Képünk illusztráció
Fotó: Pexels
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
2024. október 23., 21:442024. október 23., 21:44
Egy nemrégiben közzétett felmérés szerint ma már csupán minden tizedik fiatal hiszi, hogy a jegyek és vizsgák nem megvásárolhatók, illetve a válaszadók többsége (57 százalék) teljesen vagy nagyrészt egyetért azzal, hogy a rendszer korrupt.
Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
A Friedrich Ebert Stiftung (FES) alapítvány által publikált Vélemények, félelmek és aspirációk a szociális egyenlőtlenségekkel küzdő Romániában – 2024 című tanulmány átfogó képet nyújt a 14-29 éves romániai fiatalok gondolatairól az oktatási rendszer, társadalmi szerepvállalás kapcsán – írja az Edupedu portál. Az IPSOS piackutató cég által végzett nemzetközi felmérés keretében 12 délkelet-európai ország fiataljait kérdezték meg különböző témákban, mint például oktatás, munka, család, politikai részvétel és értékrend.
A legkritikusabbak a tizenkilenc év alattiak, akik különösen negatívan ítélik meg az oktatás minőségét. Mindössze a megkérdezettek 18 százaléka nyilatkozott pozitívan az oktatásról, és csupán 3 százalékuk vallotta, hogy teljes mértékben elégedett.
Az oktatással való elégedettség szintje Romániában messze elmarad más délkelet-európai országokétól: míg Szlovéniában az elégedettség szintje 54 százalék, Horvátországban 39 százalék, Bulgáriában pedig 22 százalék.
A városi és vidéki fiatalok körében eltérő a korrupcióval kapcsolatos percepció. A városi fiatalok nagyobb arányban érzékelik korruptnak az oktatási rendszert, amit a nagyobb verseny és a megélhetési költségek is befolyásolnak. A városi iskolákban intenzívebb a verseny, és a magasabb megélhetési költségek mellett a tanárok alacsony fizetése hozzájárulhat ahhoz, hogy a rendszer átláthatatlanabbnak tűnik.
Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A felmérés arra is rávilágít, hogy a fiatalok mennyi időt töltenek a közösségi médiában. Jelentős részük több időt tölt naponta a közösségi oldalakon, mint tanulással vagy tájékozódással.
miközben 25 százalékuk vallotta, hogy napi három óránál is többet tanul.
Az Edupedu cikke szerint aggasztó eredmény, hogy a megkérdezett fiatalok huszonöt százaléka egyes esetekben jobbnak tartaná a diktatúrát a demokráciánál.
Emellett a korrupciót tartják az ország legnagyobb problémájának: a fiatalok hetvenkét százaléka gondolja úgy, hogy a következő tíz évben is ez marad az első számú kihívás, megelőzve a munkaerő elvándorlását és a közszolgáltatások minőségének romlását.
A felmérés arra is rávilágít, hogy a fiatalok politikai érdeklődése alacsony: negyvenöt százalékuk egyáltalán nem érdeklődik a politika iránt (ugyanakkor ez az arány csökkent 2019-hez képest). Másfelől a megkérdezett fiatalok nagy része szívesen elhagyná az országot: 33 százalékuk mérsékelten, míg 19 százalékuk nagyon erősen vágyik külföldre.
A statisztikát összegző szakemberek szerint a oktatás helyzete, a korrupcióval kapcsolatos növekvő aggodalmak és a diktatúrát pozitívan látó fiatalok aránya mind arra utal, hogy a román társadalom fiatal generációja komoly kihívásokkal néz szembe, és egyre kritikusabban szemléli az ország jövőjét.
Évente több mint 23 000 tanuló hagyja ott idő előtt az iskolapadot – derül ki a Bukaresti Egyetem által az Amerikai-Román Kereskedelmi Kamara (AmCham Románia) számára készített elemzésből.
Nicușor Dan az erdélyi magyaroknak is köszönetet mondott a megismételt romániai elnökválasztás vasárnap tartott döntő fordulójában rá leadott szavazataikért. „Együtt sikerülni fog!” – üzente magyarul.
Kedden kezdődnek a kormányalakítást előkészítő tárgyalások a pártok képviselőivel – jelentette be szombaton Nicușor Dan.
A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmezteti az intézmény a romániai vállalkozókat.
Befolyással üzérkedés gyanúja miatt őrizetbe vették a korrupcióellenes ügyészek az ANAF csalásellenes igazgatóságának egyik ellenőrét. A gyanú: több ízben is pénzt fogadott el egy nőtől, hogy „megvédje” annak vállalkozásait az adóellenőrzések során.
Daniel David oktatási miniszter csütörtök este kilátásba helyezte az iskolákban vagy az egyetemeken áltudományos nézeteket népszerűsítő tanárok szankcionálását.
Nicușor Dan megválasztott államfő hétfői hatállyal lemondott a főpolgármesteri tisztségéből.
Viharos időjárásra figyelmeztető elsőfokú riasztást bocsátott ki pénteken a meteorológiai szolgálat az egész országra.
Nicușor Dan megválasztott államfőcsütörtök este kijelentette, hogy kötelessége tiszteletben tartani Románia szerződésekben rögzített vállalásait, ugyanakkor megjegyezte, hogy Bukarest továbbra is nagyon jó kapcsolatokra törekszik Izraellel.
Az orosz propaganda jegyeit magán viselő, Romániát célzó külföldi információs manipulációs kampányra figyelmeztet a román külügyminisztérium.
Eljárást kell indítani Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă volt miniszterelnökök ellen ahogyan hivatali idejük alatt az állami pénzekkel gazdálkodtak – vélekedik Traian Băsescu volt államfő.
szóljon hozzá!