Képünk illusztráció
Fotó: Pexels
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
2024. október 23., 21:442024. október 23., 21:44
Egy nemrégiben közzétett felmérés szerint ma már csupán minden tizedik fiatal hiszi, hogy a jegyek és vizsgák nem megvásárolhatók, illetve a válaszadók többsége (57 százalék) teljesen vagy nagyrészt egyetért azzal, hogy a rendszer korrupt.
Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
A Friedrich Ebert Stiftung (FES) alapítvány által publikált Vélemények, félelmek és aspirációk a szociális egyenlőtlenségekkel küzdő Romániában – 2024 című tanulmány átfogó képet nyújt a 14-29 éves romániai fiatalok gondolatairól az oktatási rendszer, társadalmi szerepvállalás kapcsán – írja az Edupedu portál. Az IPSOS piackutató cég által végzett nemzetközi felmérés keretében 12 délkelet-európai ország fiataljait kérdezték meg különböző témákban, mint például oktatás, munka, család, politikai részvétel és értékrend.
A legkritikusabbak a tizenkilenc év alattiak, akik különösen negatívan ítélik meg az oktatás minőségét. Mindössze a megkérdezettek 18 százaléka nyilatkozott pozitívan az oktatásról, és csupán 3 százalékuk vallotta, hogy teljes mértékben elégedett.
Az oktatással való elégedettség szintje Romániában messze elmarad más délkelet-európai országokétól: míg Szlovéniában az elégedettség szintje 54 százalék, Horvátországban 39 százalék, Bulgáriában pedig 22 százalék.
A városi és vidéki fiatalok körében eltérő a korrupcióval kapcsolatos percepció. A városi fiatalok nagyobb arányban érzékelik korruptnak az oktatási rendszert, amit a nagyobb verseny és a megélhetési költségek is befolyásolnak. A városi iskolákban intenzívebb a verseny, és a magasabb megélhetési költségek mellett a tanárok alacsony fizetése hozzájárulhat ahhoz, hogy a rendszer átláthatatlanabbnak tűnik.
Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A felmérés arra is rávilágít, hogy a fiatalok mennyi időt töltenek a közösségi médiában. Jelentős részük több időt tölt naponta a közösségi oldalakon, mint tanulással vagy tájékozódással.
miközben 25 százalékuk vallotta, hogy napi három óránál is többet tanul.
Az Edupedu cikke szerint aggasztó eredmény, hogy a megkérdezett fiatalok huszonöt százaléka egyes esetekben jobbnak tartaná a diktatúrát a demokráciánál.
Emellett a korrupciót tartják az ország legnagyobb problémájának: a fiatalok hetvenkét százaléka gondolja úgy, hogy a következő tíz évben is ez marad az első számú kihívás, megelőzve a munkaerő elvándorlását és a közszolgáltatások minőségének romlását.
A felmérés arra is rávilágít, hogy a fiatalok politikai érdeklődése alacsony: negyvenöt százalékuk egyáltalán nem érdeklődik a politika iránt (ugyanakkor ez az arány csökkent 2019-hez képest). Másfelől a megkérdezett fiatalok nagy része szívesen elhagyná az országot: 33 százalékuk mérsékelten, míg 19 százalékuk nagyon erősen vágyik külföldre.
A statisztikát összegző szakemberek szerint a oktatás helyzete, a korrupcióval kapcsolatos növekvő aggodalmak és a diktatúrát pozitívan látó fiatalok aránya mind arra utal, hogy a román társadalom fiatal generációja komoly kihívásokkal néz szembe, és egyre kritikusabban szemléli az ország jövőjét.
Évente több mint 23 000 tanuló hagyja ott idő előtt az iskolapadot – derül ki a Bukaresti Egyetem által az Amerikai-Román Kereskedelmi Kamara (AmCham Románia) számára készített elemzésből.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.
Egy 14 éves lány elleni nemi erőszak, szexuális bántalmazás és szexuális visszaélés gyanújával vett őrizetbe kedden a bukaresti rendőrség egy angoltanárt.
szóljon hozzá!