Hajlanak az átadásra? Ciolacu szerint a Patriot rakétavédelmi rendszer átadásáról szóló döntés nem gyengíti Románia biztonságát
Fotó: Román légierő
Ha egy román Patriot légvédelmi rakétarendszer Ukrajna légterét is védi, az még nem jelenti azt, hogy Romániáét nem – jelentette ki Marcel Ciolacu román miniszterelnök, azt sejtetve, hogy nem feltétlenül ellenezné egy ilyen rendszer valamilyen formában történő átengedését Kijevnek.
2024. május 30., 11:552024. május 30., 11:55
A kormányfő szerdán este az Euronews-nak nyilatkozott az ügyről, leszögezve: a rakétarendszer esetleges átadásáról a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) dönt.
„Először is a szakembereknek kell ezt megvitatniuk. Ez nem azt jelenti, hogy ha egy rendszer Ukrajna egy részét lefedi, akkor Romániát nem fedi le. Tehát itt arról van szó, hogy a szakemberek leülnek és megtalálják a legjobb megoldásokat. Aztán a CSAT-ban a döntést az összes rendelkezésre álló információ birtokában lehet meghozni, hogy a lehető legjobb döntést fogadhassák el” – mondta Ciolacu.
Ukrajna győzelme Oroszország ellen minden demokrácia győzelmét jelentené, de ehhez Kijev folyamatos támogatására van szükség partnerei és szövetségesei részéről – jelentette ki Denisz Anatolijovics Smihal, Ukrajna miniszterelnöke csütörtökön.
Leszögezte: mivel olyan ügyről van szó, amely Románia védelmét érinti, alaposan meg kell fontolni a döntést.
„Ez nem válhat kampánytémává, mert az katasztrófa lenne, elhibázott hozzáállás lenne a NATO-partnereinkkel szemben. Ez nem egy olyan vita, amelyet a nyilvánosság előtt kell lefolytatni” – mondta Marcel Ciolacu.
Arra a kérdésre, hogy esetleg csak az európai parlamenti választások után döntenek, leszögezte: a témával az európai parlamenti választásoktól függetlenül kell foglalkozni
Romániának át kellene adnia Ukrajnának a Patriot légvédelmi rakétarendszereket, mert ezáltal részese lenne az orosz hadsereg megállítására tett erőfeszítéseknek – véli Traian Băsescu volt államfő.
Hozzátette, hogy szerinte Románia biztonsága nem fog sérülni.
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Rövidesen újabb együttes ülést tart az ukrán és a román kormány
Várhatóan a közeljövőben újabb román-ukrán kormányülésre kerül sor, ezúttal valószínűleg Bukarestben – nyilatkozta szerda este az Euronewsnak a miniszterelnök.
Marcel Ciolacu azt mondta, a két kormány legutóbbi, Kijevben tartott ülésén már megegyeztek a folytatásban, és diplomáciai szempontból az a helyes, ha a következő találkozót Bukarestben tartják.
A kormányfő arról is beszélt, szeretné, ha ebből az alkalomból meghívnák az ukrajnai háború következményei által közvetlenül érintett Lengyelország és a Moldovai Köztársaság képviselőit is, hogy közösen tárgyaljanak egy regionális stratégia kidolgozásáról.
A román és az ukrán kormány legutóbb tavaly október 18-án, Kijevben tartott együttes kormányülést.
Mint arról beszámoltunk, Klaus Iohannis román államfő washingtoni, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott tárgyalásai után beszélt arról, hogy Románia fontolóra veszi egy Patriot-rendszer átadását, azonban
Múlt héten arra a felvetésre, hogy mikor ülhet össze a CSAT, kijelentette: amint a szekértők megvitatták az ügyet, ugyanakkor a helyzet igencsak komplikált.
„Semmilyen körülmények között nem fogadom el, hogy Románia rakéta- és légvédelem nélkül maradjon. Végül is, ha valamiről lemondunk, akkor Romániának valamit kapnia kell cserébe, másképp nem fog megtörténni” - hangsúlyozta.
Nem tenné orosz célponttá Romániát, ha Kijev kérésének engedve átadna egy Patriot légvédelmi rakétaüteget Ukrajnának vélekedik Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese.
Marcel Ciolacu miniszterelnök közölte, az ügyet megvitatják a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), de például
Románia jelenleg négy ilyen rendszerrel rendelkezik, de ezek közül eddig csak egyet üzemeltek be.
Oroszország nem meri megtámadni Romániát, akkor sem, ha bosszantja, hogy Bukarest esetleg átad egy Patriot légvédelmi rakétarendszert Ukrajnának – szögezte le Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke – aki korábban négycsillagos tábornokként a román hadsereg vezérkari főnöke volt – emlékeztetett: maga Klaus Iohannis is arról beszélt az Egyesült Államokban, hogy Ukrajna kérését a CSAT fogja majd elemezni. Szerinte „a műveleti helyzet alakulása” mellett attól is függ az egyik Patriot-rendszer átadása Ukrajnának, hogy mit kap ezért cserében Bukarest.
NATO: nem elegendőek a légvédelmi eszközök a szövetség keleti szárnyának védelméhez
A NATO belső számításai szerint Európa a keleti szárny védelméhez szükséges légvédelmi képességeknek csak kis hányadával rendelkezik, ami nagymértékben sebezhetővé teszi a kontinenst – írja a Financial Times. A tavaly kidolgozott bizalmas védelmi terveket ismerő személyek szerint a NATO-államok a közép- és kelet-európai tagországok védelméhez szükségesnek ítélt légvédelmi képességeknek kevesebb mint 5 százalékát képesek biztosítani egy nagyszabású támadás ellen.
Egy magas rangú NATO-diplomata elmondta, hogy „a (tavaly kidolgozott), Kelet-Európa invázió elleni védelmét célzó terv fontos részét” a rakéták és légicsapások elleni védekezési képességnek szentelték. „De jelenleg ez nem áll rendelkezésünkre” – ismerte el.
„(A légvédelem) az egyik legnagyobb hiányosságunk” – mondta egy másik NATO-diplomata. „Ezt nem tagadhatjuk” – tette hozzá.
Egyes európai vezetők és katonai tisztségviselők úgy vélik, hogy Oroszország az évtized végére képes lehet megtámadni egy NATO-tagállamot.
Daniel David oktatási miniszter kijelentette, hogy tagja maradna a következő kormánynak is, ha az új kabinet programjában felvállalja az általa elképzelt reformokat.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kedd este bejelentette, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.
Nicușor Dan a mozgósításnak és annak a félelemnek betudhatóan nyerte meg az államfőválasztást, amit George Simion keltett az emberekben – állapította meg a Krónikának Cristian Pîrvulescu politológus.
Jelen pillanatban a Szociáldemokrata Pártban (PSD) a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu.
Megóvni készül az államfőválasztás eredményét az alkotmánybíróságon a vereséget szenvedett George Simion, akit bírálatok érnek a nőket sértő kijelentése miatt. Az általa vezetett AUR nem fog részt venni a kormányalakítási tárgyalásokon.
Hét megyében és Bukarestben összesen 39 házkutatást tartottak kedden a hatóságok egy bűnszervezet tagjainál, akiket azzal gyanúsítanak, hogy jogtalanul jutottak gyermeknevelési pótlékokhoz és táppénzhez. Az általuk okozott kárt 1,8 millió lejre becsülik.
Marcel Ciolacu kedden lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről – értesült a News.ro hírügynökség. Nem sokkal később Ciolacu a közösségi oldalán bejelentette, hogy befejezte elnöki mandátumát az alakulat élén.
Az Amerikai Egyesült Államok romániai nagykövetsége köszönetét fejezte ki munkájáért Kathleen Kavalecnek, a diplomáciai pályafutásából visszavonuló bukaresti nagykövetnek.
Keddtől zajlik a negyedik osztályosok országos képességfelmérője.
Új korszak kezdődhet a Szociáldemokrata Pártban (PSD), miután az értesülések szerint Marcel Ciolacu pártelnök a párt vezetőségének hétfő esti ülésén bejelentette: lemond.
szóljon hozzá!