Amikor a beoltottak aránya eléri a 60–70 százalékot, Florin Cîţu szerint megszabadulhatunk a maszkviseléstől
Fotó: Bálint Eszter
Oltakozásra biztat mindenkit Florin Cîţu miniszterelnök, aki szerint az első lazítások akkor jöhetnek Romániában, amikor 5 millió személy megkapta a koronavírus elleni oltást. Ha minden jól alakul, június elsejétől enyhülhetnének a korlátozások.
2021. április 20., 08:232021. április 20., 08:23
„Tavaly két hónapon át zárva volt a gazdaság. A szükségállapot nem oldott meg semmit, csak késleltette a dolgokat. A tavaly erre a vakcinára vártunk, ami nagyon gyorsan megérkezett.
– hangsúlyozta a kormányfő a Digi 24 hírtelevízió hétfő esti műsorában.
Hozzátette: „ha koncertekre akarunk menni, be kell oltatnunk magunkat, ha a tengerre akarunk menni, be kell oltatnunk magunkat. Ha utazni akarunk az országban, be kell oltatnunk magunkat, ha el akarunk utazni Romániából, be kell oltatnunk magunkat. Ha azt akarjuk, hogy nyitva legyenek az éttermek, mozik, be kell oltatnunk magunkat. Ha vissza akarunk térni a normalitáshoz, ha azt akarjuk, hogy ne kelljen viselni a maszkot, be kell oltatnunk magunkat”.
Nagy csoportokban összeverődött, szájmaszk nélküli emberek, tele strandok – visszatért a normalitás Izraelben, ahol a nagyarányú átoltottságnak köszönhetően visszaesett a járvány terjedése.
– hangsúlyozta Cîțu.
„A vendéglők esetében arról egyeztetünk, még nincs döntés, hogy amennyiben valamennyi alkalmazott megkapja a vakcinát, akkor ne függjenek a fertőzöttségi rátától, hanem legyen különleges státusuk” – mondta a kormányfő.
Görögország hétfőn bejelentette, hogy feloldja a kötelező karantént azon európai uniós országokból érkező utasok számára, akik teljesen beoltották magukat a koronavírus ellen, vagy negatív tesztet tudnak felmutatni.
Annak kapcsán, hogy különbség van a napi oltási kapacitás és a tulajdonképpen beoltott személyek száma között, Cîţu jelezte, egyeztetni fog az oltási platformot működtetőkkel.
„Beszélni fogok azokkal, akik a platformmal foglalkoznak, hogy lássuk, van-e baj a platformmal. Én mindent megtettem, hogy legyenek vakcinák Romániában. Most vannak. Hetente jönnek, minden fajta. Én úgy gondolom, hogy a gazdasági szereplők aktív szerepvállalása nagyon sokat fog segíteni az oltási kampányon. Végsősoron rajtunk múlik” – húzta alá a miniszterelnök.
Országszerte összesen 232 435 ember szerepel oltási várólistán, jelenleg 177 441 szabad hely áll rendelkezésre. Ugyanakkor a megyék között jelentős eltérések vannak: míg Mehedinți megyében nincs senki a várólistán, Kolozsváron 32 ezer személy várakozik oltásra közel azonos mennyiségű, rendelkezésre álló vakcinaadag mellett &am
A hétfő esti állás szerint 2 675 872 személy kapta meg a koronavírus elleni vakcinának legalább az első dózisát. Az első adaggal 1 044 763 személyt oltottak be, 1 631 109 személy pedig megkapta az emlékeztető oltást is, így az immunizált személyek száma 8,44 százalék, azoknak a száma pedig, akik megkapták legalább az első oltást 13,85 százalék.
A héten csaknem másfélszeresére emelkedett, péntekig megközelítette a 80 ezret a koronavírus ellen beadott vakcinák napi üteme Romániában, ugyanakkor a bukaresti média szerint félő, hogy idő előtt kifullad az oltáskampány, a várólistákra feliratkozottak száma ugyanis egy hét alatt a felére csökkent.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!