Crin Antonescu és Klaus Iohannis (archív felvétel)
Fotó: Agerpres
Politikai források szerint Crin Antonescu elfogadta, hogy a koalíció jelöltje legyen az elnökválasztáson.
2024. december 22., 14:042024. december 22., 14:04
2024. december 22., 15:332024. december 22., 15:33
Az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozó politikai források szerint Crin Antonescu elfogadta, hogy a koalíció jelöltje legyen az elnökválasztáson. Vasárnap részt vett a kormánynál folytatott megbeszéléseken is a jelölésével kapcsolatban.
Klaus Iohannis elnök vasárnap a Cotroceni-palotában konzultációkat folytatott a parlamenti pártokkal a miniszterelnök-jelölt kinevezéséről. A PSD, a PNL, az RMDSZ és a kisebbségek közösen vettek részt a konzultáción.
Rövid sajtónyilatkozatában az államfő elmondta: a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciójának közös küldöttsége arról tájékoztatta, hogy a végéhez közelednek a kormányalakítási tárgyalásaik. „Így várhatóan nagyon rövid időn belül lesz egy véglegesített kormányzati felállás” – idézi az Agerpres Iohannis nyilatkozatát.
Hozzátette, hogy a kormányalakítási tárgyalások vasárnap délután folyatatódnak, és bízik abban, hogy a parlament házelnökeinek megválasztása után meg tudja majd nevezni azt személyt, akit kormányalakításra kér fel.
Szintén vasárnap megszavazták a képviselők a szakbizottságok összetételét. A testületek összetétele a parlamenti pártok erőviszonyait tükrözi. Ennek megfelelően a Szociáldemokrata Párt (PSD) kapta a legtöbb bizottsági elnöki tisztséget a képviselőházban.
A testületek összetételét 248 támogató és 46 elutasító szavazattal fogadták el a képviselők. Emellett a plénum kérésére felmentette tisztségéből a képviselőház titkárát.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!