák.
2024. december 10., 22:222024. december 10., 22:22
2024. december 10., 23:262024. december 10., 23:26
A négy politikai alakulat – a román Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának – képviselői hétfőn este ültek tárgyalóasztalhoz először azóta, hogy a múlt héten megállapodtak a koalíció létrehozásáról. A megbeszélést követően kibocsátott közös közleményükben a felek közölték, elkötelezettek aziránt, hogy felgyorsítsák a párbeszédet egy Európa-párti kormány mihamarabbi megalakítása érdekében.
Ezt a feladatot egy közös bizottság végzi el, amelynek tevékenységét szakterületenkénti munkacsoportok segítik. Egyetértettek abban, hogy növelni kell a közberuházásokat és az országos helyreállítási és rezilienciatervben (PNRR) foglalt reformok megvalósításának jelenlegi ütemét.
A négy párt elkötelezett egy Európa-barát parlamenti többség kialakítása mellett.
Fotó: USR/Facebook
A közlemény alapján a felek abban is egyetértettek, hogy konkrét tervre van szükség a közkiadások és a közigazgatás bürokráciájának csökkentésére. „Ez egy döntő pillanat Románia számára. Gyökeres változásra van szükség, és az Európa-barát pártok vállalják ezt a felelősséget” – szerepel a közleményben, amely szerint a politikai osztályba vetett bizalom csak jó kormányzással, a közpénzek átlátható elköltésével és a polgárok tiszteletben tartásával növelhető.
A múlt vasárnapi parlamenti választás után esedékes, hogy az „Európa-párti” koalíció megalakításáról szándéknyilatkozatot aláíró négy párt, a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ, valamint a képviselőházi kisebbségi frakció elkezdje az érdemi tárgyalásokat.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a hétfő esti megbeszélést követően közösségi oldalára feltöltött videós beszámolójában elmondta: javasolta, hogy minél előbb szervezzék meg az alkotmánybíróság által lefújt államfőválasztást. A politikus szerint a megmérettetés első fordulóját leghamarabb 2025. március 16-án lehetne megrendezni, a másodikat március 30-án.
Mint arról beszámoltunk, Románia európai elkötelezettségű politikai pártjaiként december 4-én írt alá koalíciós szándéknyilatkozatot a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a – nem magyar – nemzeti kisebbségi frakció. Akkor a felek abban a tudatban állapodtak meg a tárgyalások elindításáról, hogy december 8-án rendezik az államelnök-választás második fordulóját, amelyen a szélsőségesen nacionalista Călin Georgescu elnyerheti a legfőbb közjogi méltóságot. Az aláíró politikai erők Románia stabilitása, korszerűsítése, az ország biztonságát és jólétét megalapozó európai uniós és euroatlanti elkötelezettsége megerősítésének érdekében, Románia nemzetközi elszigetelését elkerülendő vállalkoznak közös kormányzásra.
A bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteken érvénytelenítette a romániai államfőválasztás első fordulóját, és elrendelte a választási folyamat elölről kezdését.
Európa-párti koalíciót kötött a parlamentben a PNL, a PSD, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója.
Akárcsak a szenátusban, a képviselőházban is eggyel több mandátumot szerzett a december elsejei parlamenti választáson a 2020-2024-es törvényhozási ciklushoz képest az RMDSZ. A 22. képviselői mandátum Maros megyében „hullott” az RMDSZ ölébe.
Gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte kedden a Konstanca megyei ítélőtábla Monica Macovei volt igazságügyi minisztert.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) az Állandó Választási Hatóság (AEP) által küldött feljelentés nyomán vizsgálja azokat az influenszereket, akik Călin Georgescut támogatták a TikTok-on – értesült az Economedia.ro.
Az ellene megfogalmazott súlyos vádak ellenére nem helyezte előzetes letartóztatásba az ügyben eljáró bíró a szélsőjobboldali elnökjelölthböz, Călin Georgescuhoz közel álló Horaţiu Potra zsoldosvezér.
Călin Georgescu beperelte az államelnöki hivatalt, a SRI-t, a SIE-t, a belügyminisztériumot és az STS-t, keresetével a titkosítás alól feloldott titkosszolgálati dokumentumokat támadta meg.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.
Nem a Forma–1-es futam kedvéért utazott vasárnap Abu-Dzabiba Gabriel Vlase, a román Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) igazgatója, hanem hivatalos úton volt – legalábbis ezt állítja a SIE a vitatott utazásról szóló beszámolókra küldött reakciójában.
Boldog emberi jogok napját! Már azokét, amelyek még megmaradtak – ezzel a szarkasztikus jókívánsággal üzent a választásokba többször is beavatkozó, és az elnökválasztás első fordulójának eredményét végül megsemmisítő alkotmánybíróságnak az APADOR
Terrorizmus finanszírozásának gyanúja miatt a CEC Bank már hónapokkal ezelőtt megszüntette a szélsőjobboldali elnökjelölt, Călin Georgescu biztonságáért felelő zsoldosvezér, Horațiu Potra számláit – derült ki kedden.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Ilie Bolojan szerint adottak a feltételek ahhoz, hogy a koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró Európa-barát pártok kedden megkezdjék a tárgyalásokat a kormányprogramról.
szóljon hozzá!