Elemzők az utcai összecsapások után: megoldás kell a szociális bomba robbanásának elkerülésére

Elemzők az utcai összecsapások után: megoldás kell a szociális bomba robbanásának elkerülésére

Erőszak. Két nap alatt négy helyszínen is utcai összecsapások robbantak ki

Fotó: observatorulph.ro

A koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási korlátozások ellenére az elmúlt hétvégén négy helyszínen is súlyos utcai összecsapások törtek ki az országban. A lapunk által az ügyben megszólaltatott elemzők szerint a kérdés az, hogy a társadalom, a hatóságok tudnak-e választ adni erre a kihívásra, vagy passzívan hagyják, hogy a megélhetésért való küzdelemben a gettóbeliek a törvénytelenség útját válasszák. A helyzet, legalábbis rövid és középtávon, a legkevésbé sem nevezhető megnyugtatónak.

Balogh Levente

2020. április 20., 20:322020. április 20., 20:32

2020. április 20., 20:362020. április 20., 20:36

Egyre szaporodnak az utcai összecsapások Romániában, hiába a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási korlátozások. A szombati vajdahunyadi eset után, amikor egy ittas kerékpáros igazoltatása közben egy panelnegyedben a szomszédok kőzáporral futamították meg a rendőröket, vasárnap három – köztük egy erdélyi – helyszínen is elszabadultak az indulatok.

Délután a Brassó megyei Négyfaluban tört ki kisebb háború két csoport között,

a külvárosi utcában botokkal és fejszékkel felfegyverkezve estek egymásnak a felek, jórészt romák.

Egy gépkocsi megpróbálta elgázolni az ellenfél „harcosait”, majd amikor ez nem sikerült, és az autó belerohant egy kerítésbe, megtámadták és szétverték. A csatatéri hangulat közepette a helyszínre érkező helyi rendőrök képtelenek voltak lecsillapítani az indulatokat, hiába próbálták kiemelni a hangadókat. A katasztrófát végül a nagy erőkkel kiérkező csendőrség és a rendőrség előzte meg, a levegőbe leadott figyelmeztető lövésekkel szétválasztották a feleket, és tizennyolc embert állítottak elő kihallgatásra a felelősök közül. Közülük nyolcat őrizetbe vettek gyilkossági kísérlet és garázdaság gyanúja miatt.

Az esetről készült felvételt közzétevő Europol rendőrszakszervezet arra panaszkodik, hogy

ilyen helyzetben a rendőrök szinte védtelenek, hiszen ha a fegyverüket használják, és megsebesítenek valakit, akkor a „Facebook-deontológusok” kereszttüzébe kerülnek.

Hasonló jelenetek zajlottak vasárnap este Bukarest Rahova negyedében és Ploieşti-en is: mindkét helyszínen rend­őrök, csendőrök és kommandósok közbelépésére volt szükség a konfliktus lecsillapítására, Bukarestben még figyelmeztető lövéseket is le kellett adni.

Galéria

Fotó: Képernyőfotó

A hirtelen fellángolt erőszak kapcsán elemzőket kérdeztünk arról, milyen mértékben tudhatók be ezek az összecsapások a járvány miatti bezártság okozta feszültségnek, és mennyiben annak, hogy az utóbbi hetekben többezernyi – talán több tízezernyi –, az elmúlt években Nyugat-Európában élő román állampolgár tért haza, akik közül sokan félig vagy teljesen illegális tevékenységeket folytattak.

Barabás T. János, a budapesti Külpolitikai és Külgazdasági Intézet elemzője szerint a járvány és a tömeges visszatérés valóban felerősíthet feszültséget akár helyi csoportszinten is, de a lakosság-hatóság közötti összecsapások összetettebb okokra vezethetők vissza.

„Európában, ahol gettók alakulnak ki, vagyis olyan kerületek, településrészek, ahol az átlagnál nagyobb a munkanélküliség, bűnözés, iskolaelhagyás és általában a társadalmi problémák – gyakorta vannak tiltakozó, hatóságellenes megnyilvánulások. Ezekben a gettókban nemcsak romák élhetnek, sokszor bevándorlók is, de pl. Magyarországon az 1990-es évek elején, a nehézipar, bányászat visszaszorulásával voltak magyarok által lakott, munkanélküliség sújtotta válság vidékek is. Ismeretesek voltak az elmúlt évtizedekben a Zsil-völgyi társadalmi turbulenciák, itt románok és székelyek voltak az alanyok.

Idézet
A nagy kérdés inkább az, hogy a társadalom, a hatóságok tudnak e választ adni erre a kihívásra, vagy passzívan hagyják, hogy a megélhetésért való küzdelemben a gettóbeliek a törvénytelenség útját válasszák”

– mutatott rá Barabás T. Mint kifejtette, Nyugaton volt 500 év, hogy kialakuljon a demokráciának egy igen hatékony válfaja, amely keretében háromoldalú vagy más szóval tripartit (munkavállaló, önkormányzat/kormány, munkaadó), helyi szinten való egyeztetéssel tudnak hatékonyan reformokat, gazdasági, oktatási, szociális projekteket indítani. Például az önkormányzat olcsón ad telket annak a vállalkozónak, aki helyi munkanélkülieket foglalkoztat, a kormány pedig a szakszervezet együttműködésével szakképzést nyújt. A mostani vészhelyzet idején minderre kevés idő és lehetőség volt. Gyakran egyszerűen nincsen idő, és megfelelő eszköz a reformokhoz, de a demokráciák igencsak változatosan tudnak társadalmi békét megvalósítani.

Galéria

Fotó: Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság

„Itt említeném, hogy az 1930-as években az Egyesült Államokban a roosevelti New Deal keretében rendőri erőszakkal számoltak fel gettókat, pl. Chicagóban, ahova sok, társadalomba nem integrált bevándorló érkezett. Ez utóbbi módszer manapság a nyitott társadalmak korában nem járható út, Macron elnöknek beletört a bicskája, amikor egy hátrányos helyzetű párizsi kerületben rendőrökkel próbált rendet csinálni. Hollandiában, Skandináviában gyakran előfordul, hogy a problémás negyedek vezetőit többé-kevésbé titokban pénzeli a kormány, hogy megfékezzék a lázadásokat. Egy közösség működését nehezen változó mentalitások határozzák meg.

Idézet
Az autokrata szellemiségű közösségben, mint a Balkánon, gyakran tapasztalható – vagy akár a romáknál is fellelhető – inkább egy felvilágosodott uralkodótól várják az alattvalók a cselekvést, és kevésbé indulnak lakossági szintről kezdeményezések. Bonyolult korunkban lehet bármely felvilágosodott egy hatalmi központ, nem tud helyi szinten hatékony lenni, ilyen talán csak a fáraók idejében volt utoljára”

– részletezte az elemző.

Eddig is voltak konfliktusok a romák és az erőszakszervezetek között

Pászkán Zsolt politikai elemző, Románia-szakértő emlékeztetett: a roma közösség jelentős (általában társadalmi periférián élő) része és az erőszakszervek (elsősorban a rendőrség és a csendőrség) közötti kapcsolat eddig sem volt „felhőtlen”, a jelenlegi vesztegzáras időszak előtt is sor került összecsapásokra bizonyos kiélezett helyzetekben.

A roma közösség képviselői gyakran panaszkodnak (sokszor joggal) az erőszakszervek „kettős mércéjére”, indokolatlan erőszakosságára, amikor azokon a területeken intézkednek, ahol a romák többségben vagy jelentős számban jelen vannak.

Ezek a vádak a vesztegzár körülményei között továbbszaporodtak, a román rendőrség amúgy általánosan tapasztalható „túlbuzgóságát”, bírságolási „munkaversenyét” gyakran etnikai diszkriminációként értelmezve.

Elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű adatok hiányában ezt meglehetősen nehéz cáfolni vagy megerősíteni, de már az ilyenfajta benyomások, vélekedések megjelenése is elegendő ahhoz, hogy egy alapvetően bizalmatlanság által jellemzett közösség-hatalom kapcsolatban forráspontig növekedjen a feszültség. Amúgy ez a fajta mechanizmus nemcsak a román–roma kapcsolatra, hanem a magyar közösség és a román hatalom képviselői közötti viszonyra is jellemző, így ennek kialakulásának folyamata számunkra is ismerős lehet.

Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Lesz-e szociális konfliktus?

Annak kapcsán, hogy a közkeletű megfogalmazás szerint Románia „exportálta” a romák jelentette szociális problémát, amikor az uniós csatlakozás nyomán megnyíló határokat kihasználva százezrével mentek Nyugat-Európába, viszont most sokan hazatértek, és így képes-e Románia a jelenlegi helyzetben megfékezni a szociális bomba robbanását, képes-e elejét venni annak, hogy elszabaduljon a bűnözés, Barabás T. János kifejtette: nem vár arra, hogy nagyobb társadalmi problémák legyenek Romániában a közeljövőben.

„Az EU előjelzésében a tavasz végére oly mértékben visszaszorul a járvány, hogy beindulhat a gazdaság, bár uniós szinten mintegy 3–5 százalékos gazdasági zsugorodásra várhatunk. De korunkban ez nem tragédia, mert már komoly eszközök, technikák vannak egy ilyen válság kezelésére, így például a tőzsdék felkészültek a pánik kivédésére, gyors és hatékony a hitelpiac. Hamar talpra tudunk állni a vészhelyzet után, így jó az esélye annak, hogy a társadalmi feszültségek is hamar alábbhagynak, értékelésemben elmarad a szociális bomba robbanása.

Meglátásomban főleg a középosztály és nem a szegények fogják megsínyleni a járvány miatti visszaesést, mert például elveszítik ingatlanaik értékének egy részét. A középosztály gyengülése veszélyes, mert előretörhetnek szélsőséges ideológiák.

Idézet
A jelen helyzetben inkább a tömegmanipuláció, a dezinformálás felfutásától tartok, és nem utcai balhéktól, előbbiek végső soron az egész társadalmat gyengítik, és persze nemcsak Romániában azáltal, hogy csökkentik az intézményekbe vetett bizalmat.

Az a kormány, amely gyengén menedzseli a válságot, népszerűtlen lesz, és ha ehhez dez­informálás is társul, akkor blokkolódhat a gazdasági újjáépítés is, mert nem fizetik az adót, a kormány nem tud mozgósítani, helyi szinten partnert találni” – részletezte.

Galéria

Fotó: Képernyőfotó

Pászkán Zsolt ugyanakkor kevésbé derűlátó. Mint rámutatott: Nyugat-Európában elsők között vesztették el anyagi, megélhetési, de inkább túlélési lehetőségeiket azok, akik a helyi hatóságok szemhunyása vagy tehetetlensége miatt illegális (itt hivatalosan be nem jelentett, vagyis feketemunkára kell gondolni) vagy bűnözői tevékenységből éltek, és valószínűleg egyáltalán nem vagy csak nagyon korlátozott mennyiségben rendelkeztek tartalékokkal.

Ebben a csoportban pedig jelentős arányt képviselnek azok a romák, akik eddig az otthon maradt közösségeik fő megélhetési forrásait jelentették. Ők a válság első időszakában egy olyan közösségbe voltak kénytelenek (vagy tartották biztonságosabbnak) visszatérni, mely korábban nagyrészt az éppen általuk hazaküldött pénzből élt, illetve amelyiknek a legális, illegális vagy bűnözésen alapuló jövedelemszerzése Romániában szintén az elsők között szűnt meg.

E két csoportrész összezárása, az a bizonytalanság, ami a vesztegzár fennmaradásának időtartamát övezi, illetve a már említett közösség-hatalom feszültségek tökéletes alapot nyújtanak ahhoz, hogy a jelenlegi feszültségek akár szélesebb körű konfliktusokhoz is elvezessenek.

Ezt a közösségi és hagyományos média is felerősíti, felerősítheti, hiszen az összecsapások képei, illetve a többségi társadalom részéről tapasztalható bűnbakkeresés (elég csak Nicolae Bacalbaşa szociáldemokrata politikus vagy Vladimir Tismăneanu liberális történész rasszista kijelentéseire emlékeztetni) alkalmasak arra, hogy a két szemben álló tábor saját, a másikét teljesen kizáró narratíváját erősítse.

„A fő kérdés most az, tud-e a helyi, de főleg a központosítás fennmaradása miatt még mindig túlságosan domináns központi hatalom bizonyosfajta alternatívát, olyan válságkezelési megoldást találni, mely egyaránt tud értelmes és a roma és az (esetenként magyar) többségi közösség által egyaránt elfogadható jövedelemforrást biztosítani a jelenleg semmilyen anyagi tartalékokkal nem rendelkező közösségek számára. Erre vannak kísérletek, de ezek egyelőre általában helyi kezdeményezések, mint például a jeddi, ahol a polgármester a helyi mezőgazdasági tevékenységet kívánja támogatni. És képesek-e a hatóságok ezekben az esetekben kiszűrni az „ügyeskedőket”, az ilyenfajta támogatásokkal visszaélőket, hiszen a mostani kiélezett helyzetben ezek akkor is sokkal nagyobb súllyal nyomnak a latba a szintén nehézségekkel szembesülő (esetenként magyar) többségi közösségnél, ha egyedi, elszigetelt esetekről van szó” – hangsúlyozta Pászkán.

A bukaresti kormánynak kell lépnie

Arra is kíváncsiak voltunk, az elemzők szerint képes lesz-e Románia a járvány lejárta után a helyzet kezelésére, vagy várhatóan ismét azt a forgatókönyvet választják, hogy minél több, potenciális szociális problémát jelentő polgára hagyja el az országot, illetve hogy várható-e ezek után Románia presztízsének további romlása. Barabás T. János ennek kapcsán emlékeztetett: Románia nemzeti jövedelmének közel fele a külgazdaságból, az exportból ered, a fő partner az EU. A német kormány szerint országuk az idén 2-3 százalékos GDP-visszaesésre számíthat, de jövőre jelentősen növekedni fog a gazdaság.

Az EU hatalmas pénzügyi segítségével és közös piacával ki lehet törni a válságból. Az ország gazdasági újjáépítésének a külső feltételei tehát jók.

A bukaresti kormány viszont nem mutatott be még egységes gazdasági tervet, ami aggasztó, hiszen pl. a visegrádi négyeknél ez mindenütt megtörtént.

„A gazdasági élénkítés és a társadalmi diszkriminálás elleni fellépés első lépéseit a kormány és a parlament kell hogy megtegye, ha ez nem történik megfelelően és időben, akkor fokozódnak a bajok: roma és nem roma bűnözés, korrupció, kivándorlás, káosz, presztízsvesztés, gazdasági válság.

A Nyugaton lévő romániai romák kérdéséhez egy megjegyzésem lenne. Franciaország a 16–18. századok között a törökök hivatalos szövetségeseként rengeteg pénzt, ágyúkat, tüzéreket adott az isztambuli portának, hogy Ausztriát, vagyis a Német-római Birodalmat keletről, Magyarország és Havasalföld felől támadják. A török hadak nyomában vándorolt ide Közép-Európába az Oszmán Birodalomból a roma közösség nagy része. Igaz, ez rég volt, de arra szeretnék utalni, hogy Európa társadalmainak alakulásában közös a felelősség, és ha Románia felelős, akkor legalább ennyire pl. Franciaország is” – szögezte le Barabás T.

A román kormányok eddig megkerülték a problémát

Pászkán Zsolt eközben arra mutatott rá:

Románia, az eddigi kormányok eddig sem tudtak, de nem is nagyon akartak bármit is tenni a szociális problémák megoldására. A 4 milliós (zömmel) nyugat-európai romániai diaszpóra kialakulásának ez az egyik legfőbb oka.

Márpedig a gazdasági válsággal fenyegető jelenlegi helyzet a legkevésbé sem lesz alkalmas arra, hogy nagyszabású megoldások szülessenek a szociálpolitikában. Nagyobb valószínűsége van egy kíméletlen (még ha el is fojtott) „túlélési” harcnak, ami újabb rétegeket fog külföldre kényszeríteni, amikor és amennyiben erre lehetőség lesz. „És itt megint fontos tényező lesz, hogy a törvényesen munkát vállalók mellett számos olyan személy fog (újra) külföldre özönleni, vagy legalábbis ezt megpróbálni, akik többé vagy kevésbé nyíltan törvénysértő tevékenységből akarnak jövedelemre szert tenni. Ami talán változni fog az eddigi helyzethez képest, az az lesz, hogy a közeljövőben az eddigi célországok, főleg Olaszország és Spanyolország szintén jelentős nehézségekkel néznek majd szembe, ami nemcsak a közvélemény ingerküszöbét fogja tovább csökkenteni, de a hatóságok hajlandóságát is arra, hogy továbbra is szemet hunyjanak ezen törvénysértő jelenségek és a forrásaik felett” – vetítette előre.

Az elemző arra is kitért: egyelőre nehéz megmondani, hogy ez miként hat majd ki a Romániáról mint a nyugat-európai aszociális elemek egyik fő forrásának tartott országról kialakult vagy kialakított képre. Ez is elsősorban attól függ, hogy milyen mértékű lesz a válság, esetleg a recesszió a nyugat-európai országokban, illetve mekkora lesz a nyomás arra, hogy valamilyen „külső” bűnbakot keressenek a belpolitikai (gazdasági és társadalmi) bajokra. Mindenesetre a helyzet, legalábbis rövid és középtávon a legkevésbé sem nevezhető megnyugtatónak.

Rendőrség: zéró tolerancia a rendbontókkal szemben

A rendőrség a zéró tolerancia elvét alkalmazza mindenkivel szemben, aki nem tartja tiszteletben a törvényeket – figyelmeztetett hétfőn az incidensek kapcsán Liviu Vasilescu országos rendőrfőkapitány a rendvédelmi szervek vezetőinek közös sajtótájékoztatóján. A főkapitány szerint az erőszakos bűncselekmények száma az ortodox húsvét idején a tavalyihoz képest 47 százalékkal csökkent, a hétvégi utcai összecsapásokról pedig kijelentette: a rendőrség operatívan járt el, és ezt bizonyítják a rendbontások nyomán alkalmazott intézkedések is. A vajdahunyadi eset nyomán négy személyt helyeztek előzetes letartóztatásba, a Brassó megyei incidens nyomán nyolc, a bukaresti után pedig 11 személy került előzetesbe. Egyúttal összesen 50 bírságot róttak ki eddig, és tovább zajlanak a vizsgálatok az összes ügyben. A rendőrség különleges egységének (SIAS) parancsnoka, Alexandru Scurtu közölte: a kommandósok mindegyik esetben egyedi mérlegelés alapján, a körülmények függvényében avatkoztak közbe. Kijelentette: a különleges erők továbbra is meg fognak akadályozni minden rendbontást. Hozzátette: a beavatkozások során két elvet kell figyelembe venni: a fokozatosságot, valamint azt, hogy az alkalmazott erő arányos legyen azzal, amit a szituáció megkövetel. Bogdan Enescu, a csendőrség főparancsnoka is kijelentette: a csendőrség egységeit példásan mozgósították, és továbbra is folyamatosan résen vannak a bűncselekmények megelőzése érdekében.
Eközben a határrendészet közleménye szerint a tavalyihoz képest 90 százalékkal volt alacsonyabb a forgalom az ország határátkelőin az ortodox húsvét idején. Szombaton és vasárnap 13 600 utas lépett be az országba, közülük a legtöbben (9600) a magyar–román határon. A határrendészet az ortodox húsvétot megelőző napokon (csütörtökön és pénteken) is a tízezret nem sokkal meghaladó napi forgalomról számolt be a nyugati határszakaszon a belépő oldalon. Március második felében több mint negyedmillió külföldön élő román állampolgár tért vissza Romániába, miután külföldi egzisztenciája a koronavírus-járvány miatt ellehetetlenült vagy megkérdőjeleződött.


Csökkent az új fertőzöttek száma Romániában

Csökkent az új koronavírus-fertőzöttek száma 24 óra alatt hétfőn kora délután: 190 új esetet jegyeztek – míg vasárnap délig, az előző 24 órában 328-at –, ezzel a fertőzöttek száma elérte a 8936-ot. Lapzártánkig 469-en hunytak el a betegségben, ugyanakkor a gyógyultak száma 2017. Intenzív osztályon 261-en feküdtek. A külföldön igazolt diagnosztizált román állampolgárok száma elérte a 734-et, külföldön eddig 61 román állampolgárságú személy halt bele a kórba. Hatósági karanténban 14 530, otthoniban 42 846 személy tartózkodott. Az elvégzett tesztek száma 98 491. A rendőrség eddig 448 esetben tett feljelentést betegség leküzdésének akadályozása miatt. 24 óra alatt 4787 személyt bírságoltak meg a kijárási korlátozások megsértése miatt, összesen 11 834 677 lej értékben.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy volt igazságügyi minisztert

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte pénteken a mangaliai bíróság Monica Macovei volt igazságügyi minisztert gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt.

Hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy volt igazságügyi minisztert
2024. április 12., péntek

Felmérés: Nem terem babér a PSD-nek és a PNL-nek, Geoană és Simion juthat az elnökválasztás második fordulójába

Labdába sem rúghatnának a bukaresti kormánykoalíciót alkotó pártok, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökei, ha elindulnának az idei államfőválasztáson – derül ki egy friss felmérésből.

Felmérés: Nem terem babér a PSD-nek és a PNL-nek, Geoană és Simion juthat az elnökválasztás második fordulójába
2024. április 12., péntek

Iohannis elmagyarázta, miért nem sikerült elég pénzt költeni védelemre

Romániának a magas infláció okozta költségvetési problémái, illetve külső okok miatt nem sikerült tavaly év végéig a védelemre előirányzott (a GDP 2,5 százalékát kitevő) teljes összeget elköltenie – mutatott rá Klaus Iohannis államfő csütörtökön.

Iohannis elmagyarázta, miért nem sikerült elég pénzt költeni védelemre
2024. április 11., csütörtök

A szülési szabadságon lévő kismamáknak nem fog kelleni 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük

Csak a gyakori, illetve karantént igénylő betegségekben szenvedőknek és a betegség miatt 25 százalékkal csökkentett munkaidőben dolgozó alkalmazottaknak kell majd 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.

A szülési szabadságon lévő kismamáknak nem fog kelleni 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük
2024. április 11., csütörtök

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja

Klaus Iohannis államfő csütörtökön Vilniusban a sajtónak elmondta, hogy a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának keretében NATO-val kapcsolatos kérdésekről a főtitkári posztra való bejelentkezéséről is tárgyalt.

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja
2024. április 11., csütörtök

Jónak tartja régiója gazdasági helyzetét a romániaiak fele, sokak szerint okoz gondot az egészségügy helyzete

A romániaiak fele inkább jónak, 13 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója jelenlegi gazdasági helyzetét – derül ki az Európai Bizottság csütörtökön közzétett Eurobarométer felméréséből.

Jónak tartja régiója gazdasági helyzetét a romániaiak fele, sokak szerint okoz gondot az egészségügy helyzete
2024. április 11., csütörtök

Egy rendőr bántalmazása miatt jelentős pénzbüntetést kell fizetnie Diana Şoşoacă szenátor férjének

Hivatalos személy elleni erőszak miatt jogerősen 18 ezer lej pénzbüntetés kifizetésére kötelezte csütörtökön a bukaresti ítélőtábla Silvestru Şoşoacát, aki 2021 decemberében bántalmazott egy rendőrt.

Egy rendőr bántalmazása miatt jelentős pénzbüntetést kell fizetnie Diana Şoşoacă szenátor férjének
2024. április 11., csütörtök

Egy gyógyszer helytelen adagolása miatt halt meg 20 beteg egy bukaresti kórház intenzív osztályán egy asszisztens szerint

Az egészségügyi minisztérium a bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórházba küldi az ellenőrző testületét, miután az egészségügyi intézmény igazgatója feladatai végrehajtásának akadályoztatására panaszkodott.

Egy gyógyszer helytelen adagolása miatt halt meg 20 beteg egy bukaresti kórház intenzív osztályán egy asszisztens szerint
2024. április 11., csütörtök

A román állampolgárok kétharmada állítja, hogy gyakran találkozik hamis hírekkel

Is this trUE? címmel dezinformáció-ellenes kampányt folytat márciustól júniusig az Európai Bizottság romániai képviselete. A kampány célja, hogy felhívja a polgárok figyelmét a félretájékoztatás jelenségére.

A román állampolgárok kétharmada állítja, hogy gyakran találkozik hamis hírekkel
2024. április 11., csütörtök

Több mint egy tucat párt és több független jelölt is versenybe száll az európai parlamenti választásokon

Tizenöt párt, választási és politikai szövetség nyújtotta be a Központi Választási Irodához (BEC) az európai parlamenti (EP-) választásokon induló jelöltjeinek listáját. Emellett hét független jelöltet is iktattak.

Több mint egy tucat párt és több független jelölt is versenybe száll az európai parlamenti választásokon