A Kelemen Hunor vezette RMDSZ-delegáció a korondi polgármestert sújtó bírságról is beszámolt az államelnöknek
Fotó: Presidency.ro
Az igazságügyi témákban május 26-ára meghirdetett népszavazásról egyeztetett Klaus Johannis államfő csütörtökön az ellenzéki pártokkal, az RMDSZ-szel és a nem magyar kisebbségek parlamenti frakciójával.
2019. április 11., 22:282019. április 11., 22:28
2019. április 11., 22:312019. április 11., 22:31
Johannis az európai parlamenti (EP-) választások napjára kiírt referendummal tiltatná meg, hogy a kormány amnesztiát adjon a korrupciós bűncselekmények elkövetőinek vagy sürgősségi rendelettel módosítsa a büntetőjogot. A bukaresti szociálliberális kormánykoalíció szerint a jobboldali elnök számára csak ürügy a népszavazás, hogy beavatkozzon az EP-választási kampányba és fél évvel korábban megkezdje újraválasztását célzó elnökválasztási kampányát.
A jobboldali ellenzék – a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), és a Népi Mozgalom Pártja (PMP) – támogatásáról biztosította az elnök kezdeményezését. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint a népszavazás eredménye előrelátható, hiszen senki sem szeretne bűnözőket a közhivatalokba. A referendum második témájáról megjegyezte: a szövetség szigorúbb szabályozást javasol, nevezetesen azt, hogy semmilyen témában ne avatkozhasson be a kormány azonnal hatályba lépő rendeletekkel a törvényhozásba – a rendkívüli állapotot és háborús helyzetet kivéve.
A politikus hozzátette: az RMDSZ mozgósítani fogja a magyar közösséget, hogy mind az EP-választáson, mind a népszavazáson éljen szavazati jogával. Az RMDSZ elnöke a konzultációt kihasználva tájékoztatta az államfőt – anélkül, hogy választ várna tőle, hiszen jogerős bírósági döntésről van szó – arról a „vérlázító”, 80 ezer eurót meghaladó bírságról, amelyet a korondi polgármesterre rótt ki a bíróság egy magyar feliratért. „Emiatt a közösségünkben nő az elégedetlenség, nő a feszültség, az igazságszolgáltatással szemben pedig a bizalmatlanság és ez nem jó. Ezekről a kérdésekről alapos vitára lenne szükség a társadalomban” – mutatott rá az RMDSZ elnöke.
Csütörtöki konzultációit összegző sajtónyilatkozatában az államfő azt mondta: az ellenzéki pártok és kisebbségi szervezetek támogatják a referendumot és részvételre buzdítanak. Úgy értékelte: véget kell vetni az igazságszolgáltatás elleni „szociáldemokrata ostromnak”, és szerinte politikai nézetektől függetlenül minden román állampolgár független igazságszolgáltatást akar, amit csak népszavazással lehet egyértelművé tenni.
A referendum konkrét kérdéseit várhatóan a parlamenti véleményezés, vagy az arra megszabott, április 25-i határidő lejárta után teszi közzé az államfő.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
A magyar revizionizmus „veszélye” jutott eszébe Iulian Fotának, a román elnök korábbi biztonságpolitikai tanácsadójának Donald Trump amerikai elnökválasztáson aratott győzelméről.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
szóljon hozzá!