Képünk illusztráció
Fotó: Pexels
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
2024. október 23., 21:442024. október 23., 21:44
Egy nemrégiben közzétett felmérés szerint ma már csupán minden tizedik fiatal hiszi, hogy a jegyek és vizsgák nem megvásárolhatók, illetve a válaszadók többsége (57 százalék) teljesen vagy nagyrészt egyetért azzal, hogy a rendszer korrupt.
Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
A Friedrich Ebert Stiftung (FES) alapítvány által publikált Vélemények, félelmek és aspirációk a szociális egyenlőtlenségekkel küzdő Romániában – 2024 című tanulmány átfogó képet nyújt a 14-29 éves romániai fiatalok gondolatairól az oktatási rendszer, társadalmi szerepvállalás kapcsán – írja az Edupedu portál. Az IPSOS piackutató cég által végzett nemzetközi felmérés keretében 12 délkelet-európai ország fiataljait kérdezték meg különböző témákban, mint például oktatás, munka, család, politikai részvétel és értékrend.
A legkritikusabbak a tizenkilenc év alattiak, akik különösen negatívan ítélik meg az oktatás minőségét. Mindössze a megkérdezettek 18 százaléka nyilatkozott pozitívan az oktatásról, és csupán 3 százalékuk vallotta, hogy teljes mértékben elégedett.
Az oktatással való elégedettség szintje Romániában messze elmarad más délkelet-európai országokétól: míg Szlovéniában az elégedettség szintje 54 százalék, Horvátországban 39 százalék, Bulgáriában pedig 22 százalék.
A városi és vidéki fiatalok körében eltérő a korrupcióval kapcsolatos percepció. A városi fiatalok nagyobb arányban érzékelik korruptnak az oktatási rendszert, amit a nagyobb verseny és a megélhetési költségek is befolyásolnak. A városi iskolákban intenzívebb a verseny, és a magasabb megélhetési költségek mellett a tanárok alacsony fizetése hozzájárulhat ahhoz, hogy a rendszer átláthatatlanabbnak tűnik.
Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A felmérés arra is rávilágít, hogy a fiatalok mennyi időt töltenek a közösségi médiában. Jelentős részük több időt tölt naponta a közösségi oldalakon, mint tanulással vagy tájékozódással.
miközben 25 százalékuk vallotta, hogy napi három óránál is többet tanul.
Az Edupedu cikke szerint aggasztó eredmény, hogy a megkérdezett fiatalok huszonöt százaléka egyes esetekben jobbnak tartaná a diktatúrát a demokráciánál.
Emellett a korrupciót tartják az ország legnagyobb problémájának: a fiatalok hetvenkét százaléka gondolja úgy, hogy a következő tíz évben is ez marad az első számú kihívás, megelőzve a munkaerő elvándorlását és a közszolgáltatások minőségének romlását.
A felmérés arra is rávilágít, hogy a fiatalok politikai érdeklődése alacsony: negyvenöt százalékuk egyáltalán nem érdeklődik a politika iránt (ugyanakkor ez az arány csökkent 2019-hez képest). Másfelől a megkérdezett fiatalok nagy része szívesen elhagyná az országot: 33 százalékuk mérsékelten, míg 19 százalékuk nagyon erősen vágyik külföldre.
A statisztikát összegző szakemberek szerint a oktatás helyzete, a korrupcióval kapcsolatos növekvő aggodalmak és a diktatúrát pozitívan látó fiatalok aránya mind arra utal, hogy a román társadalom fiatal generációja komoly kihívásokkal néz szembe, és egyre kritikusabban szemléli az ország jövőjét.
Évente több mint 23 000 tanuló hagyja ott idő előtt az iskolapadot – derül ki a Bukaresti Egyetem által az Amerikai-Román Kereskedelmi Kamara (AmCham Románia) számára készített elemzésből.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!