Szoros csata. Újabb felmérés jelzi azt, hogy izgalmas küzdelem zajlik a második helyért az elnökválasztás első fordulójában
Fotó: Presidency.ro
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
2024. november 14., 10:272024. november 14., 10:27
Az AtlasIntel közvélemény-kutató által készített, a HotNews által csütörtökön ismertetett kutatás abban megegyezik az összes többi felméréssel, hogy a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök első helyéhez nem fér kétség.
A felmérés szerint
A második helyezett kiléte azonban kétséges.
Az adatok szerint ugyanis Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke fej-fej mellett áll egyaránt 14,2 százalékos támogatottsággal.
De még így is megelőzi a néhány hónapja még favoritnak számító korábbi NATO-főtitkárt, a függetlenként induló Mircea Geoanát, aki csupán a voksok 9,1 százalékát kapná.
A további sorrend: Călin Georgescu (független) 7,4 százalék, Crostian Diaconescu (független) 5,3, Kelemen Hunor (RMDSZ) 4,3, Cristian Terheș (PNCR) 3,4, Ana Birchall (független) 2,9, míg ludovic Orban volt liberális kormányfő (FD) csupán 0,7 százalékos támogatottsággal rendelkezik.
A felmérésben rákérdeztek arra is, hogyan értékelik az állami vezetők teljesítményét.
Marcel Ciolacu miniszterelnökkel 41 százalék elégedett, a kormánnyal 35, míg Klaus Iohannis államfővel csupán 12.
A felmérés november 9. és 12. között készült 3035 fős mintán, a hibahatár 2 százalék.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!