Fotó: Agerpres
Románia még ebben az évben belép a belső határok nélküli schengeni övezetbe – ígérte meg Jean Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke Viorica Dăncilă szerint.
2018. február 25., 18:442018. február 25., 18:44
2018. február 25., 18:462018. február 25., 18:46
A kormányfő szombaton az Antena 3 hírtelevízióban beszélt Juncker állítólagos vállalásáról, amelyet kettejük múlt heti brüsszeli megbeszélésén tett.
A kormányfő szerint mindez azt feltételezi, hogy az ország még idén csatlakozni fog a Schengen-tagországok közé, az EB pedig megszünteti a romániai igazságügyi rendszert felügyelő mechanizmust (MCV). „A schengeni tagság politikai döntés kérdése, én pedig tárgyalni fogok azoknak az uniós tagországoknak a vezetőivel, amelyek egyelőre ellenzik Románia belépését. Juncker biztatása ugyanakkor azt jelzi, hogy az EB elnöke is tárgyalt már erről az ellenző országokat vezető politikusokkal" – nyilatkozta Viorica Dăncilă.
A miniszterelnök igazságtalan szankciónak nevezte az ellenőrző mechanizmus fenntartását, valamint Romániának a schengeni övezeten kívül tartását.
A román kormányfő szerdán tárgyalt Brüsszelben Jean Claude Junckerrel egyebek mellett a jövő évi román uniós elnökségről, az EU következő költségvetési keretéről, illetve a román igazságszolgáltatás működését ellenőrző uniós mechanizmusról és az ország jövőbeli schengeni övezeti tagságáról. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón az EB elnöke elismételte korábbi kijelentését, miszerint a Romániával és Bulgáriával szembeni értékelési mechanizmust a bizottság mandátumának végéig le kell zárni, és hangsúlyozta, hogy a két országot mielőbb fel kell venni a schengeni övezetbe.
Bukarest az ország 2007-es EU-csatlakozásakor vállalta, hogy az igazságszolgáltatásában tapasztalható hiányosságokat felszámolja, a reformfolyamatot pedig az Európai Bizottság egy értékelési mechanizmus keretében figyelemmel követi. Ennek lezárása azért is fontos Románia számára, mivel több uniós tagállam is ettől tette függővé felvételét a belső határellenőrzés nélküli schengeni térségbe.
Johannis kész több pénzt adni
Románia nyitott arra, hogy növelje hozzájárulását az Európai Unió költségvetéséhez – jelentette ki Klaus Johannis pénteken Brüsszelben. Az államfő az uniós tagországok vezetőinek informális csúcstalálkozója előtt elmondta: a tagállamok megosztottak abban, hogy miként járnak el, és a következő uniós költségvetési ciklustól mennyi pénzzel járulnak hozzá az EU költségvetéséhez. Hozzátette, Románia nyitott arra, hogy növelje a hozzájárulását, hiszen szükség van több európai program fenntartására. Szerinte vannak olyan „klasszikus területek", amelyeket nem szabad elhanyagolni, ilyenek a kohéziós alapok, amelyek Bukarest szerint nem kell, hogy csökkenjenek, de ezért többet kell fizetni.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!