Képünk illusztráció
Fotó: Románia szenátusa
Nicolae Ciucă kormányfő szerint a nők megfelelő arányú politikai képviseletére az egyik megoldás a nemi alapú kvóták – legalábbis átmeneti jellegű – bevezetése lenne.
2022. november 01., 16:072022. november 01., 16:07
2022. november 01., 16:102022. november 01., 16:10
„A nők tapasztalata, szakértelme, empátiája és a minden területen megmutatkozó felelősségtudata garantálja, hogy amikor részt vesznek a döntéshozatalban, van rálátásuk a dolgokra, motiváltak és jelentősen hozzájárulnak a sikerhez. Nem lehet elképzelni a demokráciát anélkül, hogy anyáink, feleségeink és lányaink ne vennének részt a döntéshozatalban” – fejtette ki a miniszterelnök kedden A romániai női törvényhozók és a nemek közötti egyenlőség mint országos célkitűzés című nemzetközi konferencián.
Hangsúlyozta, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a nők a világ minden országában alulreprezentáltak a döntéshozatalban és a releváns politikai pozíciókban.
„Úgy vélem, hogy az egyik azonnali hatású konkrét megoldás a nemi alapú kvóták legalábbis átmeneti jellegű bevezetése lehetne. Ez egy olyan eszköz, amelyet a nők képviseletének növelésére használnak a különböző döntéshozói pozíciókban mindaddig, amíg a társadalmi mechanizmusok nem lesznek képesek és érettek arra, hogy ezt automatikusan szabályozzák” – mondta a kormányfő.
Ciucă bizakodását fejezte ki, hogy a jogalkotásban részt vevő parlamenti képviselők erőfeszítései és a civil társadalmi partnerek hathatós részvétele révén sikerül egy konszolidált és közösen elfogadott végleges formába önteni a nemi alapú kvóták bevezetésének szabályait.
– hangsúlyozta a kormányfő.
Romániában konkrét intézkedésekre van szükség a nők politikai részvételének ösztönzésére, több hölgynek kellene részt vennie a döntéshozatalban, mert ez az egészséges módja annak, hogy az ország lakosságának több mint fele méltányos képviseletet kapjon a román parlamentben – jelentette ki kedden, szintén A romániai női törvényhozók és a nemek közötti egyenlőség mint országos célkitűzés című nemzetközi konferencia megnyitóján Alina Ghorgiu.
A szenátus ügyvivő elnöke elmondta, hogy Romániának van még tennivalója a köztisztségekhez és a munkaerőpiachoz való egyenlő hozzáférés biztosítása terén. A nemek közötti egyenlőség megteremtése a politikai képviseletben szerinte olyan fontos reform, ami csak a politikai osztály konszenzusával hajtható végre. Fontos lépésnek nevezte ezen a téren, hogy a parlament két háza hamarosan nyilatkozatot fog elfogadni a nemi esélyegyenlőség romániai megszilárdításáról, és megalakul a romániai női törvényhozók platformja is.
A sors iróniájának nevezte, hogy a rendszerváltás után a nőknek volt szavazati joguk, több politikai párt közül választhattak, de szinte soha nem tudtak nőkre szavazni, mert nagyon kevesen kerültek fel a pártok jelöltlistáira.
Gorghiu szerint „amikor a döntéshozók 90 százaléka férfi, biztos, hogy a jelöltek 90 százaléka is férfi lesz¨, és a nemi kvóta bevezetése nélkül a nők politikai képviselete nem fog változni. A szenátus ügyvezető elnöke ezért beszédében felhívást intézett a képviselőkhöz, hogy gyorsítsák fel annak a szenátusban már elfogadott törvénytervezetnek a vitáját, amelynek értelmében a választásokon a jelöltek legkevesebb egyharmada nő kell hogy legyen – írja az Agerprs.
„Ami ma bátor lépésnek tűnik, az holnap már normálisnak fog számítani. Egyvalamit azonban nagyon világosan fel kell vállalnunk: 2024-ben minden olyan jelöltlistát el kell utasítaniuk a román bíróságoknak, amelyeken nem lesz kiegyensúlyozott a nemek aránya. Ezt is valamikor el kellene kezdeni!” – fogalmazott felszólalásában Alina Gorghiu.
„Az oktatás mellett szükségünk van olyan jogszabályokra, amelyek közelebb visznek minket a nemek közötti egyenlőséghez a társadalom minden területén, amelyek védik és előmozdítják a nőkben rejlő rendkívüli lehetőségeket. Ugyanakkor mindannyiunk részvételére szükség van a diszkrimináció, a nemi sztereotípiák, a nőgyűlölő magatartás és az előítéletek elleni küzdelemben is” – mondta az államfő.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
szóljon hozzá!