Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az alapképzés nappali tagozatára beiratkozott egyetemi hallgatók a kari tanács jóváhagyásával egy év alatt két évfolyamot is elvégezhetnek. Ez bizonyos fakultásokra nem vonatkozik – erről szóló módosító javaslatot fogadott el csütörtökön a képviselőház tanügyi bizottsága a felsőoktatási törvénytervezet vitáján.
2023. április 27., 13:402023. április 27., 13:40
Az Agerpres által idézett javaslat szerint az orvosi-gyógyszerészeti, katonai, hírszerzői, rendőri, csendőri és nemzetbiztonsági fakultások, illetve az utolsó tanulmányi év kivételével minden más karon összevonható két tanulmányi év.
A módosító javaslatot a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyújtotta be. E szerint a határidőig fel nem vett diákösztöndíjakból és utazási támogatásokból megmaradt összegeket az egyetemek többek közt bentlakásokon, étkezdéken végzett infrastrukturális beruházásokra is felhasználhatják, a pályaválasztási tanácsadó központok működtetése mellett. A javaslat ezzel a kormány tervezetét módosítja, amelyben az állt, ezeket az összegeket csak a további ösztöndíjakra vagy pályaválasztási tanácsadó központok működtetésére lehet fordítani.
A bizottság a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egyik módosító javaslatát is elfogadta, miszerint minden felsőoktatási intézménynek legalább egy tudományos adatbázishoz hozzáférést kell biztosítania a diákok és a tanárok számára. A tervezet értelmében az egyetemi hallgatóknak beleszólást biztosítanak az országos tanügyi rendszert érintő kérdésekbe.
A Nemzeti Liberális Párt javaslata alapján a bizottság arra is rábólintott, hogy nem állami tulajdonban lévő felekezeti felsőoktatási intézmény is kaphat állami finanszírozást, amennyiben az állami felsőoktatási rendszerben nincs az illető vallásnak megfelelő teológiai oktatás, és ha az illető vallást elismeri a törvény.
A felsőoktatási törvénytervezethez benyújtott és az oktatási bizottsága által elfogadott módosítás szerint nem minősül hittérítésnek a doktrinális vagy dogmatikai véleménycsere, a vallással kapcsolatos tevékenység, kutatás, illetve a teológiai párbeszéd.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
szóljon hozzá!