Képünk illusztráció
Fotó: Ccr.ro
Visszamenőlegesen kell alkalmazni Romániában a bűncselekmények elévülésére vonatkozó alkotmánybírósági döntést, így több ezer megkezdett büntetőeljárásban maradhat el a gyanúsítottak felelősségre vonása – közölte kedden az Agerpres hírügynökség a román legfelsőbb bíróságnak az egységes jogalkalmazás érdekében hozott határozatát ismertetve.
2022. október 25., 17:392022. október 25., 17:39
2022. október 25., 18:092022. október 25., 18:09
A romániai bíróságok azt követően folyamodtak jogegységi határozatért a legfőbb instanciához, hogy az alkotmánybíróság májusban alaptörvénybe ütközőnek minősítette a büntető törvénykönyvnek (btk.) az elévülés megszakítására vonatkozó korábbi előírását, amely lehetővé tette az ügyészek számára, hogy új bizonyítékok gyűjtésével megszakítsák az elévülést.
Mivel ezt a hiányosságot a jogalkotó csak idén javította ki egy sürgősségi kormányrendelettel, az alkotmánybíróság júniusban hatályba lépett határozata leszögezte: már több mint négy éve nincs olyan jogalapja az ügyészségnek, amellyel megszakíthatná az elévülést azoknak a bűncselekményeknek az ügyében, amelyeknél elkezdődött a bűnvádi eljárás.
A román média szerint a gyakorlatban ezt azt jelenti, hogy a pereskedést minden rendelkezésére álló módon elnyújtó, szabályossági kifogásokat vagy éppen alkotmányossági óvást emelő bűnelkövetők elkerülhetik a felelősségre vonást, mert a bűncselekmény elévül, még mielőtt megszületne a jogerős ítélet.
Május 26-án az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek ítélte a Büntető törvénykönyv azon előírását, amely lehetővé tette az ügyészek számára, hogy új bizonyítékok gyűjtésével megszakítsák az elévülést.
Ennek nyomán egyes bíróságok felfüggesztették a pereket a legfelsőbb bíróság döntéséig, mások a CCR határozatát alkalmazva elrendelték a korrupciós perek megszüntetését.
Elsőként a bukaresti ítélőtábla fordult a legfelsőbb bírósághoz az ügy tisztázása érdekében, majd más bíróságok is követték a példáját.
A sürgősségi beavatkozást egy múlt heti alkotmánybírósági döntés tette szükségessé, amely alaptörvénybe ütközőnek minősítette a btk. azon cikkelyét, amely előírta, hogy „bármely, az ügyben foganatosított eljárás” megszakítja az elévülést.
A legfelsőbb bíróság döntéséig felfüggesztett többtucatnyi per között szerepel Mihai Chirica iaşi-i polgármester korrupciós pere is, de a pénzmosás és sikkasztás miatt bíróság elé küldött üzletember, Nelu Iordache, továbbá Petru-Constantin Luhan volt európai parlamenti képviselő vagy Marin Anton volt nemzeti liberális párti képviselő pere is.
Az egyik a Traian Băsescu 2009-es államelnök-választási kampányának finanszírozásával kapcsolatos, amelyben alapfokon nyolc év börtönbüntetésre ítélték vesztegetés elfogadására való felbujtás és pénzmosás miatt. A pert a fellebbviteli szakaszban a legfelsőbb bíróság tárgyalja. A másik az úgynevezett Hidroelectrica-per, amelyben befolyással üzérkedéssel és pénzmosással vádolják, ebben még nem hirdetett ítéletet a bukaresti ítélőtábla.
Elena Udreát jelenleg a târgşori börtönben tartják fogva, ahol a Bute-gála-ügyben kiszabott hat év börtönbüntetését tölti. Ebben az ügyben minden rendkívüli jogorvoslati lehetőséget kimerített a volt miniszter, a büntethetőség elévülésére nem hivatkozott az eljárások során.
Semmisségi folyamodványt nyújtott be Elena Udrea a legfelsőbb bírósághoz a Bute-gála ügyben, amelyben jogerősen hat év letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök kijelentette, hogy az elnökválasztás második fordulójában Nicușor Danra fog szavazni. Erről, egy a Szabad Európa Rádiónak hétfőn adott interjúban beszélt.
Közös felhívást tettek közzé államfőválasztás tárgyában a 10. Csíkszeredai Könyvvásár szervezői, írói-költői és résztvevői, amelyben arra kérik a romániai állampolgárokat, vegyenek részt a május 18-ai választáson.
A kormánypalota előtti téren tartott választási nagygyűlés végén elmondott beszédében Nicușor Dan független elnökjelölt kijelentette, akkor tud győzni a második fordulóban, ha a támogatói és a választók hisznek abban a Romániában, amelyet építeni akarnak.
Választási csalás szándékával vádolta meg a vele szemben álló erőket George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal elnökjelöltje.
szóljon hozzá!