Kelemen Hunor és Lázár János a Victoria-palotában. Az Orbán-kormány minisztere szerint komoly tartalékok vannak a két ország gazdasági és infrastrukturális együttműködése terén
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Kelemen Hunornak, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettesének meghívására Bukarestben tárgyalt csütörtökön Lázár János magyar építési és beruházási miniszter. A tárcavezető közölte, a román–magyar együttműködés keretében szeretnék összekötni az autópálya-hálózatokat.
2022. november 10., 17:132022. november 10., 17:13
2022. november 10., 17:452022. november 10., 17:45
A találkozót követően Kelemen Hunor közösségi oldalán közölte, a miniszter azért érkezett, hogy találkozójuk után megbeszéléseket folytasson Cseke Attila fejlesztési és Sorin Grindeanu közlekedési miniszterrel, miniszterelnök-helyettessel is. „Románia és Magyarország közös érdeke, hogy ezekben a nehéz időkben szorosabbra fűzze a kapcsolatát. Erről és a romániai magyar közösséget érintő legfontosabb ügyekről beszéltünk a reggeli találkozónkon” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
„Eddig is tudtam, ma pedig át is beszéltük: az RMDSZ profizmusa, erőteljes politikai szerepvállalása meghatározó a stabil kormányzás fenntartásában. Ez nem csupán az erdélyi magyarok érdekét szolgálja, hanem alapvető érdeke Románia egészének is. Az RMDSZ stratégiai partnere a magyar kormánynak, és betölti a politikai híd szerepét is a két ország között” – fogalmazott az egyeztetéseket követően csütörtökön közösségi oldalán Lázár János.
Lázár úgy vélte, mind a román, mind a magyar nemzet közös hasznára komoly tartalékok vannak Magyarország és Románia között a gazdasági és infrastrukturális típusú együttműködésben, és az a tervük, hogy ezeket a tartalékokat kiaknázzák. Az építési és beruházási miniszter a kétoldalú tárgyalások kapcsán az MTI-nek elmondta, látogatásának célja az volt, hogy felvegye a kapcsolatot a romániai szakmai partnerekkel Orbán Viktor miniszterelnök megbízásából. Rámutatott: az együttműködés keretében szeretnék összekötni az autópálya-hálózatokat.
Hozzátette: Románia komoly fejlesztési lehetőségekhez jutott, hiszen az állami költségvetés, az európai újjáépítési, valamint a kohéziós alap megteremti a feltételeket, hogy Romániában komoly infrastrukturális fejlesztések kezdődjenek. „Az összes alap 30 százalékát közlekedésfejlesztésre fordítja Bukarest, így komoly autópályafejlesztések lesznek Erdély irányába is, ami biztató és megnyugtató” – mondta Lázár János.
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Kijelentette: Romániában várhatóan komoly változások lesznek, hiszen Bukarest utol szeretné érni a következő 5-10 évben az európai átlagot, ami a közlekedési hálózat fejlesztését illeti, ehhez pedig komoly magyar érdek fűződik gazdasági alapon és nemzetstratégiai szempontból egyaránt. Kifejtette: arra is szükség van, hogy minél több határátkelő nyíljon a két ország között, hiszen meg kell teremteni a határmenti gazdasági együttműködés feltételeit még akkor is, ha Románia schengeni csatlakozása most napirenden van, amit Magyarország támogat. „Politika ide vagy oda, Románia és Magyarország egymásnak nagyon komoly kereskedelmi és gazdasági partnere. A magyar külkereskedelmi plusz majdnem 3 milliárd euró, ezért nekünk komoly érdekünk fűződik ahhoz, hogy a határmenti térségben a nagy európai átjárókon a közlekedés egyszerűbb, gyorsabb és biztonságosabb legyen” – mondta Lázár János. Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy az újabb határátkelők megnyitása terén van-e előrelépés, a miniszter elmondta, hogy lendületet kaphatnak a beruházások, és úgy látja: „a korábbi fékek feloldódóban vannak”.
Lázár János elmondta, hogy 2010 óta 400 milliárd forintot küldött Erdélybe a magyar kormány a romániai magyarság támogatására. Közölte: pénteken találkozik Sepsiszentgyörgyön Kató Bélával, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökével, Antal Árpád polgármesterrel és Kovászna megye vezetőivel, akikkel áttekintik a folyamatban levő beruházásokat. Rámutatott: a támogatási programok nem szűnnek meg, de felülvizsgálják őket, hiszen meg kell nézni, mit végeztek el az elmúlt tíz évben, és egy következő tíz évet kell eltervezni. Hangsúlyozta: azt szeretnék, ha ezeknek a programoknak köszönhetően egész Románia gyarapodna, ugyanis fontos szempont Magyarország számára, hogy a román kormány tudtával hajtsák végre ezeket a programokat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!