Gigel Ştirbu: Kelemen Hunor kijelentései súlyosan sértik a román állam nemzeti identitását
Gigel Ştirbu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alelnöke szerint az RMDSZ elnöke polgári engedetlenségre és alkotmánysértésre bujtogat a centenáriummal kapcsolatban, emiatt nyílt levélben arra kéri Kelemen Hunort, hogy tisztelje Romániát.
2017. augusztus 24., 17:222017. augusztus 24., 17:22
2017. augusztus 24., 17:242017. augusztus 24., 17:24
„Elnök úr, én mindig is tiszteltem önt, mint ahogy minden, Romániában élő magyar nemzetiségű állampolgárt és az ő értékeiket. Nem tudom azonban figyelmen kívül hagyni, hogy ön az országunk számára oly jelentős eseményhez közeledve állásfoglalásaival gyűlölködést és széthúzást szít, ugyanakkor a törvények, a kultúra és a nemzet történelmének megsértésére uszít" – áll Gigel Ştirbu nyílt levelében.
Az ellenzéki alakulat alelnöke szerint Kelemen Hunornak a román egyesülés centenáriumával kapcsolatos kijelentései „felháborítóak, és súlyosan sértik a román állam nemzeti identitását”.
„Nyilvános állásfoglalásai alapján teljesen egyértelmű, hogy polgári engedetlenségre és az alkotmány előírásainak megszegésére való felbujtással állunk szemben. Ez esetben kérdem én: milyen álláspontot képviselne akkor, ha a párttörvényt kiegészítenék egy cikkellyel, amely előírná, hogy helyezzenek törvényen kívül bármely egyesületet vagy politikai pártot, amely megsérti az alkotmány első cikkelyének előírásait? Kérdem ezt öntől annak tudatában, hogy az alakulat, amelyet képvisel, és amely úgy véli, hogy az elmúlt 100 évben a román állam rendszeresen kísérletet tett a kisebbségek asszimilációjára, illetve arra, hogy megsemmisítsen mindent, ami nem román, ez az alakulat a rendszerváltást követően ahányszor csak alkalma adódott, nem habozott kormányra lépni, sőt mi több, sokszor döntő szerepe volt a többség kialakításában" – idézi az Agerpres hírügynökség a PNL-alelnök levelét.
Gigel Ştirbu szerint Kelemen Hunornak mindezzel az a nyilvánvaló célja, hogy „konfliktuszónává alakítsa Erdélyt”. „Kelemen Hunor, ne tévessze szem elől, hogy ön a román parlament tagja, nem a magyarországié, és legalább annyi illendőség legyen önben, hogy tisztelje az országot, amelynek költségvetéséből önt is fizetik" – szerepel még a liberális alelnök nyílt levelében.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szabadság című kolozsvári napilapnak adott interjúban azt mondta, a magyaroknak nincs mit ünnepelniük 2018-ban, Erdély Romániához való csatolásának 100. évfordulója alkalmából. A szövetségi elnök ugyanakkor aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az elmúlt 100 évhez köthető jelentősebb megvalósítások hiányában a román politikusok a nacionalista retorikához folyamodnak majd.
„Nem fogják tudni azt mondani, hogy építettünk 1800 km autópályát, összekötöttük száz év után végre a történelmi régiókat. Nem számolhatnak be arról, hogy ma, ha felülsz a vonatra Bukarestben, hamarabb elérsz Balázsfalvára, mint száz évvel ezelőtt. Azt fogják tudni elmondani, hogy ma másfél órával többet utazol Balázsfalváról Bukarestbe, mint száz évvel korábban. Tehát ilyen szempontból számomra nagy kérdés, mit tud felmutatni a román állam azon kívül, hogy száz éve létezik az ország. Ekkor ugye hajlamosak nacionalista retorikával mindenféle szólamokat puffogtatva megünnepelni a száz esztendőt" – fogalmazott az interjúban a szövetségi elnök.
A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztóak, és mivel a május 26-ig mért csapadékmennyiség eléri a 103 litert négyzetméterenként szemben a sokéves átlagnak számító 66,5 literes átlaggal és a következő napokban is heves esőzések várhatók.
Május utolsó hetében marad a hűvös időjárás, de június elején elkezd felfelé kúszni a hőmérők higanyszála, a nyár első hónapjában pedig már az átlagosnál melegebb lesz a hőmérséklet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat friss előrejelzéséből.
Államfői külsőségeket idéző környezetben rögzített beszédet tett közzé az elnökválasztáson alulmaradt George Simion hétfőn este, miután a nap folyamán a választást megnyerő Nicușor Dan letette a hivatali esküt.
Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén Daniel David oktatási miniszter.
Kiterjesztette a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu elleni büntetőeljárást a legfőbb ügyészség, miután az szélsőjobboldali személyiségektől idézett egy televíziós műsorban.
Károly király levelet küldött Nicușor Dan új román államfőnek, amelyben azt üzeni neki, hogy az ő vezetése alatt a két ország közötti kapcsolat nem csak virágozni fog, de közös törekvéseikben is egységesek maradnak.
Több mint 7700 fogyasztó maradt áram nélkül keddre virradóan a rossz idő miatt – közölte az energiaügyi miniszter a közösségi médiában.
Bár korábban arról volt szó, hogy már kedden elkezdődhetnek az egyeztetések Nicușor Dan új államfő és az „Európa-barátnak” nevezett pártok között a lehetséges koalícióról, az egyeztetések csak szerdán kezdődnek.
Hogyan él most egy magyar egyetemista Erdélyben? Meddig tart ki a szülőktől kapott támogatás, az ösztöndíj vagy az a szerény fizetés, amit egy egyetemista megkereshet? Milyen jövőt lát maga előtt egy erdélyi magyar fiatal – ha egyáltalán lát?
szóljon hozzá!