A román légtér tavalyi megsértése után növelték a katonák számát az ukrán határhoz közeli területeken
Fotó: Mapn.ro
Tavaly szeptember 5-től idén január 17-ig 12 esetben csapódtak be román területre orosz drónmaradványok, 11 esetben Tulcea megyében – közölte pénteken az Agerpres megkeresésére a védelmi minisztérium.
2025. január 17., 19:112025. január 17., 19:11
A tárca válasza szerint hét alkalommal a Tulcea megyei Ceatalchioi községhez tartozó Plauru térségében találtak dróndarabokat. Ezt a települést az ukrajnai Izmajil kikötővárostól csak a Duna választja el.
A minisztérium emlékeztetett arra, hogy a román légtér első, tavaly szeptember 5-én történt megsértése után növelték a katonák számát az ukrán határhoz közeli területeken,
„Több megfigyelési pontot és földi érzékelőt telepítettünk, a légvédelmi kapacitásainkat közelebb toltuk az ukrán határhoz, és a folyamőreink gyakrabban járőröznek a Dunán” – részletezte válaszában a minisztérium.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
A tárca szerint ezek az intézkedések segítettek a Románia területére pénteken becsapódott drónmaradványok gyors felderítésében.
Az ukrán célpontok ellen indított orosz drónok egyikének maradványai péntek hajnalban a megyei út mellett, házak közelében zuhant le Plauru térségében,
– nyilatkozta az Agerpresnek Tudor Cernega, Ceatalchioi község polgármestere.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) péntek hajnalban 1:46-kor Ro-Alert üzenetben figyelmeztette Tulcea megye lakosságát, hogy tárgyak (drónok vagy lelőtt drónok darabjai) csapódhatnak be román területre. A riasztást 3:30-kor fújták le.
Lemondásra szólította fel pénteken az Állandó Választási Hatóság elnökét, Toni Greblát a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A külföldön élő román állampolgárok a Romániában élőkkel szemben három napig szavazhatnak, és az a demokratikus, ha a romániai urnazárás időpontjában külföldön is véget ér a szavazás – jelentette ki pénteken egy sajtótájékoztatón Marcel Ciolacu.
A legfelsőbb bíróság pénteki ítéletével elutasította a Călin Georgescu és a Koalíció a Jogállamiság Védelméért által benyújtott fellebbezést abban az ügyben, amelyben az elnökválasztás érvénytelenítését támadták meg.
Büntetőeljárást indított a legfőbb ügyészség Miron Cozma egykori bányászvezér és Adrian Sârbu, az akkori ideiglenes kormány miniszterelnökének volt tanácsadója ellen emberiesség elleni bűncselekmények miatt az 1990-es bányászjárás ügyében.
A bukaresti csendőrség cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint a legfelsőbb bíróságnál szolgálatot teljesítő csendőrök csütörtökön panaszkodtak Călin Georgescunak, amiatt, hogy nem fizetik ki a túlóráikat.
Beidézték péntekre a legfőbb ügyészség bukaresti székhelyére Miron Cozma egykori bányászvezért, a Zsil-völgyi bányászok volt szakszervezeti vezetőjét, valamint Adrian Sârbut, Petre Roman exkormányfő volt miniszterelnöki tanácsadóját.
Vélhetően ismét román területen csapódott be egy Ukrajna ellen indított orosz harci drón – közölte pénteken a bukaresti védelmi minisztérium.
Keményen nekirontott az RMDSZ-nek Călin Georgescu, az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali elnökjelölt, miután Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a régi rendszer emberének nevezte őt.
A romániai közigazgatási-területi reformot nem lehet a kistelepülések hasraütésszerű összevonásával, csak a nagyvárosok szemszögéből kiindulva megvalósítani – szögezte le Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Tavaly novemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 8337 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma 1,7-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
szóljon hozzá!