Fotó: Haáz Vince
Kedd és szerda lesz az idei év legmelegebb napja Romániában, a hőérzet (a szervezet által érzékelt hőmérséklet) akár tíz fokkal is meghaladhatja majd az árnyékban mért hőmérsékletet – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat vezérigazgatója.
2023. július 24., 21:032023. július 24., 21:03
2023. július 24., 21:062023. július 24., 21:06
Az ANM a nap folyamán harmadfokú (vörös jelzésű) hőségriasztást bocsátott ki keddre és szerdára Románia déli és délkeleti megyéire és Bukarestre, ahol az előrejelzések szerint a hőmérséklet csúcsértéke a rekordközeli 40-42 fokot is elérheti. „Elképzelhető, hogy jóval 40 fok feletti hőmérsékletet fogunk érzékelni, tekintettel arra, hogy az előző két hőhullámban is az árnyékban mért 38 fok közel 45 foknak felelt meg. Ha magas a páratartalom, akkor az árnyékban mért hőmérséklet és a szervezet által érzékelt hőmérséklet közötti eltérés hét, nyolc vagy akár tíz fok is lehet” – magyarázta a meteorológus.
A szakember szerint a Közép-Európából érkező hideg légáramlat csütörtökön már jelentősen érezteti hatását, a hőmérséklet nappali csúcsértéke sehol nem fogja meghaladni a 29 fokot.
Kérdésre válaszolva a meteorológus elmondta: a jelenlegi júliusi romániai hőmérsékleti rekordot – 44,3 Celsius-fokot – 16 évvel ezelőtt, 2007. július 24-én mérték Calafatban.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a hétfői nap folyamán a kánikula Románia nyugati, déli és részben a keleti régióira is kiterjed, a hőmérséklet csúcsértéke 34 és 37 fok között alakul.
A rendkívüli hőség miatt nem közlekedhetnek kedden és szerdán a nappali órákban Románia déli felében a 7,5 tonnánál nehezebb gépjárművek az autópályákon és főutakon – közölte hétfőn a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR).
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!