Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az alapképzés nappali tagozatára beiratkozott egyetemi hallgatók a kari tanács jóváhagyásával egy év alatt két évfolyamot is elvégezhetnek. Ez bizonyos fakultásokra nem vonatkozik – erről szóló módosító javaslatot fogadott el csütörtökön a képviselőház tanügyi bizottsága a felsőoktatási törvénytervezet vitáján.
2023. április 27., 13:402023. április 27., 13:40
Az Agerpres által idézett javaslat szerint az orvosi-gyógyszerészeti, katonai, hírszerzői, rendőri, csendőri és nemzetbiztonsági fakultások, illetve az utolsó tanulmányi év kivételével minden más karon összevonható két tanulmányi év.
A módosító javaslatot a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyújtotta be. E szerint a határidőig fel nem vett diákösztöndíjakból és utazási támogatásokból megmaradt összegeket az egyetemek többek közt bentlakásokon, étkezdéken végzett infrastrukturális beruházásokra is felhasználhatják, a pályaválasztási tanácsadó központok működtetése mellett. A javaslat ezzel a kormány tervezetét módosítja, amelyben az állt, ezeket az összegeket csak a további ösztöndíjakra vagy pályaválasztási tanácsadó központok működtetésére lehet fordítani.
A bizottság a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egyik módosító javaslatát is elfogadta, miszerint minden felsőoktatási intézménynek legalább egy tudományos adatbázishoz hozzáférést kell biztosítania a diákok és a tanárok számára. A tervezet értelmében az egyetemi hallgatóknak beleszólást biztosítanak az országos tanügyi rendszert érintő kérdésekbe.
A Nemzeti Liberális Párt javaslata alapján a bizottság arra is rábólintott, hogy nem állami tulajdonban lévő felekezeti felsőoktatási intézmény is kaphat állami finanszírozást, amennyiben az állami felsőoktatási rendszerben nincs az illető vallásnak megfelelő teológiai oktatás, és ha az illető vallást elismeri a törvény.
A felsőoktatási törvénytervezethez benyújtott és az oktatási bizottsága által elfogadott módosítás szerint nem minősül hittérítésnek a doktrinális vagy dogmatikai véleménycsere, a vallással kapcsolatos tevékenység, kutatás, illetve a teológiai párbeszéd.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
szóljon hozzá!