Elmarasztalta kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) Romániát, amiért elutasítja az azonos nemű párok kapcsolatának polgári jogi elismerését.
2023. május 23., 15:562023. május 23., 15:56
2023. május 23., 16:052023. május 23., 16:05
A Buhuceanu és mások kontra Románia ügyben hozott határozatában a strasbourgi székhelyű nemzetközi igazságszolgáltatási intézmény hétfős bírói testülete öt szavazattal kettő ellenében megállapította, hogy a román állam megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményének 8. cikkét.
Összesen huszonegy azonos nemű pár panaszolta be 2019-ben és 2020-ban a román államot az Emberi Jogok Európai Bíróságán, amiért a hatóságok elutasították az élettársi kapcsolatuk bejegyzését a polgári törvénykönyv tiltására hivatkozva. A panaszosok arra hivatkoztak, hogy így számos olyan jogtól megfosztották őket, amelyeket a romániai törvények a házaspárok számára biztosítanak.
Az EJEB megállapította, hogy
A kormánynak az azonos neműek házasságával kapcsolatos érvei közül egyik sem írhatja felül a panaszosoknak a kapcsolatuk elismeréséhez fűződő érdekét – olvasható a határozatban.
Az EJEB azt is hangsúlyozta, hogy
A bejelentést kommentálva az ACCEPT egyesület történelminek nevezte az ítéletet, és úgy véli: Romániának „el kell ismernie és védenie kell az azonos nemű párok alkotta családokat”.
Hasonlóan vélekedik Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke is.
Asztalos az ítélet kapcsán a HotNews-nak úgy nyilatkozott: az nem jelent meglepetést, Romániának pedig a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó jogszabályt kell elfogadnia, bár nem bízik abban, hogy a pártok ezt választási év közeledtével felvállalnák.
– hangsúlyozta. Hozzátette, az ítélet nem rendelkezik arról, hogy az azonos nemű párok gyerekeket is örökbe fogadhassanak.
Mint megjegyezte, az ítélet ellen Románia három hónapon belül fellebbezést nyújthat be a bíróság Nagykamarájánál, de az esélyei a győzelemre nem túl jók, mivel
Arra is emlékeztetett, hogy a román alkotmánybíróság már 2018-ban leszögezte: a román hatóságok nem tagadhatják meg a szabad mozgás és tartózkodás jogát egy uniós polgár azonos nemű házastársától.
Az alkotmánybíróság ezzel részben helyt adott annak az alkotmányossági óvásnak, amelyet egy Brüsszelben házasságra lépett román–amerikai azonos nemű pár emelt a melegházasság romániai elismerésének megtagadása ellen, miután az Európai Unió Bírósága korábban kimondta, hogy a házastárs fogalmát az uniós állampolgárok azonos nemű házastársaira is alkalmazni kell a szabad tartózkodáshoz való jog tekintetében.
A 2018-as ítélet kapcsán akkor Asztalos Csaba a Krónikának elmondta: jogértelmező döntésről van szó, amely nem csupán Romániára, hanem az EU valamennyi tagállamára érvényes.
A CNCD elnöke lapunknak már akkor úgy nyilatkozott: előbb-utóbb alternatív elismerést és jogvédelmet kell biztosítani az azonos nemű pároknak, ez a bejegyzett élettársi kapcsolat intézményén keresztül lehetséges.
Vehemens ortodox bírálat
A román ortodox egyház a keddi ítélet kapcsán vehemens nyilatkozatot adott ki, amelyben határozottan elutasítja a bejegyzett élettársi kapcsolatot. Eszerint a bejegyzett élettársi kapcsolat „a család fontossága szétrombolásának mérgező forrása”, ami „felbomlasztja a társadalom lelki és morális rendjét”. Az egyház szerint egy ilyen törvény az első lépés lenne az azonos neműek házasságának legalizálása felé.
Sorin Grindeanu pénteken bejelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) szombaton dönt a kormányzati részvételről, és vasárnap a miniszterjelöltjeiről.
Július végi rendkívüli ülésszakán fogadja el a bukaresti parlament a deficitcsökkentő intézkedéseket politikai források szerint.
Ilie Bolojant, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét, korábbi ügyvivő államfőt bízta meg kormányalakítással Nicușor Dan államfő.
Közzétette pénteken az oktatási minisztérium az érettségi vizsga eredményeit.
A tanév rendjének megfelelően a pénteki tanórák után elkezdődik a nyári vakáció.
Technokrata miniszterelnök jelölésével oldhatja fel a kormányalakítási patthelyzetet Nicușor Dan államfő – legalábbis egyes értesülések szerint.
A várakozásokkal ellentétben senkit nem bízott meg kormányalakítással Nicușor Dan államfő a parlamenti pártokkal csütörtökön folytatott konzultációkat követően.
Kinyomtatott recept vagy elektronikus vénymásolat bemutatása nélkül is átvehetik gyógyszereiket a betegek, ha orvosuk az online elektronikus recept segítségével írt fel nekik térítéses vagy ingyenes (kompenzált) orvosságokat.
Továbbra is súlyos problémát jelent a gyermekszegénység Romániában: az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2024-ben a 16 év alatti gyermekek közel harmada élt anyagi nélkülözésben.
szóljon hozzá!