Fotó: Pixabay.com
Elítélte Romániát egy korábbi rendőrségi ügyben az Emberi Jogok Európai Bírósága, és azt is kimondta: a román államnak meg kell győződnie arról, hogy nem történik hatósági visszaélés a rendőrségi bevetések során.
2022. augusztus 30., 17:472022. augusztus 30., 17:47
2022. augusztus 30., 18:012022. augusztus 30., 18:01
A strasbourgi emberjogi bíróság két esetben találta vétkesnek Romániát az emberi jogok megsértésében. A Pârvu kontra Románia ügyben a hét bíró alkotta testület keddi ítéletébe 65 000 euró erkölcsi kártérítés kifizetésére, illetve 8630 eurós perköltség kifizetésére kötelezte a román államot.
Az ártatlan férfi a kórházban életét vesztette. A tragikus eset Brăilán történt 2009. szeptember 26-án, ahol a helyi és bukaresti rendőrök közrefogták a Pârvu által vezetett gépkocsit, miután összetévesztették a férfit egy gyilkosságért és rablásért körözött bűnözővel.
Felszólították a férfit és utasát, hogy szálljon ki a kocsiból, és mikor ez nem történt meg, sőt, Pârvu menekülni próbált, a szemtanúk szerint figyelmeztetés nélkül rálőttek.
A Sorin Pârvu halálának körülményeit kivizsgáló, 11 évig elhúzódó nyomozás arra a következtetésre jutott, hogy az incidens a jogos önvédelem és a téves fegyverhasználat „kombinációjának” következménye.
Úgy vélték, óriási hatósági tévedésről van szó, a rendőrök hatalmasat hibáztak a gyanúsított azonosítása során, ráadásul nem is lehetett egyértelműen megállapítani róluk, hogy a rendvédelmi szerv tagjai. A strasbourgi bírák arra is felhívják a figyelmet, hogy Romániában már volt példa hasonló esetekre.
Mint írták, ezeket jelezték az Európai Tanács miniszteri bizottságának, ugyanis úgy vélték, általános intézkedésekre van szükség annak érdekében, hogy a rendőrség ne éljen vissza hatalmával.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) kedden elsőfokú (sárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megye folyóvizeire.
A román állampolgárok túlnyomó többsége ellenezné az ország kilépését a NATO-ból, illetve az Európai Unióból – derült ki az Atlasintel friss közvélemény-kutatás&aa
Nicușor Dan bukaresti főpolgármester, független államfőjelölt szerint nehéz elképzelni, hogy a Románia, előre választási szövetség jelöltje, Crin Antonescu és Victor Ponta független jelölt bármit is meg fog valósítani.
Április 13. és 20 között 153 panaszt fogadott be és 201-et utasított el a Központi Választási Iroda (BEC) az online térben zajló választási kampánnyal kapcsolatban.
A két, magát szuverenistának hirdető jelölt jut be az elnökválasztás második fordulójába – erre a következtetésre jutott a Sociopol közvélemény-kutató intézet.
Az év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg, és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
Merénylettől tart George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje – erről ő maga beszélt egy interjúban.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték az elhunyt Ferenc pápát.
Bár vasárnap és hétfőn különleges helyzet van az áramellátásban, a napközbeni fogyasztás történelmi mélyponton van, a rendszer képes lesz megbirkózni a helyzettel, és nem kell húsvéti áramszünettől tartani – közölte Sebastian Burduja.
Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!