Ludovic Orban kormányfő
Fotó: Gov.ro
Ludovic Orban román miniszterelnök egy hétfő esti tévéinterjújában elismerte: az új típusú koronavírus-járvány miatt foganatosított szükségállapot május 14-ei lejárta után valószínűleg nem tudnak bírságolni a hatóságok a kiháságok miatt. Nem tisztázott, milyen feltételek mellett hagyhatjuk el lakótelepülésünket péntektől.
2020. május 11., 22:032020. május 11., 22:03
2020. május 11., 22:292020. május 11., 22:29
A kormányfő a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva reményének adott hangot, miszerint a parlament sürgősségi eljárásban fogja megvitatni és elfogadni a kormány által hétfőn elfogadott törvénytervezetet, amellyel a csütörtökön megszűnő rendkívüli állapot után is korlátoznák a kijárást és gyülekezést. Orban elmondta, megvárják az alkotmánybíróság szerdán esedékes, a veszélyhelyzetet szabályozó, 2004 óta hatályos kormányrendelet ellen beterjesztett óvással kapcsolatos ítéletét, és ennek megfelelően sürgősségi rendelettel módosítanak.
Orban ugyanakkor elismerte: nagy valószínűséggel nem áll módjukban a hatóságoknak szankciókat megszabni, ennek ellenére a sürgősségi eseteket kezelő országos bizottság le fogja fektetni a szükséges szabályokat. Ennek ellenére a kormányfő nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy szankciókkal sújtsák azokat, akik május 15-étől nem hordanak védőmaszkot tömegközlekedési eszközökön, nyilvános zárt helyeken vagy munkahelyen. Szerinte azonban ez esetben a nevelésre, a védőeszköz használatának tudatosítására kell fektetni a hangsúlyt.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a településeken kívüli közlekedés kapcsán a kormányzati intézmények vizsgálják, milyen formában és körülmények között maradjon meg a saját felelősségre kiállított nyilatkozat felmutatásának kötelezettsége. Két verzió lehetséges: megmarad a szükségállapot idején is megkövetelt írásos nyilatkozat (vagy a mobileszközön bemutatható változata), vagy a polgároknak szóban kell megindokolniuk majd a rendvédelmi szerveknek a lakótelepülésük elhagyásának okát a közúti ellenőrzések során.
Hétfői ülésén a román kormány törvénytervezetet fogadott el, amellyel a koronavírus-járvány miatt kihirdetett, csütörtökön lejáró rendkívüli állapot után is korlátozná a kijárást és gyülekezést. Miután a múlt héten elbukott az alkotmánybíróságon az a rendelet, amelynek alapján eddig bírságolták a kijárási korlátozások ellen vétőket, az Orban-kabinet a büntetések kiszabásának jogalapját is helyre akarja hozni ebben a törvényben. A 2004/21-es kormányrendelet által szabályozott veszélyhelyzet is lehetővé teszi, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében korlátozzák a gyülekezési és mozgásszabadságot, de erről már nem adhat ki katonai rendeletet a belügyminiszter, ahogyan tette eddig a szükségllapot idején. Az alkotmány egyértelműen leszögezi, hogy egyes jogok és szabadságok gyakorlása kizárólag törvénnyel korlátozható. A veszélyhelyzetben így már csak akkor korlátozhatja a kisebbségi jobbközép kormány az állampolgári jogokat, ha ehhez a baloldali többségű parlament törvényi felhatalmazást ad számára.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
AUR-előnyt mért a legfrissebb közvélemény-kutatás a liberálisokkal szemben: az INSCOP szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
szóljon hozzá!