Nyolcvankilencedik életévében elhunyt Doina Cornea, a román antikommunista ellenállás egyik szimbóluma, ellenzéki személyiség. Az utóbbi években sokat betegeskedő Doina Cornea halálhírét Dorin Chioţea újságíró hozta nyilvánosságra pénteken.
2018. május 04., 08:262018. május 04., 08:26
2018. május 04., 09:062018. május 04., 09:06
Doina Corneát kolozsvári otthonában érte a halál. A Brassóban született egykori forradalmár a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarának francia tanszékén volt tanársegéd. 1980-ban gyártotta az első szamizdatot A labirintus próbatétele (Încercarea labirintului) címen, melyeket újabb szamizdat-fordítások követtek, amelyeket előszóval és jegyzetekkel látott el.
1982 és 1989 között 31 szöveget és tiltakozást juttatott el a Szabad Európa Rádióhoz. 1983-ban elbocsátották az egyetemről, és vizsgálatoknak, kihallgatásoknak, veréseknek és fenyegetéseknek vetették alá. Fia, Leontin Iuhas közreműködésével 160 röpiratot terjesztett az 1987-es brassói felkelés során, ezért mindkettőjüket 5 hétre letartóztatták.
Ezután beválasztották a Nemzeti Megmentési Front Tanácsába, de erről a tisztségéről 1990. január 23-án lemondott, mivel úgy ítélte meg, hogy a testület Gorbacsovnak van alárendelve. 1990. augusztus 6-án Kolozsváron egyik alapítója volt a romániai Totalitariánusellenes Demokratikus Fórumnak, amelynek utóbb elnökévé választották. Ez volt a demokratikus ellenzék egyik első egyesítési kísérlete, amelyből később kialakult a Romániai Demokrata Konvenció.
Az egykori forradalmár 2007-ben interjút adott a Krónikának, amelyben többek között elmondta: a nyolcvanas években a Szabad Európa Rádión keresztül nyilvánosságra hozott leveleiben a romániai értelmiség passzív magatartását bírálta, a tanártársaihoz szólt, hogy tanítsák meg gondolkodni a diákokat, az embereket pedig arra ösztönözte, hogy olvassanak, győzzék le magukban a félelmet és a kishitűséget. Szerinte az 1989-es forradalmat a Szekuritáté egy része és a román hadsereg belső hírszerző szolgálatai készítették elő, valamint Mihail Gorbacsov szovjet elnök, aki meg akart szabadulni Nicolae Ceaușescu diktátortól.
„Amikor a televízióban arról akartam szólni, hogy Ceaușescut embertelen módon ölték meg, ráadásul karácsonykor, Dumitru Mazilu úr lebeszélt. Engedtem és hibáztam, mert ha szólok, talán kijózanítom az embereket a mámorból. Akkor is tévedtem, amikor szintén a televízión keresztül lebeszéltem a bukaresti fiatalokat a további tüntetésekről. Mert azt hazudták a műsor közben nekem, hogy terroristák leselkednek rájuk, tehát azt mondtam: Édes gyermekeim, ne kockáztassátok az életeteket, menjetek haza, a FSN programja demokratikus, amelyet ha nem tart be, én leszek az első, aki ellenzékbe vonul. Ön mit mondott volna? Félrevezettek. A hiszékenységünk és a gyávaságunk árát fizetjük ma” – jelentette ki a Krónikának a romániai forradalom 18. évfordulóján adott interjúban az antikommunista ellenálló.
Doina Cornea alapító tagja a Csoport a Társadalmi Párbeszédért, a Civil Szövetség és a Memoria Kulturális Alapítvány szervezeteknek. Több mint 100 cikke jelent meg különböző újságokban és folyóiratokban, például a 22, România liberă, Vatra, Memoria kiadványokban.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!