Fotó: Pixabay.com
Negatívan véleményezte a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács csütörtökön azokat a módosításokat, amelyeket az igazságügyi tárca vezetője dolgozott ki az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvényekhez.
2017. szeptember 28., 17:192017. szeptember 28., 17:19
Nem támogatja Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a Tudorel Toader igazságügy-miniszter által az igazságügy működését szabályozó törvényekhez kidolgozott módosításokat. Erről a bírák és ügyészek szakmai tevékenységét felügyelő testület csütörtöki ülésén döntött, 10 szavazattal 8 ellenében. Álláspontja azonban nem kötelező érvényű, csupán konzultatív.
Az eredményt megelőlegezte Augustin Lazăr legfőbb ügyész ülés előtti nyilatkozata, miszerint az lenne a természetes, ha a sok bírálatot kiváltó tervezeteket elvetnék.
Tudorel Toader az ülést követően kifejtette: erre az eredményre számított, és megjegyezte, az annak a jele, hogy
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a CSM álláspontja amúgy is csupán konzultatív.
Victor Alistar, aki a civil szférát képviseli a testületben, kifejtette: nem szakmai, hanem politikai szavazás zajlott, és úgy vélte, a módosítások bizonyos észrevételekkel megkaphatták volna a kedvező minősítést. Egy másik tag, Bogdan Mateescu bíró viszont felületesnek nevezte a tervezetet, ezért ellene szavazott.
mivel a 2004-es törvényeken alapuló rendszer valóban megérett a változásra, másrészt ezzel fel lehetett volna hívni a figyelmet a problémás pontokra, például az igazságügyi felügyelet minisztériumi ellenőrzés alá helyezésére.
Mint arról beszámoltunk, a Toader által kidolgozott módosító csomag kiiktatná az államfőt a főügyészek kinevezésének folyamatából, és könnyebbé tenné a hibás ítéletet hozó bírók felelősségre vonását.
A javaslat értelmében a legfőbb ügyészt, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) és a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) főügyészét a CSM ügyészségekért felelős tagozata nevezné ki az igazságügy-miniszter javaslatára, átlátható folyamat során. A főügyészek mandátuma a jelenlegi három évről négy évre nőne, ugyanakkor a legfelsőbb bíróság vezetőjének kinevezése az államfő javaslatára történne. A jelenleg hivatalban levő főügyészek mandátumát a módosítás nem érintené. Az eddigi gyakorlat szerint a főügyészeket az államfő nevezte ki az igazságügy-miniszter javaslata alapján, a CSM pedig csupán véleményezési joggal bírt.
A módosítások értelmében növelnék az ügyészek és bírák esetében az előléptetéshez szükséges szolgálati idő időtartamát: bírák és ügyészek esetében ez hét évre nőne, ugyanakkor a DNA és a DIICOT ügyészei esetében nyolc évre. A módosítások arra is vonatkoznának, hogy az igazságügyi felügyelet a CSM hatásköréből átkerülne az igazságügyi tárca fennhatósága alá.
Ugyancsak a bírák és ügyészek szakmai tevékenységét érinti az a javaslat, miszerint
Ez egy húsz ügyészből álló testület lenne. Az ügyészségek és a bírák szakmai szervezetei már a tervezet ismertetésekor bírálták a módosításokat.
Klaus Johannis államfő szóvivője, Mădălina Dobrovolschi közölte:
Az igazságügy helyzetéhez maga Johannis is hozzászólt, aki egy fórumon kijelentette: Románia továbbra is stabil ország, erősödő demokráciával, ahol határozottan harcolnak a korrupció ellen, annak ellenére, hogy „egyes politikusok még nem békéltek meg ezzel a gondolattal.
Megszólalt Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete is, aki szerint országa aggódik, mivel a Toader által kidolgozott módosítások visszafordíthatják Romániát az eddigi modellértékű korrupcióellenes harc útjáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párt által javasolt deficitcsökkentő intézkedéseket ismertette az államfővel a Cotroceni-palotában tartott keddi informális konzultáción – számolt be a sajtónak a találkozó után Dominic Fritz.
Egy technokrata miniszterelnök vezette kormány nem megoldás, mert politikai támogatás hiányában megbukna – jelentette ki szerdai parlamenti sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Vádat emelt a legfőbb ügyészség Dan Vîlceanu volt parlamenti képviselő ellen hivatalos személy elleni erőszak, hivatali túlkapás és garázdaság gyanúja miatt, miután tavaly májusban a politikus bántalmazta a parlamentben Florin Romant.
Újabb, az ország nagy részét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki heves esőzések és szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Az ország jelenlegi gazdasági helyzetéről tárgyalt Nicușor Dan államfővel a szerda reggeli informális konzultáción a PSD küldöttsége a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező politikai alkulat ideiglenes elnöke, Sorin Grindeanu bejelentése szerint.
A román közlekedésrendészek által tudatmódosító szerek kimutatásra használt készülékek pozitív eredményeinek csaknem felére rácáfol később az igazságügyi orvostani intézet vizsgálata – jelentette a Digi24.ro hírportál.
Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
Egy esetleges koalíciós kormány megalakításának esélyeiről egyeztetett kedden Ilie Bolojan, a szenátus elnöke, aki ügyvivő államfői megbízatása után várhatóan ismét átveszi a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöki tisztségét.
A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.
szóljon hozzá!