Figyelmeztet. Dragoș Sprînceană vízumügyi külömnmegbízott szerint Románia akkor tud valós álláspontot közvetíteni, ha már nem ügyvivő államfője lesz
Fotó: Facebook/Dragoș Sprînceană
A Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia a Bukarestből érkező ukránbarát nyilatkozatokat, amíg Romániának ideiglenes elnöke van, mert jelenleg Bukarest a francia álláspontot képviseli – jelentette ki Dragoș Sprînceană, a Marcel Ciolacu miniszterelnök által kinevezett két különmegbízott egyike.
2025. április 07., 10:312025. április 07., 10:31
Mint arról beszámoltunk, Ciolacu csütörtökön jelentette be, hogy két különmegbízottat bízott meg azzal, hogy tárgyaljanak az Egyesült Államok és Románia közötti kapcsolatokról, illetve a vízummentességről.
A megbízottak egyike az Amerikában élő Sprînceană, akinek szállítmányozási cége van, és Trump kampányát támogatta, így bejárással rendelkezik az elnökhöz.
– mondta Sprânceană a Digi 24-nek vasárnap este.
Szerinte a román közvélemény és a politikusok „nem értik, mit jelent Amerikában a lobbizás.
Ebben a helyzetben ez a megbízott feladata” – tette hozzá.
Kinevezéséről Sprânceană elmondta, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök hivatala vette fel vele a kapcsolatot, hogy megkönnyítse a román hatóságok kommunikációját az új Trump-adminisztrációval.
„Nincs hivatalos megbízatás, csak arra kértek, hogy közvetítsek bizonyos megbeszélések, ügyében nyissak meg bizonyos kommunikációs csatornákat. Nincs írásos dokumentum, nincsenek utasításaim a román kormánytól” – mondta.
Hozzátette, hogy nem kap pénzt Romániától, és nem a román kormány alkalmazottja.
– mondta Sprânceană.
Szóba került az ukrajnai helyzet is, amely kapcsán kifejtette: Emmanuel Macron francia elnök folytatni akarja a háborút Ukrajnában.
„Nem vagyok Macron elnök úr rajongója, és szerintem az Egyesült Államokban a republikánusok 99 százaléka sem az. Macron nem képviseli az Európai Uniót. Szerintem az Európai Unió értékei teljesen mások, mint amit Macron most próbál csinálni. Az Egyesült Államok nagyon is meg akarja állítani az ukrajnai háborút. Macron azt akarja, hogy folytatódjon a háború Ukrajnában” – mondta.
Mindannyian azt akarjuk, hogy a háború véget érjen, hogy helyreálljon a gazdasági jólét Európában, világszerte és az Egyesült Államokban. Romániának is ezt kellene akarnia. Amíg a háború folytatódik, addig Romániának gazdaságilag nem megy jól” – figyelmeztetett.
Az üzletember azt is kifejtette, hogy a Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia a Bukarestből érkező ukránbarát nyilatkozatokat, amíg Romániának ideiglenes elnöke van.
– mondta Sprânceană.
Egy Floridában élő román üzletember a román kormány egyik különmegbízottja, akinek az a feladata, hogy tárgyaljon az amerikai hatóságokkal a román állampolgárok vízumkötelezettségének feloldásáról.
Rákérdeztek arra is, hogy mit képvisel az amerikai republikánus vezetőkkel folytatott tárgyalásokon.
„Pontosan azt mondtam az amerikai kormánynak, amit Ciolacu úrnak is mondtam: az amerikai kormánynak meg kell értenie és egy kicsit figyelmen kívül kell hagynia Románia Ukrajna- és Franciaország-barát üzeneteit, mert ideiglenes elnökünk van, aki egy hónap vagy másfél hónap múlva már nem számít” – mondta.
„Meg kell várnunk az új elnököt. Várnunk kell, hogy stabil kormányzat legyen Romániában, és hogy a választások után újrainduljon a kétoldalú kommunikáció, a gazdasági, politikai és stratégiai kapcsolatok. Ez a legintelligensebb üzenet, és az, amely véleményem szerint a legtöbbet segít Romániának. És pontosan ezt teszi most az Egyesült Államok is, ha észrevették” – tette hozzá az üzletember.
„Nyilvánvaló, hogy olyan miniszterelnökünk van, aki szegény keveset ért, és nagyon nehezen is tanul, pedig már körülbelül három éve miniszterelnök. Hogy lehet az országot olyan mértékben kompromittálni, hogy bejelentik, hogy követeket küldenek, hogy megkönnyítsék Románia bejutását a Fehér Házba! Ennél nagyobb megaláztatást nem is hozhatott volna a miniszterelnök Románia számára” – mondta a volt elnök a B1 televíziónak nyilatkozva.
Szerinte Ciolacu bitorolja Ilie Bolojan ügyvivő elnök hatáskörét, hiszen a külpolitika az államfő hatáskörébe tartozik.
„Az elnök hatáskörét bitorolja.
– mondta Traian Băsescu.
A volt elnök szerint már „az összes bukaresti nagykövetség megüzente haza, hogy a miniszterelnök már nem használja a külügyminisztériumot, nem használja a nagykövetet, az Egyesült Államokkal való kapcsolatait, hanem egy olyan úriembert használ, akinek ezer teherautója van, és nincs diplomáciai tapasztalata, de majd megszerzi”.
„Ez nem lehetséges. Először is, nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen megbízást adhatott a két küldöttjének, és ezzel nem a személyüket akarom lejárstni. De intézményi szempontból nézve ez nevetséges” – tette hozzá Basescu.
„A következmény az, hogy egyre jobban lejáratjuk magunkat. Ciolacu éppen lejáratja Románia kormányát, úgy, ahogy eddig egyetlen más miniszterelnök sem” – tette hozzá Băsescu.
Băsescu kijelentései két nappal azután hangzottak el, hogy kemény szóváltásba keveredett Marcel Ciolacuval a közösségi médiában.
Mint arról beszámoltunk, miután a volt elnök a miniszterelnököt tette felelőssé a „többszörös válságért”, Ciolacu „közönséges besúgónak” és „politikai selejtnek” nevezte Băsescut.
A Facebookon esett egymásnak Marcel Ciolacu miniszterelnök és Traian Băsescu volt államfő, miután utóbbi egy bejegyzésben bírálta és lemondásra szólította a kormányfőt.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!