Kevés a diplomás. Románia az utolsó helyen áll EU-s szinten alig 23 százalékos értékkel, holott a 45 százalék lenne a cél
Fotó: Pixabay
Az Európai Unió (EU) 25 és 34 év közötti lakosságának 43 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel tavaly, két százalékkal többen, mint 2022-ben; Románia az utolsó helyen áll a rangsorban, alig 23 százalékos értékkel – derül ki az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) hétfőn közzétett adataiból.
2024. május 27., 13:562024. május 27., 13:56
Tizenhárom tagország már teljesítette az EU által 2030-ra kijelölt célértéket, azaz 25–34 éves népességének legalább 45 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezett. A 13 állam a következő: Írország (63 százalék), Ciprus (62 százalék), Luxemburg (60 százalék), Litvánia (57 százalék), Hollandia (55 százalék), Svédország (54 százalék), Spanyolország és Franciaország (egyaránt 52 százalék), Belgium (50 százalék), Dánia (49 százalék), Málta és Lengyelország (egyaránt 46 százalék), valamint Lettország (45 százalék).
A 2021-es adatok szerint a romániai nők 30,2 százalékának felsőfokú, 43,4 százalékának középfokú, 10 százalékának szakiskolai végzettsége volt, 6,5 százalékuk pedig érettségi után posztliceális képzésben részesült – közölte az statisztikai intézet.
Az Agerpres hírügynökség által idézett statisztikák szerint az EU tagországaiban több fiatal nő szerez diplomát, mint férfi, az aránybeli eltérések a Németországban jegyzett 5 százalék és az Észtországban, Lettországban, illetve Szlovéniában regisztrált 24 százalék között mozognak. A nők esetében már öt évvel ezelőtt sikerült elérni a 2030-ra kitűzött célt, 2019-ben uniós viszonylatban a 25–34 éves nők 45,1 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel. 2023-ra ez az arány 48,8 százalékra nőtt, míg a férfiaknál 37,6 százalék.
A felsőfokú végzettséggel rendelkező férfiak aránya sokkal lassúbb ütemben nőtt az elmúlt tíz évben, mint a nőknél, így a 2013-as 10,3 százalékpontról 2023-ra 11,2 százalékpontra nőtt a nemek közötti különbség.
Tavaly az Európai Unió 25 és 34 év közötti lakosságának 41 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel; e tekintetben Románia az utolsó helyen áll – derül ki az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) kedden közzétett adataiból.
Bár az államfő- és a parlamenti választásokig még hátra van néhány hét, a jelek szerint egy győztest máris ki lehet hirdetni: Ilie Bolojant, a Bihar megyei közgyűlés liberális elnökét, Nagyvárad korábbi polgármesterét.
Ukrán menekülteket lakoltattak ki hétfőn a Bukaresti Műszaki Egyetem egyik kollégiumából, az akcióhoz a rendőrség és a csendőrség egységeinek támogatását is kérték.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
szóljon hozzá!