Halasztással kezdődött a bukaresti legfelsőbb bíróságon Liviu Dragnea második korrupciós pere kedden. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnökét azzal vádolják, hogy 2006 és 2013 között, amikor a Teleorman megyei tanács, illetve a PSD megyei vezetője volt, hivatali visszaélésre és okirat-hamisításra bujtogatta munkatársait.
2017. január 31., 12:172017. január 31., 12:17
2017. január 31., 13:322017. január 31., 13:32
Dragneát tavaly jogerősen két év felfüggesztett börtönre ítélték választási csalás megszervezése és befolyással való üzérkedés miatt a 2012-ben Traian Băsescu akkori államfő leváltása érdekében rendezett referendum ügyében. Így ha most ismét bűnösnek találják, korábbi felfüggesztett büntetését is le kell töltenie.
Az ország legbefolyásosabb pártpolitikusa a bíróságon várakozó újságíróknak azt mondta: semmilyen közkegyelem nem segít rajta, mert Románia a „besúgók és lehallgatások hazája\". Szerinte – ha akarnak – neki úgyis „futószalagon\" tudnak „összefércelt\" bűnvádi eljárásokat „gyártani\". „Milyen közkegyelem segítsen rajtam? Semmiféle közkegyelem nem segít nekem. Én nem hallottam a kormány részéről olyasmit, hogy meg akarná szüntetni a hivatali visszaélés büntethetőségét\" – jelentette ki Dragnea.
A legfelsőbb bíróság február 14-ére halasztotta a politikus perének első tárgyalását. Az Agerpres tudósítása szerint a halasztás oka, hogy a per vádlottai közül három személynek nincs még ügyvédje. A vádlottak között szerepel Dragnea volt felesége, Bombonica Prodana is, aki nem jelent meg a tárgyaláson, hanem ügyvédjével üzent, hogy szeretné, ha a hiányában tárgyalnák az ügyét. A vád szerint Dragnea a Teleorman Megyei Tanács elnökeként közbenjárt, hogy volt felesége – a Teleorman megyei gyermekvédelmi igazgatóság akkori magas beosztású hivatalnoka – és egy további személy az igazgatóság fizetett alkalmazottja maradhasson, holott tisztában volt vele, miszerint valójában mindketten a Szociáldemokrata Párt Teleorman megyei szervezeténél dolgoztak.
A bíróságról távozóban Dragnea kijelentette: ügyiratcsomóját egy „hazug\" nyilatkozatra alapozva állították össze, amely egy olyan személytől származik, aki „gyanús körülmények között\" nyilatkozott az Országos Korrupcióellenes Ügyészségnek (DNA). „Bárki, aki jóhiszeműen áttanulmányozza azokat a nyilatkozatokat és a tanúvallomásokat, rá fog jönni, hogy koholmányok, tollbamondták őket. Egy hölgyről van szó, aki hamis nyilatkozatot tett, és akit már korábban elítéltek csúszópénz elfogadásáért, és ha jól értettem, még egy másik ügyben is kivizsgálás alatt áll, amellyel kapcsolatban megállapodást kötött. Ez Románia: a feljelentések és lehallgatások országa. Ezek a fő alappillérek, amelyekre a romániai ügyek alapoznak, és amelyek miatt az emberek börtönbe kerülnek\" – vélekedett Dragnea.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtök este bejelentette, hogy akkor is visszalép az államfőjelöltségtől, ha a választás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása után kiderül, hogy csalás történt és őt illette volna meg a második hely.
Bár az elnökválasztás első fordulója előtt az összes közvélemény-kutató alaposan mellé lőtt, most kijött egy felmérés a vasárnapi parlamenti parlamenti választásokra vonatkozóan.
Az alkotmánybíróság kérésének eleget téve határozatot fogadott el csütörtök este a Központi Választási Iroda (BEC) az első elnökválasztási fordulóban leadott szavazatok újbóli ellenőrzéséről és újraszámolásáról.
Következik a három vasárnapon át tartó voksolási maraton második felvonása: vasárnap parlamenti választást tartanak Romániában.
A Román Nemzeti Konzervatív Párt elnöke, Cristian Terheş államfőjelölt úgy véli, sikerült bebizonyítania az alkotmánybíróságnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség és annak jelöltje, Elena Lasconi ,,esetleges csalást" követett el. ulójában.
A TikTok elutasítja az ellene megfogalmazott vádakat a romániai elnökválasztás első fordulóját megelőző kampánnyal kapcsolatban – áll a közösségi médiaplatformnak az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleményében.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtök este kijelentette: „megmagyarázhatatlan”, ami az állam élén történik, és dühös az ország vezetőire, amiért politikai instabilitást és káoszt idéztek elő.
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
Az alkotmánybíróság a nemzetbiztonsággal játszik – hívta fel a figyelmet csütörtöki Facebook-bejegyzésében Elena Lasconi. George Simion szerint a testület „bábuvá vált a politikai színtéren”.
Meg kell ismételni a romániai államfőválasztás első fordulóját a hatályos jogszabályok értelmében abban az esetben, ha a szavazatoknak az alkotmánybíróság által elrendelt újraszámlálása következtében megváltozik a jelöltek sorrendje.
szóljon hozzá!