Tanul. Nicolae Ciucă liberális kormányfő mindvégig cáfolta, hogy plagizált volna
Fotó: Gov.ro
A bukaresti legfőbb ügyészség szerint Nicolae Ciucă miniszterelnök nem vádolható hamisított okirat folytatólagos felhasználásával a doktori dolgozatával kapcsolatos ügyben, mert a doktori címét igazoló doktori oklevele nem minősül hamisított okiratnak.
2023. május 12., 16:582023. május 12., 16:58
2023. május 12., 19:262023. május 12., 19:26
A legfőbb ügyészség közzétette pénteken azt a március 15-i rendelkezést, amellyel vádemelés nélkül lezárta a Nicolae Ciucă kormányfő plágiumügyében indított nyomozást. A miniszterelnököt korábban a szerzői jog megsértése és hamisított okirat folytatólagos felhasználásának gyanújával jelentették fel. Előbbi vád kapcsán a legfőbb ügyészség leszögezte, a büntető törvénykönyv 197-es cikke értelmében e bűncselekmény elévülési ideje öt év, ami 2008-ban lejárt.
A főügyészség ezzel szemben megállapította, hogy ebben az esetben ez a bűncselekmény „nem létezik”. Magyarázatuk szerint a büntető törvénykönyv értelmében egy okirat hamisítottnak minősül, ha az eredeti okirat szövegét módosították, javították, hozzátettek vagy kitöröltek belőle. Hamisítottnak minősül az az okirat is, amelyet újonnan hoznak létre hamisítással, a valódiság látszatát keltve. Az ügyészek szerint Nicolae Ciucă miniszterelnök nem vádolható hamisított okirat folytatólagos felhasználásával, mert a doktori címét igazoló oklevél a büntető törvénykönyv értelmében nem minősül hamisított okiratnak.
A PressOne újságírója, Emilia Şercan 2022. január 18-án megjelent cikkében azt írta, hogy a kormányfő 138 oldalas hadtudományi doktori disszertációjának legalább 42 oldalán plagizált. A miniszterelnök az ügyre reagálva azt nyilatkozta, hogy a doktori dolgozatának témáját a nemzetközi küldetésekben katonaként szerzett személyes tapasztalataiból merítette, és a tudományos kutatás, illetve az elméleti értekezés mellé ezeket is belefoglalta „nyilvánvalóan önálló hozzájárulásként” a disszertációjába.
A bűncselekmény elévülése miatt vádemelés nélkül lezárta a Nicolae Ciucă kormányfő plágiumügyében indított nyomozást a bukaresti legfőbb ügyészség.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!