Elmarasztalta kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) Romániát, amiért elutasítja az azonos nemű párok kapcsolatának polgári jogi elismerését.
2023. május 23., 15:562023. május 23., 15:56
2023. május 23., 16:052023. május 23., 16:05
A Buhuceanu és mások kontra Románia ügyben hozott határozatában a strasbourgi székhelyű nemzetközi igazságszolgáltatási intézmény hétfős bírói testülete öt szavazattal kettő ellenében megállapította, hogy a román állam megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményének 8. cikkét.
Összesen huszonegy azonos nemű pár panaszolta be 2019-ben és 2020-ban a román államot az Emberi Jogok Európai Bíróságán, amiért a hatóságok elutasították az élettársi kapcsolatuk bejegyzését a polgári törvénykönyv tiltására hivatkozva. A panaszosok arra hivatkoztak, hogy így számos olyan jogtól megfosztották őket, amelyeket a romániai törvények a házaspárok számára biztosítanak.
Az EJEB megállapította, hogy
A kormánynak az azonos neműek házasságával kapcsolatos érvei közül egyik sem írhatja felül a panaszosoknak a kapcsolatuk elismeréséhez fűződő érdekét – olvasható a határozatban.
Az EJEB azt is hangsúlyozta, hogy
A bejelentést kommentálva az ACCEPT egyesület történelminek nevezte az ítéletet, és úgy véli: Romániának „el kell ismernie és védenie kell az azonos nemű párok alkotta családokat”.
Hasonlóan vélekedik Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke is.
Asztalos az ítélet kapcsán a HotNews-nak úgy nyilatkozott: az nem jelent meglepetést, Romániának pedig a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó jogszabályt kell elfogadnia, bár nem bízik abban, hogy a pártok ezt választási év közeledtével felvállalnák.
– hangsúlyozta. Hozzátette, az ítélet nem rendelkezik arról, hogy az azonos nemű párok gyerekeket is örökbe fogadhassanak.
Mint megjegyezte, az ítélet ellen Románia három hónapon belül fellebbezést nyújthat be a bíróság Nagykamarájánál, de az esélyei a győzelemre nem túl jók, mivel
Arra is emlékeztetett, hogy a román alkotmánybíróság már 2018-ban leszögezte: a román hatóságok nem tagadhatják meg a szabad mozgás és tartózkodás jogát egy uniós polgár azonos nemű házastársától.
Az alkotmánybíróság ezzel részben helyt adott annak az alkotmányossági óvásnak, amelyet egy Brüsszelben házasságra lépett román–amerikai azonos nemű pár emelt a melegházasság romániai elismerésének megtagadása ellen, miután az Európai Unió Bírósága korábban kimondta, hogy a házastárs fogalmát az uniós állampolgárok azonos nemű házastársaira is alkalmazni kell a szabad tartózkodáshoz való jog tekintetében.
A 2018-as ítélet kapcsán akkor Asztalos Csaba a Krónikának elmondta: jogértelmező döntésről van szó, amely nem csupán Romániára, hanem az EU valamennyi tagállamára érvényes.
A CNCD elnöke lapunknak már akkor úgy nyilatkozott: előbb-utóbb alternatív elismerést és jogvédelmet kell biztosítani az azonos nemű pároknak, ez a bejegyzett élettársi kapcsolat intézményén keresztül lehetséges.
Vehemens ortodox bírálat
A román ortodox egyház a keddi ítélet kapcsán vehemens nyilatkozatot adott ki, amelyben határozottan elutasítja a bejegyzett élettársi kapcsolatot. Eszerint a bejegyzett élettársi kapcsolat „a család fontossága szétrombolásának mérgező forrása”, ami „felbomlasztja a társadalom lelki és morális rendjét”. Az egyház szerint egy ilyen törvény az első lépés lenne az azonos neműek házasságának legalizálása felé.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!