Dulakodás és feszültség a bukaresti Győzelem téren – a csendőröknek erősítésre volt szükségük

tüntetés, feszültség, bukarest, dulakodás

A tüntetés kezdetben békésen indult, csak késő délután torkolt feszült dulakodásba

Fotó: Képernyőmentés

A fővárosi Victoriei (Győzelem) téren péntek délután jelen lévő tüntetők egy elszigetelt csoportja megpróbálta áttörni a csendőrök kordonját, hogy az úttestre hatoljon, majd különböző kemény tárgyakat és egy petárdát hajítottak a rendfenntartó erők közé.

Hírösszefoglaló

2025. január 24., 18:402025. január 24., 18:40

A feszültség 16.20 körül tört ki, miután a tüntetők egy csoportja dulakodni kezdett a csendőrökkel, akik a tér kormánypalota előtti részét biztosították.

Az emberek üvegeket, zászlókat és a kerítésekből kiszakított fémdarabokat dobáltak a csendőrökre, és egy petárdát is meggyújtottak.

A csendőröknek sikerült fenntartaniuk a biztonsági kordont, miután erősítést kaptak.

„A tüntetők egy kisebb csoportjáról van szó, akik megpróbálták áttörni a csendőrök által felállított védőkorlátot. Egy petárdát is felrobbantottak, így próbálva fokozni a zavargást. Szerencsére a többi résztvevő elhatárolódott tőlük” – nyilatkozta a Digi24 hírtévének Marius Militaru, a Román Csendőrség szóvivője.

Röviddel az incidens után a csendőrség közleményben cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint könnygázt vetettek volna be a tüntetők ellen,

hangsúlyozva, hogy a téren terjengő szúrós szag a felrobbantott petárdától származik – számolt be az Agerpres.

A feszültséget a sajtó munkatársai sem úszták meg, Călin Georgescu volt államfőjelölt szimpatizánsainak egy csapata a Digi24 hírtelevízió munkatársaira támadt.

A kormánypalota előtt zajló szakszervezeti tüntetésről élőben tudósító tévéseket a térre érkező Georgescu-szimpatizánsok többször is megszakították munkájukban, szándékosan nagy zajt csapva körülöttök és megrángatva a kamerát.

„Voltak olyanok is, akik helytelenül viselkedtek a média képviselőivel, az önök kollégáival, noha mi többször, nyilvánosan és üzenetekben is határozottan elítéltük az ilyen viselkedést. Ezek elfogadhatatlanok, és minden intézkedést megteszünk, hogy a felvételek alapján azonosítsuk az elkövetőket” – nyilatkozta a Digi24-nek Marius Militaru, a csendőrség szóvivője.

A téren eredetileg a szakszervezetek bejelentett tüntetése zajlott, ám a 13 és 16 óra közöttre beütemezett tüntetés korábban véget ért a kormánypalota előtt, miután a térre bevonult a Călin Georgescu volt államfőjelölt szimpatizánsainak egy csoportja. A téren a késő délutáni órákban már csak néhány száz személy tartózkodott, túlnyomórészt a Călin Georgescu szimpatizánsai.

korábban írtuk

Ismét tömegek tüntettek Bukarestben
Ismét tömegek tüntettek Bukarestben

A román fővárosban tüntetnek a vasutasok, tartalékos katonák, rendőrök, bányászok, erdészeti dolgozók, acélgyári munkások.

Miután az Ifjúsági Parkban szervezett rendezvény résztvevőinek egy része, a Călin Georgescu volt államfőjelölt szimpatizánsai, átjött a Victoriei térre, az ott tüntető szakszervezetek vezetői úgy döntöttek, hogy berekesztik a tiltakozó megmozdulást, mert nem kívántak társulni az érkezőkkel.

Az Ifjúsági Parkból érkezettek közül néhányan még a szakszervezetek által felállított színpadra is felmentek, anélkül, hogy erre joguk lett volna, és beszédeket tartottak

– közölte a fővárosi csendőrség.

Korábban, még a tüntetés idő előtti berekesztése előtt, a bukaresti csendőrök megpróbáltak rendet teremteni és szétválasztani a két csoportot a kormánypalota előtti téren, miután a szakszervezeti tüntetők közölték, hogy nem értenek egyet a Călin Georgescu szimpatizánsainak jelenlétével az általuk szervezett akción.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 07., szombat

A szociáldemokraták nem egyeznek bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe

Sorin Grindeanu szombaton Temesváron kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem egyezik bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe.

A szociáldemokraták nem egyeznek bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe
2025. június 07., szombat

Magyar kormánytámogatással megújul a csíksomlyói kegyhely

A magyar kormány 500 millió forinttal támogatja a csíksomlyói kegyhely felújítását, az összeg felét idén, a másik felét a következő két évben nyújtják át a templomot működtető ferences rendnek – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Magyar kormánytámogatással megújul a csíksomlyói kegyhely
2025. június 06., péntek

Több ezer sertést adtak el feketén vágóhidaknak, lecsaptak a csalókra

Több erdélyi megye is érintett abban az adócsalási ügyben, amelynek során illegális sertés-forgalmazással mintegy 300 ezer lejes kárt okoztak az államkasszának.

Több ezer sertést adtak el feketén vágóhidaknak, lecsaptak a csalókra
2025. június 06., péntek

„Piros gombbal” az iskolai erőszak és a kábítószerfogyasztás ellen

A névtelen bejelentések lehetővé tételével, kötelező kivizsgálásukkal próbálják visszaszorítani az erőszakos cselekményeket, a zaklatást, valamint a kábítószerek és a személyi biztonságra veszélyes eszközök bevitelét a tanintézményekbe.

„Piros gombbal” az iskolai erőszak és a kábítószerfogyasztás ellen
2025. június 06., péntek

Felmérés: a többség szeretné, hogy a PSD, a PNL és az RMDSZ a kormány tagja lenne, az USR kapcsán megoszlanak a vélemények

A Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és az RMDSZ-t is szívesen a leendő kormányban látná a romániai polgárok többsége, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) kapcsán kevésbé határozott az álláspont.

Felmérés: a többség szeretné, hogy a PSD, a PNL és az RMDSZ a kormány tagja lenne, az USR kapcsán megoszlanak a vélemények
2025. június 06., péntek

Közelkép az egyetemi valóságról: hamarosan zárul a JelenLét – JövőCTRL kutatás

Sokan azt hiszik, tudják, milyen az egyetemista élet. A „JelenLét – JövőCTRL” kutatás viszont nem benyomásokra épít: célja, hogy tűpontos kép rajzolódjon ki arról, milyen valósággal szembesülnek ma a romániai magyar fiatalok a felsőoktatásban.

Közelkép az egyetemi valóságról: hamarosan zárul a JelenLét – JövőCTRL kutatás
2025. június 06., péntek

Simion „szerelmet vallott” a trianoni diktátumnak

Az 1920. június 4-én aláírt, az első világháborúban győztes nyugati hatalmak által Magyarországra kényszerített, az országot feldaraboló trianoni diktátumot méltatta George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.

Simion „szerelmet vallott” a trianoni diktátumnak
2025. június 05., csütörtök

Katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk terjedésére figyelmeztet a védelmi minisztérium

A nyomozó hatóságokhoz készül fordulni a védelmi minisztérium a katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk miatt.

Katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk terjedésére figyelmeztet a védelmi minisztérium
2025. június 05., csütörtök

Péntek reggel megnyitják a forgalom előtt a Transzalpina magashegyi utat

Június 6-án, pénteken reggel 9 órakor ismét megnyitják a forgalom előtt a tél idejére lezárt Transzalpina, azaz a 67C jelzésű országút Rânca és Curpăt közötti szakaszát – tájékoztatott csütörtökön a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR).

Péntek reggel megnyitják a forgalom előtt a Transzalpina magashegyi utat