A nagy román pártok nyilvánosan démonizálják egymást, közben egymás táborából erősítenek
Fotó: Haáz Vince
Folyamatos a román Szociáldemokrata Párt (PSD) polgármestereinek átállása a hatalmon lévő Nemzeti Liberális Pártba (PNL). Történik ez annak dacára, hogy több vezető liberális politikus korábban elfogadhatatlannak tartotta a baloldaliak befogadását. A Krónikának nyilatkozó elemző szerint a PSD-ellenesség csupán kommunikációs irányvonal, amely úgy tűnik, hogy még mindig sikeres a PNL szavazói körében.
2020. augusztus 11., 12:272020. augusztus 11., 12:27
2020. augusztus 11., 12:302020. augusztus 11., 12:30
Ludovic Orban miniszterelnök két évvel ezelőtt, akkor még ellenzéki politikusként kijelentette: a liberálisoknak kötelességük elfogadtatni egy jogszabályt, amely megtiltja a parlamenti szinten történő pártváltásokat.
– jelentette ki a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke. Bár ez a nyilatkozat nem érintette a helyi képviselőket, üzenete teljesen ellentmond a mai folyamatoknak. Rareș Bogdan, a PNL európai parlamenti csoportjának vezetője tavaly augusztusban egy televíziós vitaműsorban szokásos vehemenciájával szögezte le: pártja nem fog befogadni „egyetlen polgármestert, törvényhozót, PSD-vezetőt” sem, hiszen „három éven keresztül ezek az emberek semmibe vették a románokat”.
Ionuţ Moşteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője számolt be arról, hogy harminc PSD-s polgármester iratkozott át a liberális alakulatba csak az elmúlt napokban. Az USR-s politikus Facebook-bejegyzésében azt írta, a PNL „nem értett meg semmit” az európai parlamenti választásokból és az elnökválasztásból.
„Nem lehet újjáépíteni Romániát, ha ugyanazok az emberek maradnak tisztségben, akik miatt nem fejlődhettek a romániai települések, akik négy éven át fenntartották a Dragnea-rezsimet” – fogalmazott a képviselő. A politikus ötvenöt nevet tartalmazó listát is csatolt a bejegyzéséhez azokról a polgármesterekről, akik – a médiában megjelent információk szerint – pártot váltottak.
Ezáltal ugyanis a megyei tanácselnökjelöltjeiknek és a megyei tanácsosi listájuknak is több esélyük van a győzelemre, sőt a parlamenti választásokon is jobb eredményre számíthatnak majd decemberben. „Egy polgármester nagy befolyással van arra, hogy a falvakban milyen irányban szavaznak az emberek, amikor az országos politikáról van szó. A polgármesterek pedig kormányzati forrásokat akarnak, lehetőleg még a választások előtt, a küszöbön álló költségvetés-módosítás során, ezért most, a jelöltállítások előtt kerül sor költségvetés-módosításra” – magyarázta lapunknak a hirtelen váltás motivációit Illyés.
Csak egy jól rendezett játék a PNL és Klaus Iohannis államfő PSD-ellenessége? – kérdeztük a politológust, megemlítve, hogy nem is olyan régen létezett a Szociálliberális Unió (USL), amelyet e két formáció alkotott.
Így van, volt egyszer egy USL is, de a mai PNL politikusainak jelentős része régebben a Demokrata-Liberális Párt tagja volt, erre sem sokan emlékeznek már. A román politikában viszonylag újdonság, hogy egyik nagy pártot démonizálja az ellenfele és minden rossz forrásának tartja, korábban ez kevésbé volt jellemző. A PSD próbál kitörni a rossz szerepéből, ezért tudatosan a háttérbe szorították a Dragnea idejében előtérben levő arcokat” – válaszolta a politológus.
Azt is megkérdeztük Illyés Gergelytől, melyek a román liberálisok és a szociáldemokraták politikája közötti lényeges különbségek. Mint mondta, ilyen különbségekről nem beszélhetünk.
A PNL és Iohannis most éppen a PSD-ellenességgel ért el sikereket az utóbbi években, a támogatóik elhitték nekik, hogy valójában a PSD Románia nagy problémája” – hangsúlyozta az elemző. Szerinte ezzel még semmi baj nincsen, hiszen a politika évezredek óta így működik. „A gondok ott kezdődnek, hogy a pártoknak a hatalom megszerzése után mintha elfogyna a motivációjuk. Nem képesek végrehajtani a közpolitikai célkitűzéseiket – ha egyáltalán komolyan gondolják azokat –, de sokszor még az sem sikerül, hogy hatékonyan adminisztrálják az országot” – tette hozzá Illyés Gergely.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
szóljon hozzá!