Fotó: Román védelmi minisztérium
Kiterjesztette a repülési korlátozásokat szerdától a román szállításügyi és a védelmi minisztérium Dobrudzsa északi részén, az ukrán határ melletti térségben.
2023. szeptember 14., 20:042023. szeptember 14., 20:04
2023. szeptember 14., 20:082023. szeptember 14., 20:08
Az előírások szerint Sulina és Galac között, az országhatáron belül 20-30 kilométeres mélységben és 4000 méteres magasságig csak állami repülők, a SMURD légi járművei és vészhelyzetben lévő gépek használhatják a román légteret. Csütörtöki közleményében a védelmi minisztérium az intézkedést azzal magyarázta, hogy az ukrán dunai kikötők elleni orosz támadások fokozódása miatt szükség van a korlátozások kiterjesztésére a román légtérhasználat hatékonyabb megfigyelése és ellenőrzése érdekében.
Románia már tavaly májusban, az Ukrajna elleni orosz invázió elkezdése után repülési korlátozást vezetett be a román légtérben a teljes ukrán határszakasz mentén, az országhatáron belül nyolc kilométeres mélységben, 1000 méteres magasságig.
A bukaresti védelmi minisztérium szóvivője szerint az orosz hadsereg drónjait nehezen érzékelik a román katonai radarok, mert nagyon alacsonyan támadnak.
Ezzel egy időben a Tulcea megyei Plauru településre látogatott csütörtökön a román vezérkari főnök helyettese, Gheorghiţă Vlad, hogy megszemlélje a lakosságnak kialakított óvóhelyeket, illetve tisztázzon néhány kérdést a Románia területére zuhant orosz drónmaradványokkal kapcsolatban. Az altábornagy az Agerpes hírügynökségnek elmondta, az is érdekelte a látogatásán, hogyan haladnak a katonai vizsgálatok a dróndarabok ügyében, illetve milyen a helyiek hangulata az elmúlt napokban történt incidensek után.
A helyieknek szánt két óvóhelyről elmondta: ezeket a hadműveleti színtereken használt légvédelmi létesítményekhez hasonlóan alakították ki, vagyis nem minősülnek polgári védelmi célú óvóhelyeknek. Magyarázata szerint ezek nagyon rövid idő alatt, kifejezetten a válsághelyzet miatt épültek, hogy mielőbb védelmet nyújtsanak a helyi lakosságnak.
A vezérkari főnök helyettesének beszámolója szerint a hadsereg megerősíti a jelenlétét a térségben, hogy képes legyen „száz százalékban” elektronikus és vizuális megfigyelés alatt tartani az ukrán határhoz közeli terepet. A szándék az, hogy a határvidéken ellenőrizni tudjanak minden mozgást Románia területén, légterében és felségvizein. „Nincs olyan ország a világon, amelyik 100 százalékos határvédelmet tudna biztosítani, sem elektronikus, sem fizikai eszközökkel. De mi a fontosabb sebezhető területekre összpontosítunk, és minden lehetséges Romániára leselkedő veszélyt megpróbálunk elhárítani” – magyarázta az altábornagy.
Az ukrán területet érő orosz dróntámadások esetén kiadott Ro-Alert üzenetek hatótávolságának esetleges növeléséről kifejtette: ahol nincs térerő, ott a helyi hatóságok riasztják a lakosságot. Szerinte nem a hatótávolság a probléma, hanem a reagálási képesség, ugyanis nagyon rövid idő telik el a riasztástól a román határ közelében hallható első robbanásig. „Ezt az időt megfelelően kell kezelnünk, és gondoskodnunk kell arról, hogy a lakosság menedéket találjon. Ez is volt az oka annak, hogy két óvóhelyet alakítottunk ki Plauruban” – mondta Gheorghiţă Vlad, hozzátéve, hogy a védelmi minisztérium együttműködhet a helyi hatóságokkal új menedékhelyek létesítésében más településeken is, ahol problémák merülhetnek fel.
Egy drónból is származhattak azok a maradványok, amelyeket a Tulcea megyei Nufărul és Victoria település térségében észleltek a román légierő egyik IAR 330 Puma helikopteréből – számolt be a védelmi minisztérium.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
Le kell lőni a településekre bemerészkedő medvéket – jelentette ki hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A schengeni csatlakozás Románia számára szolidaritást és bizalmat jelentett, amit az európai partnerekkel közösen épített ki Bukarest – jelentette ki hétfőn Bogdan Despescu.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a függetlenként induló Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök között dőlhet el a májusra kiírt, megismételt elnökválasztás – derül ki egy friss felmérésből.
Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es főúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.
George Simion nem alkalmas államfőnek kolerikus kirohanásai, nem helyénvaló megnyilvánulásai és agresszív viselkedése miatt – vélekedik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökéről és államfőjelöltjéről a párt második számú vezetője.
Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.
Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar kormányfő vezette Fidesznek arról, hogy az RMDSZ is a bukaresti koalíció közös államfőjelöltjét támogatja?
Egy nap alatt több mint 400 bírságot szabtak ki a rendőrök a vasúti átjáróknál történő balesetek megelőzéséért szervezett akciók nyomán. A közúti rendőrök több száz jogosítványt és forgalmit vontak be szombaton.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
szóljon hozzá!