Fotó: Alexandru Rafila/Facebook
Egyre nő az influenzás esetek száma, az egészségügyi minisztérium ugyanakkor nem kíván bevezetni a koronavírus-járvány idején megismert korlátozásokat, ehelyett óvintézkedéseket ajánl, többek között az iskolákban is – jelentette be csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a járványügyi intézkedésekről szóló sajtótájékoztatón.
2023. január 05., 15:342023. január 05., 15:34
2023. január 05., 15:522023. január 05., 15:52
A tárcavezető elmondta, az előző három hétben folyamatosan nőtt a pozitív influenzatesztek aránya, és továbbra is nőni fognak az esetszámok, jelenleg 20 százalékkal több az influenzás eset az átlagoshoz képest.
A miniszter leszögezte: a cél nem a korlátozások bevezetése, hanem az, hogy a lakosságok partnerré tegyék az óvintézkedések betartásában.
A lakosság számára általában véve azt javasolják, hogy kerüljék el a zsúfolt helyeket, szellőztessék rendszeresen a zárt helyiségeket, rendszeresen mossák és fertőtlenítsék a kezüket, a felső légúti tünetek megjelenésekor forduljanak háziorvoshoz, és viseljenek maszkot a zárt terekben.
A miniszter hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a maszkviselés csak ajánlott, nem kötelező. A munkahelyeken szintén a zsúfoltság elkerülését ajánlják, valamint a maszkviselést, ha nem elkerülhető a zsúfoltság. Az egészségügyi intézményekben az iskolákhoz hasonlóan minden nap megvizsgálják a személyzet egészségügyi állapotát, mindenkinek védőeszközt kell viselnie, aki kapcsolatba kerül a páciensekkel, emellett korlátozzák a látogatásokat.
A miniszter szerint a következő napokban egyeztetni fognak a gyógyszergyártókkal és -forgalmazókkal, hogy megoldást találjanak a készletek feltöltésére, különösen a Paractemaol, az Ibuprofen és a Tamiflu esetében.
A tájékoztatón részt vett Ligia Deca oktatási miniszter is, aki leszögezte:
Ezért a hangsúlyt a megelőzésre helyezik, vagyis az iskolai ellenőrzések mellett arra, hogy azok a gyerekek, akiken megjelennek a fertőzés tünetei, maradjanak otthon. A nap folyamán korábban az oktatási tárca közleményt adott ki, amelyben megerősítette: hétfőn elkezdődik a tanítás, nem tervezik sem az oktatási folyamat felfüggesztését, sem az online vagy a hibrid oktatásra való áttérést.
„A járványhelyzet alakulásának függvényében mérlegelni fogunk egy megállapodást az oktatás menetéről a tanügyi és az egészségügyi tárca között” – szögezték le.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!