Elemző: kérdéses, mekkora stabilitás várható a saját párttal gyakorlatilag nem rendelkező Dan alatt, a félelem döntötte el az eredményt

elemző

Nem lesz könnyű. Az elemző szerint a választást követően Dannak meg kell próbálnia ígérete szerint kormányt összekovácsolni az „Európa-barát” pártokból, de ez független államfőként kemény feladat lesz

Fotó: Nicușor Dan/Facebook

A megismételt elnökválasztás második fordulója előtt a két jelölt által keltett félelmek ütköztetése történt, és az döntött, hogy az egyik oldal jobban ki tudta használni a rettegés gerjesztésében rejlő tartalékokat – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt elemző. A Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint egyelőre kérdéses, mennyire lesz képes stabilitást teremteni a függetlenként győztes Nicuşor Dan, aki mögött nincs saját párt. Rámutatott: a magyar közösség a maga, és a rövid távú hatások szempontjából racionálisnak tűnő módon döntött, amikor tömegesen Dant támogatta, de Klaus Iohannis példája alapján középtávon dől el, hogy egyben helyes döntés is volt-e.

Balogh Levente

2025. május 20., 08:022025. május 20., 08:02

2025. május 20., 13:002025. május 20., 13:00

Minek tudható be, hogy az első fordulóhoz képest jóval nagyobb mértékben sikerült mozgósítani az embereket az államelnök-választás döntő fordulójában? Megértették, milyen veszélyeket rejt magában a szélsőjobboldaliként számon tartott George Simion győzelme? – kérdeztük a megmérettetés eredménye kapcsán Pászkán Zsoltot, a Magyar Külügyi Intézet munkatársát. „Románia esetében tudatosan kerülni szoktam az ideológiai besorolásokat, mert a politikusok halmaza érdekcsoportok laza keverékét képezi, amelyek időnként más-más összetételű és méretű részhalmazokká állnak össze és melyek ideológiai önmeghatározása csak néhány importált jelszó lebutított változata. A legutolsó párt, amelyik megpróbált egy ideológiát – hacsak nyomokban is – ténylegesen képviselni, az a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt, de hamar elmúlt nekik is.

Idézet
A megismételt elnökválasztás második fordulójának kampánya a két jelölt (és stábja, médiája, külföldi-belföldi szurkolótábora) által keltett félelmek ütköztetése volt.

A fősodor jelöltjének kiesésével a két (lokalista és globalista) radikális tábor csapott össze, mindkettő gyakorlatilag ugyanazt a rettegésgombot nyomta meg és a politikai szado-mazochizmus különféle ön- és partnerkínzó eszközeit vetette be abban a reményben, hogy a saját kínzási eszközei többeknek tűnnek vonzónak, vagy kevéssé taszítónak, mint az ellenfeléé. Tehát valójában nem valami megvalósulásáról, hanem valami elkerüléséről szóltak az üzenetek mindkét oldalon és az döntött, hogy a mindkét fél által aktivált rettegésfaktor Simion oldalán már az első fordulóban nagyjából kifacsarta a választói halmazból azt, amelyik erre fogékony volt, míg

Idézet
a Dan-csapat rettegésfaktora megtalálta azokat a »finnyás« globalistákat, akik az előző fordulóban nem »alacsonyodtak le« egy romániai választás szintjére. Illetve azokat az inkább középen, »fősodor-kompatibilis« állásponton lévőket, akik az uniós zászlóba csomagolt furkósbotot kevésbé találták fenyegetőnek a román zászlóba csomagoltnál.

Ehhez, persze, mindenki megtalálta a kognitív koherenciát helyreállító/biztosító magyarázatot, magyarázatokat, de alapvetően ezt tartom az elnökválasztás második fordulójában tapasztalt részvételi dinamika mögötti fő mozgatórugónak” – válaszolta a nagybányai születésű elemző.

korábban írtuk

Nicușor Dan várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben
Nicușor Dan várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben

Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.

Azt is felvetettük, hogy a 45 százalék körüli eredménnyel Simion vajon teljesen mozgósította a szélsőjobb utolsó tartalékait is, vagy előfordulhat, hogy meghaladja a támogatottságuk az 50 százalékot. „Tekintettel arra, hogy Simion a második fordulóban már jóval kisebb arányban tudta hasznosítani a jelentősen megnövekedett részvételi arányt,

Idézet
egyelőre tetőzött a lokalista radikális tábor. Ugyanakkor az, hogy az átlagos választók a választást követő mámorból felébredve azt tapasztalják majd, hogy a »radikális fordulat« gyakorlatilag azt jelenti, néhány apróságon kívül ugyanazok vezetik majd az országot, mint akik a mostani helyzetbe juttatták, valószínűleg tovább mélyíti a kiábrándulás kútját,

és akkor még ez a – valószínűleg – csúcspontját elért tábor is nagyobb súllyal nyom majd a latban. Persze akkor, ha Simion kampánybeli és választási éjszakán mutatott ostobaságai nem vezetnek az AUR széteséséhez és belharcok elindulásához a lokalista radikálisok táborában is” – fejtette ki Pászkán.

elemző Galéria

Fotó: Silviu Matei/Agerpres

Kérdésünkre, mi várható, sikerülhet-e Dannak összeboronálnia az úgymond Európa-barát pártokat, a PSD-t, a PNL-t, az RMDSZ-t és az USR-t egy koalícióba, a szakértő rámutatott: jelenleg nagyon kevés információ áll rendelkezésre ennek eldöntésére. „Két dolgot biztosan tudunk. Nicuşor Dan nyilatkozatát, aki azt állította, hogy »Európa-párti« (ez egyike Dan aggasztó felületességének, a másik a »kisebbségvédelmi mintaállam Románia« értelmű mondata, kiegészítve a székely zászló hivatalos megjelenítésének elutasításával) pártokból álló kormányt képzel el. És szintén ismerjük a globalista radikális USR véresszájú politikusa, Ionuţ Moşteanu május 6-i nyilatkozatát, miszerint az USR politikusai csak a PSD-ből, PNL-ből és USR-ből álló kormányban gondolkodnak.

Idézet
Márpedig ha egy épeszű politikus két nappal egy olyan forduló után, amikor a jelöltje 20 százalékos hátrányban várja a következő fordulót, amikor – legalább elméletileg – minden szavazatra szükség van, azt tartja a legfontosabb üzenetnek, hogy egy meglehetősen szűk parlamenti többségre támaszkodó kormányból kizárná az RMDSZ-t, akkor nagyon nehéz ezt nem aggasztónak minősíteni a következő időszakra vonatkozóan.

Hiszen hiába állt át a saját pártelnökét megpuccsolva az USR az esélyesebbnek tartott Nicuşor Danhoz, jelenleg nehéz megmondani, kinek van nagyobb befolyása a másikra, Nicuşor Dannak az USR-re, vagy az USR-nek Nicuşor Danra. Van-e elég ereje a karizmatikusnak nehezen nevezhető Dannak arra, hogy együttműködésre bírjon nem olyan rég még egymás torkát elvágni készülő pártokat és ha mégis, akkor mennyi ideig? És itt elsősorban az USR-sek »élcsapat« képzelgéseire utalok.

Idézet
Ha a saját pártja fölötti informális befolyását hosszú ideig megőrző Klaus Iohannis alatt egymást érték a PNL-en és a koalíción belüli viták és kormánybuktatások, vajon mekkora és meddig tartó stabilitásra lehet számítani egy saját párttal gyakorlatilag nem rendelkező Dan alatt?

Könnyű lenne azt mondani, hogy a farok csóválja a kutyát helyzet állt elő, de jelenleg még azt is nehéz megmondani, hogy ebben a felállásban melyik/ki a kutya és melyik/ki a farok. De várjuk meg a pezsgőmámor oldódását, és talán majd világosabban látunk” – fogalmazott Pászkán.

korábban írtuk

Erdély és a Partium masszívan Nicușor Danra szavazott, tarolt a magyarlakta megyékben
Erdély és a Partium masszívan Nicușor Danra szavazott, tarolt a magyarlakta megyékben

Az erdélyi és a partiumi megyék többségében is Nicușor Danra szavazott a többség a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulójában, a Székelyföldi megyékben pedig kimagasló sikert aratott – derül ki az Állandó Választási Hatóság adataiból.

Arra is kíváncsiak voltunk, képes lehet-e nyugalmat és konszolidációt hozni egy ilyen kormány, amelyet például Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő államfő vezethet. Mennyire tépázhatja meg a kormányoldal és Dan imázsát a küszöbön álló gazdasági megszorító intézkedések elfogadása?

Pászkán leszögezte:

Bolojan esetében ugyanaz a helyzet: bár sokan egyfajta megváltót látnak benne, Danhoz hasonlóan az országos szintű politikában kevésbé járatos politikussal van dolgunk. Ráadásul hagyományosan rossz viszonya van az RMDSZ-szel, így az USR RMDSZ-ellenessége könnyen találhat újabb szövetségest
.

Felvetésünkre, mekkora lesz Dan mozgástere függetlenként, hiszen hivatalosan nem áll párt mögötte, az úgynevezett Európa-barát pártok konjunkturálisan álltak be mögé – sőt a PSD hivatalosan be sem állt, ezért kérdés, hogy képes lesz saját napirendet megvalósítani, vagy a pártok politikai játszmáinak a foglya lesz, az elemző kifejtette: itt üt vissza a szétzilált és lejáratódott pártrendszerben csábítóan hangzó „független jelölti” státusz.

„Mert ezzel ugyan jóval több szabad vegyértéket biztosítasz magadnak, mint egy adott párt jelöltjeként, ami jelenleg növeli a megválaszthatóság esélyét, de a győzelmi mézeshetek (de inkább mézesnapok) után jön a kegyetlen valóság, és tényleges erőközponti képességekkel kell rendelkezned (még ha informálisan is, mint a román elnök esetében). Márpedig

Idézet
Dan kampánybeli nyilatkozatai (például az igazságszolgáltatás befolyásolásával kapcsolatos – amúgy nem, vagy legalábbis nem így létező – hatáskörére történt hivatkozások) arra engednek következtetni, hogy nincs teljesen tisztában, mit tehet majd meg és mit nem egy szétzilált pártrendszerrel.

Az USR-nek jelenleg nincs elnöke, a PNL-nek is ideiglenes vezetése van, és ugyan a PSD-t még mindig Ciolacu vezeti, kérdéses, hogy neki mennyi tényleges befolyása maradt a saját pártján belül. Ebből a helytelenül és manipulatív módon »Európa-párti«-nak nevezett lecsóból kellene bélszínt sütni, ami elég érdekes művelet lesz. Persze

Idézet
az sincs kizárva, hogy készül egy újabb technokrata kormány, amely legalább a következő költségvetésig ellavírozgat, és meghozza a román gazdaság számára elengedhetetlen döntéseket.

Ezt talán magyarázhatja, hogy miért került a franciabarátnak mondott Bolojan által vezetett elnöki hivatalba tanácsadóként a franciabarátnak mondott Dacian Cioloş, ami meglehetősen bohózatszerű betetőzése lenne ennek a bő egy évnek. De ez csak egy lehetőség, meglátjuk, van-e esélye” – hangsúlyozta az elemző.

elemző Galéria

Nem lesz könnyű. Az elemző szerint a választást követően Dannak meg kell próbálnia ígérete szerint kormányt összekovácsolni az „Európa-barát” pártokból, de ez független államfőként kemény feladat lesz

Fotó: Nicușor Dan/Facebook

Felvetésünkre, hogyan értékelhető, hogy a magyar közösség kiállt Dan mellett, és jelentős arányban elment szavazni, és rá voksolt, Pászkán rámutatott: itt is a rettegés-, illetve igazodási faktor működött. „Azaz nyilvánvaló, hogy egy olyan politikus potenciális győzelmével szemben, mint amilyen nemcsak George Simion, de főleg a mögötte vicsorgó Dan Tanasák, Petrişor Peiu-k vagy Dan Dungaciuk, még az USR-s Moşteanuk, a PNL-s Rareş Bogdanok és a PSD-s Mihai Tudosék is kevésbé tűnnek rémületeseknek. Tehát

Idézet
a magyar közösség a maga, és a rövid távú hatások szempontjából racionálisnak tűnő módon döntött. Középtávon dől majd el, hogy egyben helyes döntés is volt-e, hiszen ne feledjük, Klaus Iohannis 2014-ben szinte ugyanazokkal a szavakkal ígért tisztességet és jólétet, mint Nicuşor Dan. Tíz évvel később mindnyájan látjuk az »eredményeket«”

– emlékeztetett Pászkán.

Arra is kíváncsi voltunk, szerinte várhatunk-e mi, magyarok cserében valamit a szavazatunkért az új államelnöktől, vagy már azzal is megelégedhetünk, ha a mandátuma alatt legalább nem áll ki egy „Ionapotchivanoc”- jellegű beszéddel?

„Attól tartok, hogy nem, vagy nem valószínű.

Idézet
Egyelőre legfeljebb abban lehet reménykedni, hogy a közösségi jogok terén nem fog romlani, vagy legalábbis nem jelentősen a jelenlegi – vékony jogállamisági mázzal lekent ólajtó – állapot.

Attól – egyelőre – nem tartok, hogy ugyanolyan zsigeri gyűlöletet tanúsít majd, mint Iohannis, de ne feledjük, ez utóbbi is megvárta, hogy biztos legyen a második mandátuma” – mutatott rá Pászkán.

Ezek után arra is kíváncsiak voltunk, mi várható a Magyarország és Románia közötti kapcsolatokban Dan megválasztása nyomán, közeledhet-e a két ország. Az elemző rámutatott: ez sok tényezőn is múlik és ezek nem mindegyike belföldi, vagy kétoldalú.

Idézet
Arra számítani lehet, hogy az eurokrácia mindent elkövet majd azért, hogy Románia ne csak passzív szemlélője legyen Brüsszel és Budapest harcának, hanem akár aktívan is részt vegyen Budapest megleckéztetésében.

Azt még nem lehet tudni, hogy ez kimerül majd Budapestet elítélő nagyköveti nyílt levelek és petíciók aláíratásában (melyekből az utóbbi egy-két évben Bukarest rendre kivonta magát), vagy – mondjuk – francia irányítással és egy Brüsszelnek kedvező lengyelországi választási eredmény esetén akár egy V4 szétrobbantását célzó lengyel–román tengely létrehozásába is belemegy majd (Moldova megszerzéséért cserébe, például). Erre is a következő időszak és a nemzetközi életben bekövetkező esetleges változások következményei adhatnak majd választ” – vélekedett lapunknak nyilatkozva Pászkán Zsolt.

korábban írtuk

Behozhatatlan lett Nicușor Dan előnye, Bukarest főpolgármestere lett Románia államelnöke!
Behozhatatlan lett Nicușor Dan előnye, Bukarest főpolgármestere lett Románia államelnöke!

Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

STS: minden kibertámadást sikerült kivédeni a második fordulóban

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.

STS: minden kibertámadást sikerült kivédeni a második fordulóban
2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan „lenyűgözőnek” nevezte a magyar mozgósítást, és számít a leendő kormányban az RMDSZ-re is

Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.

Nicușor Dan „lenyűgözőnek” nevezte a magyar mozgósítást, és számít a leendő kormányban az RMDSZ-re is
2025. május 19., hétfő

Megérkezett Romániába a lengyel Pesa vállalattól vásárolt 62 elektromos vonatból az első

Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.

Megérkezett Romániába a lengyel Pesa vállalattól vásárolt 62 elektromos vonatból az első
2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben

Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.

Nicușor Dan várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben
2025. május 19., hétfő

Georgescu megszólalt a vereség után: „imádkozom Nicușor Danért”, „barátaim, ne essetek kétségbe””

Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.

Georgescu megszólalt a vereség után: „imádkozom Nicușor Danért”, „barátaim, ne essetek kétségbe””
2025. május 19., hétfő

Orbán Viktor: a magyar kormány készen áll az együttműködésre Nicușor Dan új román elnökkel

Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.

Orbán Viktor: a magyar kormány készen áll az együttműködésre Nicușor Dan új román elnökkel
2025. május 19., hétfő

Iliescu kitartást kívánt Nicușor Dannak a gazdasági és geopolitikai kihívásokkal teli helyzetben


Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.

Iliescu kitartást kívánt Nicușor Dannak a gazdasági és geopolitikai kihívásokkal teli helyzetben
2025. május 19., hétfő

Dominic Fritz versenybe szállna az USR pártelnöki tisztségéért

Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.

Dominic Fritz versenybe szállna az USR pártelnöki tisztségéért
2025. május 19., hétfő

PSD-s dilemma: kormányra lépjenek vagy maradjanak ellenzékben?

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.

PSD-s dilemma: kormányra lépjenek vagy maradjanak ellenzékben?
2025. május 19., hétfő

Az Otopeni repülőtéren látták George Simiont a választási veresége után

A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.

Az Otopeni repülőtéren látták George Simiont a választási veresége után