Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Kedvezőtlen döntést hozott Marcel Ciolacu miniszterelnök a számára forradalmárok ügyeivel foglalkozó államtitkárságon belül működő különbizottság: elutasította a szociáldemokrata politikus azon kérelmét, hogy az 1989. decemberi forradalomban meghatározó szerepet játszó harcossá nyilvánítsák.
2023. június 27., 10:392023. június 27., 10:39
2023. június 27., 10:422023. június 27., 10:42
A bizottság döntése június 22-én született, pontosan egy héttel azután, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnöki esküt tett.
„A dossziéban található dokumentumok ellenőrzése után a bizottság megállapítja, hogy
azokon a településeken, ahol ezen akciók és összecsapások következtében a diktátor elmeneküléséig, azaz 12 óráig emberek haltak meg, sérültek meg vagy tartották fogva őket, ezért többségi szavazással elutasítja a kérelmet” – áll a dokumentumban.
Az öt bizottsági tag közül három döntött úgy, hogy Ciolacu, hogy nem felel meg a feltételeknek, egy tartózkodott, egy pedig támogatta a kérés teljesítését.
Ciolacu arra hivatkozva kérte, hogy nyilvánítsák a forradalom idején meghatározó szerepet játszó harcossá, hogy 1989. december 22-én reggel Buzăuban, amikor a Szabad Európa Rádióban meghallotta, hogy mi történik Temesváron és Bukarestben, munkába ment, és azt javasolta kollégáinak, hogy menjenek a megyei pártszékház elé. Ott rendőrök fogadták őket, és megpróbálták elküldeni őket, de mivel a tüntetőksokan voltak, a rendőrök fellépése hatástalan volt, a megmozdulás résztvevői
A dokumentum szerint egyébként az a kérést elbíráló bizottság elnöke már nem Mihai Iulian Dodu államtitkár volt, mivel ő Románia miniszterelnökének a beosztottja.
A forradalom idején meghatározó szerepet játszó harcos kategóriáját 2014-ben vezették be, a kedvezményezettek havi mintegy 2000 lejes illetményre jogosultak.
Jelenleg nagyjából 3500 személyt tartanak nyilván a forradalom idején meghatározó szerepet játszó forradalmárok között.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
szóljon hozzá!