Nincs kockázat? A román illetékesek szerint nem áll fenn a veszélye annak, hogy egy Patriot-rendszer Ukrajnának való átadása miatt Oroszország megtámadja Romániát
Fotó: Román légierő
Nem tenné orosz célponttá Romániát, ha Kijev kérésének engedve átadna egy Patriot légvédelmi rakétaüteget Ukrajnának vélekedik Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese.
2024. május 17., 09:422024. május 17., 09:42
2024. május 17., 09:522024. május 17., 09:52
A katonai szövetség második számú vezetője – aki várhatóan független jelöltként elindul majd az idei romániai elnökválasztáson – az Europa FM rádióban nyilatkozott minderről.
„Ukrajna győzelme, Ukrajna ellenállása, egy független, szuverén, Nyugaton lehorgonyzott Ukrajna jó dolog minden európai számára, és jó dolog az egész bolygó számára (...) Úgy gondolom, hogy Ukrajna támogatása az egyetlen racionális és stratégiailag helyes dolog, amit ebben a pillanatban tennünk kell” – mondta Geoană arra a felvetésre, hogy kell-e Patriot-rendszereket küldeni Ukrajnának.
Ugyanakkor leszögezte:
Az Egyesült Államok komoly figyelmet összpontosít arra, hogy az ukrán elnök által a héten kért további Patriot rakétarendszereket és egyéb légvédelmi eszközöket előteremtse – közölte az amerikai külügyminisztérium.
Amikor felhívták a figyelmét arra, hogy Romániában ellenérvként sokan az orosz megtorlástól való félelemre hivatkoznak, Geoană igyekezett megnyugtatni a kedélyeket.
„Ez nyilvánvalóan a központi kérdéshez képest mellékes kommunikáció. A központi kérdés az, hogy Románia NATO-tag (...) Tehát a döntés, hogy támogatja vagy nem támogatja Ukrajnát Patriot-rendszerekkel, most azzal függ össze, hogy egy szövetséges állam (...) úgy véli-e, hogy az ilyen berendezések telepítése sebezhetővé teszi saját nemzeti terének védelmét. Ez egy abszolút racionális és legitim felvetés, de
– vélekedett a NATO-főtitkárhelyettes.
Hozzátette, álláspontja szerint
Oroszország nem meri megtámadni Romániát, akkor sem, ha bosszantja, hogy Bukarest esetleg átad egy Patriot légvédelmi rakétarendszert Ukrajnának – szögezte le Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Mint arról beszámoltunk, Klaus Iohannis román államfő washingtoni, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott tárgyalásai után beszélt arról, hogy Románia fontolóra veszi egy Patriot-rendszer átadását, azonban fontos szempont, hogy Románia nem maradhat légvédelem nélkül.
Marcel Ciolacu miniszterelnök közölte, az ügyet megvitatják a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), de például
Románia jelenleg négy ilyen rendszerrel rendelkezik, de ezek közül eddig csak egyet üzemeltek be.
Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke – aki korábban négycsillagos tábornokként a román hadsereg vezérkari főnöke volt – csütörtökön emlékeztetett: maga Klaus Iohannis is arról beszélt az Egyesült Államokban, hogy Ukrajna kérését a CSAT fogja majd elemezni. Szerinte „a műveleti helyzet alakulása” mellett attól is függ az egyik Patriot-rendszer átadása Ukrajnának, hogy mit kap ezért cserében Bukarest.
A jelenleg használt Patriot légvédelmi rendszer nélkülözhetetlen Románia számára – jelentette ki kedden Brassóban Angel Tîlvăr védelmi miniszter.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
szóljon hozzá!