Dragnea továbbra sem kormányozna az RMDSZ-szel

Újfent megerősítette Liviu Dragnea, a vasárnapi parlamenti választáson az első hely megszerzésére legesélyesebbnek tartott Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hogy csakis a Liberálisok és Demokraták Szövetségével (ALDE) tudja elképzelni a közös kormányzást, az RMDSZ-szel nem.

Balogh Levente

2016. december 08., 16:152016. december 08., 16:15

2016. december 08., 17:292016. december 08., 17:29

„Csakis azzal tudunk együtt kormányozni, akivel kompatibilisek vagyunk, az ALDE-val. Nem csak a kormányzás kedvéért akarok kormányozni, akkor akarok kormányra kerülni, ha elegendő bizalmat kapunk\" – mondta Dragnea szerdán este a Realitatea hírtelevízióban. A politikus ostobaságnak nevezte azt a felvetést, hogy kezdeményeznék Klaus Johannis államfő tisztségéből való felfüggesztését abban az esetben, ha nem a PSD alakíthat kormányt, a vele való esetleges együttműködésről pedig úgy nyilatkozott: attól függ, mennyire lesz képes egyesíteni az országot.

Dragnea egyébként a magyar kártyát is bedobta a kampány utolsó méterein: egy sajtótájékoztatón fölvetette, hogy Dacian Cioloş miniszterelnök – a PSD fő ellenfelének számító Nemzeti Liberális Párt (PNL) kormányfőjelöltje – azért nem reagált a Budapest és Bukarest között a román nemzeti ünnep kapcsán kirobbant újabb diplomáciai vitára, mert titkos megállapodása van az RMDSZ-szel a közös kormányzásról a választások után. Dragnea szerint nem elfogadható a „civilizált, de határozott\" reakció hiánya „a Románia államiságát megkérdőjelező kijelentésekre\".

Băsescu és a „magyar komplexusok”

Traian Băsescu volt államfő szerint a magyaroknak „komplexusaik vannak a románokkal szemben\", ennek tudhatók be a magyar politikusok legutóbbi, Romániával kapcsolatos reakciói. „Ha valaki leköp a nemzeti ünnepeden, külügyminiszterként nem teheted meg, hogy ne reagálj nagyon keményen\" – fogalmazott.

Annak kapcsán, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter arra hivatkozva, hogy a magyaroknak nincs mit ünnepelniük december elsején, eltiltotta a román rendezvényeken való részvételtől a magyar diplomatákat, úgy fogalmazott, a románoknak sem tetszik a magyar nemzeti ünnep, mégis tiszteletben tartják.

Az RMDSZ-szel kötendő esetleges koalícióról egyébként Cristian Buşoi, a PNL bukaresti szervezetének elnöke arról beszélt: nagy várakozásokkal tekint a szövetséggel való együttműködés elé, mivel a korábbi közös kormányzás során jó volt az együttműködés, és ugyanúgy Erdélyben van a szavazóbázisa, mint a PNL-nek, illetve a szintén potenciális partnernek tekintett Mentsétek meg Románia Szövetségnek (USR).

Egyébként csütörtökön Dacian Cioloş egy közösségi oldalára föltöltött klipben arra buzdította a polgárokat, hogy az őt kormányfőnek akaró pártokra, a PNL-re és az USR-re szavazzanak. Klaus Johannis államfő csak annyit árult el, hogy neki is van kedvenc pártja, azt azonban nem, hogy melyik. Ehelyett a voksoláson való részvételre buzdította a polgárokat. Eközben a Szekuritáté Iratait Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) közölte, hogy hat jelöltről derült ki: együttműködött a kommunista titkosrendőrséggel. Magyar nincs köztük.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 21., csütörtök

A források hatékonyabb felhasználását célozza az egészségügyet érintő módosításokról szóló rendelettervezetet

Közvitára bocsátotta szerdán a szaktárca az egészségügyi ágazatot érintő módosításokat tartalmazó rendelet tervezetét.

A források hatékonyabb felhasználását célozza az egészségügyet érintő módosításokról szóló rendelettervezetet
2025. augusztus 21., csütörtök

Németh Zsolt a Krónikának: Romániában is érik egy konzervatív forradalom

Németh Zsolt szerint Romániában is érik egy konzervatív forradalom, és Magyarország arra számít, hogy a két ország számos kérdésben együtt tud majd működni a nemzetközi színtéren.

Németh Zsolt a Krónikának: Romániában is érik egy konzervatív forradalom
2025. augusztus 20., szerda

Életjáradékot igényelhetnek a földjüket eladó idősek

A mezőgazdasági életjáradék összegének megszerzése érdekében a járadékosoknak évente kérvényt kell benyújtaniuk a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséghez (APIA).

Életjáradékot igényelhetnek a földjüket eladó idősek
2025. augusztus 20., szerda

Egészségügyi reform: a miniszterrel tárgyalt a szakszervezet

A Sanitas szakszervezeti szövetség képviselői szerdán Alexandru Rogobete egészségügyi miniszterrel és a tárca szakembereivel tárgyaltak a második deficitcsökkentő csomagba foglalt egészségügyi reformokról.

Egészségügyi reform: a miniszterrel tárgyalt a szakszervezet
2025. augusztus 20., szerda

Románia elnökét is „bevetik” a gyors meggazdagodást ígérő csalók

Románia elnökével reklámozott, gyors meggazdagodást ígérő hamis hirdetések terjednek a közösségi oldalakon – figyelmeztetett szerdán az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Románia elnökét is „bevetik” a gyors meggazdagodást ígérő csalók
2025. augusztus 20., szerda

Elutasították a szenátorok a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet

Döntő házként elutasította szerdán a szenátus a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet, amelyet még Crin Antonescu volt elnökjelölt kezdeményezésére iktattak áprilisban a parlamentben az akkori koalíciós pártok vezetői.

Elutasították a szenátorok a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet
2025. augusztus 20., szerda

Uszítás miatt feljelentette a román sztárrendőr az AUR magyargyűlölő politikusát

Feljelentette a közösségi médiában posztolt bejegyzései nyomán országos népszerűségre szert tett brassói „sztárrendőr”, Marian Godină Dan Tanását, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselőjét, miután az a külföldi munkavállalók ellen uszított.

Uszítás miatt feljelentette a román sztárrendőr az AUR magyargyűlölő politikusát
2025. augusztus 20., szerda

Befeketítést kiáltanak a reform ellen tiltakozó erdészek – Miniszter: megvédjük Románia erdőit

A környezetvédelmi minisztérium előtt tüntetnek szerdán a Silva Erdészeti Szakszervezeti Szövetség tagjai, elégedetlenségüket fejezve ki a Romsilva átszervezésére irányuló tervezettel szemben.

Befeketítést kiáltanak a reform ellen tiltakozó erdészek – Miniszter: megvédjük Románia erdőit
2025. augusztus 20., szerda

Újabb hőségriasztást adtak ki, a Bánság és a Partium is érintett

Elsőfokú (sárga) hőségriasztást rendelt el csütörtökre az ország nyugati és déli régióra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Újabb hőségriasztást adtak ki, a Bánság és a Partium is érintett
2025. augusztus 20., szerda

El kéne gondolkodni egy részmunkaidős állás elvállalásában – mondta az oktatási miniszter az ösztöndíjak csökkentésére panaszkodó diáknak

A részmunkaidős állások lehetőségét ajánlotta Daniel David munkaügyi miniszter az ösztöndíjak számának és összegének csökkentésére vonatkozó panaszok kapcsán egy egyeztetésen.

El kéne gondolkodni egy részmunkaidős állás elvállalásában – mondta az oktatási miniszter az ösztöndíjak csökkentésére panaszkodó diáknak