Árnyal. Ciolacu szerint Dragoș Sprînceană nem a román kormány hivatalos álláspontját képviseli
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint az általa a román-amerikai kapcsolatok javítása és a vízumkötelezettség eltörlése ügyében a Trump-kormányzattal folytatandó megbeszélésekre felkért üzletember, Dragoș Sprînceană csupán a saját véleményét hangoztatta, amikor arról beszélt: Washingtonnak nem kell figyelembe vennie a román illetékesek Ukrajna-párti nyilatkozatait, amíg az ország élén csupán ügyvivő elnök áll.
2025. április 07., 13:002025. április 07., 13:00
2025. április 07., 13:162025. április 07., 13:16
„A különböző, hivatalos minőséggel nem rendelkező román állampolgárok által a nyilvánosságban kifejtett vélemények kizárólag személyes jellegűek, és nem jelentik a román állam álláspontját.
– szögezte le Ciolacu hétfőn a különmegbízott kijelentései miatti felháborodásra reagálva.
„Ezért nincs »Ciolacu küldöttje«, de sok román van a diaszpórában – vállalkozók, orvosok, informatikusok stb. – akikkel a közelmúltban beszéltem, és akik hajlandónak mutatkoztak arra, hogy különböző kommunikációs csatornákat nyissanak meg az Egyesült Államokban és Európában meglévő kapcsolataik révén.
Aközül, hogy teszek valamit a hazámért, vagy folyamatosan nyavalygok a közösségi médiában, mint egyesek, a cselekvést választom. Azok, akik éveken keresztül a schengeni ajtó előtt tartottak minket, ma leckét adnak nekünk arról, hogy mit kell és mit nem szabad tenni” – fogalmazott Ciolacu.
A Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia a Bukarestből érkező ukránbarát nyilatkozatokat, amíg Romániának ideiglenes elnöke van, mert jelenleg Bukarest a francia álláspontot képviseli – jelentette ki Dragoș Sprînceană.
Sprînceană kijelentései nyomán több álalmfőjelölt is bírálta Ciolacut.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerint
Bukarest független jelöltként induló főpolgármestere, Nicușor Dan kijelentette: Dragoș Sprânceană kijelentései teljesen eltérnek a román állam hivatalos álláspontjától, Marcel Ciolacu miniszterelnök pedig vagy visszavonja megbízotti státuszát, vagy azonnal lemond.
A függetlenként induló Daniel Funeriu volt oktatási miniszter kérdőre vonta Ciolacut, mondván: mi szükség van egy, semmilyen alkotmányos román intézménnyel kapcsolatban nem levő személyre ahhoz, hogy Trumppal tárgyaljanak?
A pártok képviselői is elítélték a különmegbízott kijelentéseit.
Adrian Câciu, a Ciolacu vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti képviselője szerint Dragoș Sprînceană nyilatkozatai „magánvéleményt képviselnek, és „nem képviselik Ciolacu miniszterelnök, a román kormány vagy a román elnökség hivatalos álláspontját”.
Ionel Bogdan, a PSD-vel koalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) alelnöke szerint jelenleg nincs hivatalos minőségben tevékenykedő különmegbízott, az ilyen kijelentések pedig „alááshatják a nemzetközi szintű kapcsolatainkat”.
Ionuț Moșteanu, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) európai parlamenti képviselője szerint „nagyon súlyos, hogy ilyen figurák felhatalmazást kapnak politikusoktól”, és az ügyvivő elnök beavatkozását várja, hogy „véget vessen ennek a káosznak”.
Mint arról beszámoltunk, Sprînceană vasárnap este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva arról beszélt: miközben Washington le akarja zárni az ukrajnai háborút, Emmanuel Macron francia elnök folytatni akarja azt, az Ukrajnát támogató román ügyvivő államfői kijelentések így azt jeletik, hogy Románia ezt teszi, amit Macron mond, aminek az amerikaiak nem örülnek.
Nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a legfelsőbb bíróság Huși volt ortodox püspökét, Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát.
Románia 2030-ig fokozatosan növelni fogja a védelmi kiadásait – jelentette be Ilie Bolojan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdai ülését követő nyilatkozatában.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a 2025-2026-os tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Elfogadta a kormány szerdai ülésén az építkezési engedélyhez szükséges dokumentumok kibocsátásának határidejét lerövidítő jogszabálytervezetet – tájékoztatott Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Az áprilisi választási kampány nem volt konstruktív vagy mérsékelt, éppen ellenkezőleg: elmélyítette a bizalmi válságot, és tükrözte a választók polarizáltságát – fogalmazta meg Cristian Pîrvulescu politikai elemző.
Újabb tömeges, összehangolt akció indult annak érdekében, hogy bírósági ítéletek révén érjék el a tavalyi államfőválasztás eredményének érvénytelenségét kimondó határozat visszavonását.
Április 21-24. között 170 panaszt fogadott be és 163-at utasított el a Központi Választási Iroda (BEC) az online térben zajló választási kampánnyal kapcsolatban.
A szerdai tanórák után négynapos minivakáció kezdődik az iskolások számára.
szóljon hozzá!