Képünk illusztráció
Fotó: Románia szenátusa
Nicolae Ciucă kormányfő szerint a nők megfelelő arányú politikai képviseletére az egyik megoldás a nemi alapú kvóták – legalábbis átmeneti jellegű – bevezetése lenne.
2022. november 01., 16:072022. november 01., 16:07
2022. november 01., 16:102022. november 01., 16:10
„A nők tapasztalata, szakértelme, empátiája és a minden területen megmutatkozó felelősségtudata garantálja, hogy amikor részt vesznek a döntéshozatalban, van rálátásuk a dolgokra, motiváltak és jelentősen hozzájárulnak a sikerhez. Nem lehet elképzelni a demokráciát anélkül, hogy anyáink, feleségeink és lányaink ne vennének részt a döntéshozatalban” – fejtette ki a miniszterelnök kedden A romániai női törvényhozók és a nemek közötti egyenlőség mint országos célkitűzés című nemzetközi konferencián.
Hangsúlyozta, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a nők a világ minden országában alulreprezentáltak a döntéshozatalban és a releváns politikai pozíciókban.
„Úgy vélem, hogy az egyik azonnali hatású konkrét megoldás a nemi alapú kvóták legalábbis átmeneti jellegű bevezetése lehetne. Ez egy olyan eszköz, amelyet a nők képviseletének növelésére használnak a különböző döntéshozói pozíciókban mindaddig, amíg a társadalmi mechanizmusok nem lesznek képesek és érettek arra, hogy ezt automatikusan szabályozzák” – mondta a kormányfő.
Ciucă bizakodását fejezte ki, hogy a jogalkotásban részt vevő parlamenti képviselők erőfeszítései és a civil társadalmi partnerek hathatós részvétele révén sikerül egy konszolidált és közösen elfogadott végleges formába önteni a nemi alapú kvóták bevezetésének szabályait.
– hangsúlyozta a kormányfő.
Romániában konkrét intézkedésekre van szükség a nők politikai részvételének ösztönzésére, több hölgynek kellene részt vennie a döntéshozatalban, mert ez az egészséges módja annak, hogy az ország lakosságának több mint fele méltányos képviseletet kapjon a román parlamentben – jelentette ki kedden, szintén A romániai női törvényhozók és a nemek közötti egyenlőség mint országos célkitűzés című nemzetközi konferencia megnyitóján Alina Ghorgiu.
A szenátus ügyvivő elnöke elmondta, hogy Romániának van még tennivalója a köztisztségekhez és a munkaerőpiachoz való egyenlő hozzáférés biztosítása terén. A nemek közötti egyenlőség megteremtése a politikai képviseletben szerinte olyan fontos reform, ami csak a politikai osztály konszenzusával hajtható végre. Fontos lépésnek nevezte ezen a téren, hogy a parlament két háza hamarosan nyilatkozatot fog elfogadni a nemi esélyegyenlőség romániai megszilárdításáról, és megalakul a romániai női törvényhozók platformja is.
A sors iróniájának nevezte, hogy a rendszerváltás után a nőknek volt szavazati joguk, több politikai párt közül választhattak, de szinte soha nem tudtak nőkre szavazni, mert nagyon kevesen kerültek fel a pártok jelöltlistáira.
Gorghiu szerint „amikor a döntéshozók 90 százaléka férfi, biztos, hogy a jelöltek 90 százaléka is férfi lesz¨, és a nemi kvóta bevezetése nélkül a nők politikai képviselete nem fog változni. A szenátus ügyvezető elnöke ezért beszédében felhívást intézett a képviselőkhöz, hogy gyorsítsák fel annak a szenátusban már elfogadott törvénytervezetnek a vitáját, amelynek értelmében a választásokon a jelöltek legkevesebb egyharmada nő kell hogy legyen – írja az Agerprs.
„Ami ma bátor lépésnek tűnik, az holnap már normálisnak fog számítani. Egyvalamit azonban nagyon világosan fel kell vállalnunk: 2024-ben minden olyan jelöltlistát el kell utasítaniuk a román bíróságoknak, amelyeken nem lesz kiegyensúlyozott a nemek aránya. Ezt is valamikor el kellene kezdeni!” – fogalmazott felszólalásában Alina Gorghiu.
„Az oktatás mellett szükségünk van olyan jogszabályokra, amelyek közelebb visznek minket a nemek közötti egyenlőséghez a társadalom minden területén, amelyek védik és előmozdítják a nőkben rejlő rendkívüli lehetőségeket. Ugyanakkor mindannyiunk részvételére szükség van a diszkrimináció, a nemi sztereotípiák, a nőgyűlölő magatartás és az előítéletek elleni küzdelemben is” – mondta az államfő.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!