Băsescu: többet ér a Moszkva által „einstandolt” román aranykincs, mint amiről tudnak – Medvegyev: a román nem is nemzet

Băsescu: többet ér a Moszkva által „einstandolt” román aranykincs, mint amiről tudnak – Medvegyev: a román nem is nemzet

Fotó: Pixabay.com

Sokkal nagyobb a Románia által az első világháborúban Oroszországba szállított, és Moszkva által kisajátított kincs értéke, mint amiről a nyilvánosság tud – jelentette ki Traian Băsescu volt államfő.

Balogh Levente

2024. március 15., 20:482024. március 15., 20:48

Băsescu annak kapcsán nyilatkozott az ügyben, hogy az Európai Parlament állásfoglalásban elítélte csütörtökön Oroszországot, amiért már több mint száz éve megtagadja a román állami vagyon visszaszolgáltatását. A volt államfő a Pro TV-nek nyilatkozva kijelentette: a több tonnányi aranyérme értékesebb, mint az aranyrudak, mert több száz évesek. Az exelnök szerint az érméknek „olyan értéke van, amelyet jelenleg nehéz számszerűsíteni”.

„Szeretnék helyesbíteni néhány dolgot azzal kapcsolatban, amit a románok tudnak a kincsekről. Két tételük volt, az egyik műtárgyakból, levéltári dokumentumokból, történelmi dokumentumokból, egyházi dokumentumokból állt. Ez volt az úgynevezett, mondjuk úgy, polgári összetevő. Emellett ott volt a Román Nemzeti Bank vagyona, ami Románia aranytartalékát jelentette, plusz a koronaékszereket. Románia aranytartaléka 91,5 tonna finomaranyból áll, többnyire érmékben” – mondta Basescu.

Idézet
Miért kell pontosítani, hogy érmékről van szó? Mert ezek értéke sokkal magasabb, mint az aranyrudaké. Vannak olyan értékes érmék, amelyek 300, 400, 500 évesek, 100 évesek, tehát régi érmék. Ezért a 91,5 tonna finomarany olyan érték, amelyet jelenleg nehéz számszerűsíteni, egy olyan piacon, ahol az arany ára fel-le mozog”

– mutatott rá folytatta a volt román elnök. Băsescu azt is elmondta, hogy létezik egy dokumentum, amellyel a cári kormány az átadáskor garantálta ennek a kincsnek a szállítását, tárolását és visszaszolgáltatását, beleértve az aranytartalékot is.

„Sajnos az első világháború után jöttek a bolsevikok, és nem tartották be a szavukat, bár, mint mondtam, visszaszolgáltattak néhány műtárgyat” – tette hozzá Traian Băsescu. A volt államfő felidézte azt is, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt a kincsekről.

Băsescu szerint az orosz elnök válasza az volt, hogy azt mondta: nem találják őket.

Az Európai Parlament csütörtökön Eugen Tomac, a Băsescu fémjelezte Népi Mozgalom Párt (PMP) kezdeményezésére fogadott el határozatot a témában. A romániai aranykincs Oroszország általi visszaszolgáltatásáról szóló állásfoglalás értelmében

az EP leszögezi: a román nemzeti kincs visszaszolgáltatásának megtagadása az aranytartalék eltulajdonítása nemzetközi színtéren példátlan esetének minősül.

„A Parlament sajnálatosnak tartja, hogy Oroszország nem szolgáltatta vissza teljes mértékben nemzeti kincsét Romániának, ami a nemzetközi normák és szokásjog megsértésének minősül” – szögezte le az európai törvényhozó testület.

Az állásfoglalás mindazonáltal semmilyen jogi erővel nem bír, csupán azt jelzi, hogy az uniós testület kiáll egy EU-tagállam mellett egy vitás kérdésben az Ukrajna elleni háborúban agresszornak tekintett Oroszországgal szemben.

Orosz külügyi szóvivő: Románia így oldaná meg katasztrofális gazdasági problémáit

Minderre Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a Telegramon úgy reagált: a kincsek visszaszolgáltatását követelő Románia Oroszország kárára akarja megoldani gazdasági problémáit. Románia évszázados „fantomadósságait” próbálja Oroszország vállára terhelni, hogy javítson nemzetgazdaságának katasztrofális állapotán – hangsúlyozta.

Azt állította, hogy

Románia adósságai Oroszország és a Szovjetunió felé „szakértői számítások szerin” 20-25-szörösen meghaladják a teljes román kincstár értékét, amelyet 1916-1917-ben Oroszországnak adtak át megőrzésre.

A Marija Zaharovát idéző Komszomolszkaja Pravda szerint 1949-ben Moszkva „szinte az összes adósságát elengedte Romániának a második világháborúban okozott pusztításért”. Az orosz kiadvány azt is írja, hogy 2022-ben Románia 4 milliárd eurót követelt Oroszországtól.

Dmitrij Medvegyev: a román nem nemzet

Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese pénteken lényegesen hevesebben reagált az EU azon döntésére, hogy Románia kincseinek visszaadását kéri Oroszországtól, mondván, hogy „a románok nem is nemzet”, és hogy a kérés „arcátlanság” – írja a TASZSZ. „A románok, mint tudjuk, nem egy nemzet, hanem egy életforma. Úgy tűnt, hogy már semmi sem lephet meg minket. Az európai vezetők – idióták, gyengék, semmik. De nem, ismét okot adtak nekünk. Vissza akarják adni Románia aranyát” – írta Medvegyev a Facebook orosz megfelelőjének számító Vkontakte oldalán közzétett bejegyzésében.

Medvegyev szerint a „románok nem egy nemzet” idézet Alekszej Balabanov néhai rendező „Brat 2” (2000) című orosz filmjéből. Ugyanakkor a hagyomány Zsukov marsallnak, a második világháború egyik kiemelkedő szovjet tábornokának tulajdonítja. A volt orosz elnök és miniszterelnök posztjában azt is írja, hogy a szovjet kormány 1918-ban államosította Románia kincstárát Románia „rossz viselkedése” miatt, és hogy Bukarest ezt követően megtagadta, hogy „kifizesse adósságait” a „szovjet birodalom” felé.

Idézet
Románia ezt elfogadta, majd megkapta tőlünk a második világháború alatti náci időszakáért járó jóvátétel elengedését. Nos, most ismét feléledt az étvágy különböző idiótákban az Európai Parlamentben” – folytatta üzenetét.

„Nos, tényleg nem tudom, hogyan válaszoljak az ilyen arcátlanságra. Az EU 300 milliárd dollár értékű vagyont lopott el Oroszországtól, és követeli, hogy adják vissza Románia aranyát” – jegyezte meg Medvegyev, utalva az EU által befagyasztott orosz vagyonra. „Oroszul nincs mit mondani, csak annyit: menjetek a pokolba” – zárta pénteki üzenetét Medvegyev.

„Naftalinból előrángatott döglött macska”

A témát egyébként Valerij Kuzmin bukaresti orosz nagykövet még február elején „naftalinból előrángatott döglött macskaként” jellemezte. Megismételte a hivatalos orosz álláspontot, miszerint Oroszország nem tartozik Romániának semmivel, hanem éppen ellenkezőleg, elengedte Romániának az Oroszországgal szembeni adósságait, és felidézte, mit mondott Brezsnyev Ceauşescunak az 1960-as években.

Idézet
Elvtárs – Brezsnyev állítólag azt mondta Ceauşescunak – azt kell mondanom neked, mint egyik kommunista a másiknak, hogy felejtsd el a kincset. Mert, ahogy a jogi dokumentumokban is szerepel, Románia minden olyan tevékenység eredményeként, amelyért államként felelős, többel tartozik Oroszországnak, mint amennyivel Oroszország tartozik Romániának. Mi nem tartozunk önöknek, sőt önöknek ezt az adósságot”

– mondta Kuzmin.

A Moszkva és Bukarest közötti súrlódások ellenére Valeri Kuzmin fenntartja, hogy „senki sem vádolhatja Oroszországot a Romániával való kétoldalú kapcsolat szabotálásával”. A román aranytartalék ügye régóta vita tárgyát képezi Bukarest és Moszkva között. Az ügy az első világháborúig nyúlik vissza, amikor Románia felrúgva az addigi szövetséget, az Erdélyt neki ígérő antant oldalán 1916-ban belépett a háborúba, és betört Magyarország erdélyi területeire. Miután az osztrák-magyar és a német hadsereg ellentámadása nyomán nem csupán Magyarországról sikerült kiverni az idegen hadakat, hanem Bukarestet is elfoglalták,

a román nemzeti bank aranytartalékait, Mária román királyné ékszereit, majd értékes műkincseket, kötvényeket, értékpapírokat és értékes dokumentumokat is az akkor még szövetséges Oroszországba menekítettek, ahol Moszkvában, a Kreml páncéltermében helyezték őket biztonságba.

Összesen 91,48 tonna aranyat szállítottak Moszkvába. A Lenin vezette bolsevikok azonban 1917 októberében puccsal átvették a hatalmat Oroszországban, és Romániával is megszüntették a diplomáciai kapcsolatokat.

Az aranytartalék kapcsán pedig bejelentették: azt nem adják vissza a királyi Romániának, hanem „megőrzik Románia lakosainak”.

Bár 1935-ben, majd 1956-ban bizonyos tételeket a jó kétoldalú viszony megalapozása érdekében visszaadtak, ez az aranytartalékot nem érintette. Moszkva álláspontja szerint ugyanis a román hadsereg által a második világháborúban a Szovjetuniónak okozott kár jóvátétele fejében az arany őt illeti.

korábban írtuk

Bukaresti orosz nagykövet: a Moszkva jelentette fenyegetésről szóló kijelentés „katonai hisztériakeltés”
Bukaresti orosz nagykövet: a Moszkva jelentette fenyegetésről szóló kijelentés „katonai hisztériakeltés”

A „katonai hisztériát” szítani kívánó politikai vezetők nyomására tett kijelentések közé sorolja Valerij Kuzmin, Oroszország bukaresti nagykövete az új román vezérkari főnök múlt heti kijelentését.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Beindult a kampánygépezet, mostantól részben online formában is ülésezhet a parlament

A június 9-ei önkormányzati és parlamenti választásokra hivatkozva a bukaresti képviselőház házbizottsága úgy döntött, a tavaszi ülésszak végéig (június 30-ig) vegyes rendszerben, részben online formában ülésezik.

Beindult a kampánygépezet, mostantól részben online formában is ülésezhet a parlament
2024. április 15., hétfő

Gyűlnek a sötét felhők a koalíció bukaresti főpolgármester-jelöltjének feje fölött

Feljelentette hétfőn a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Emanuel Ungureanu a korrupcióellenes ügyészségen (DNA) Cătălin Cîrstoiut, a kormányzó balliberális koalíció főpolgármester-jelöltjét hivatali visszaélésért és csalásért.

Gyűlnek a sötét felhők a koalíció bukaresti főpolgármester-jelöltjének feje fölött
2024. április 15., hétfő

Nem módosítanak az érettségi tételek nehézségi fokán, ágálnak a diákok a digitális javítás ellen

Az érettségi vizsgák a végzősök bizonyos készségeit tanúsítják, a tételek nem nehezek, megoldásuk átlagos tudásszintet igényel – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Ligia Deca oktatási miniszter.

Nem módosítanak az érettségi tételek nehézségi fokán, ágálnak a diákok a digitális javítás ellen
2024. április 15., hétfő

Hivatalos: nem emelhetnek tandíjat az egyetemek egy tanulmányi ciklus alatt

Klaus Iohannis államelnök hétfőn kihirdette a törvényt, amely megtiltja a felsőoktatási intézményeknek, hogy egy tanulmányi ciklus alatt módosítsanak a tandíjon.

Hivatalos: nem emelhetnek tandíjat az egyetemek egy tanulmányi ciklus alatt
2024. április 15., hétfő

A háború közelsége miatt mindenki elkerüli a Duna-delta felújított repterét

Az ukrán határ közelsége és a dunai folyami kikötő elleni rendszeres orosz dróntámadások miatt kerülik a légitársaságok a Duna-delta felújított nemzetközi repülőterét – mutatott rá Stoian Vâlcu igazgató.

A háború közelsége miatt mindenki elkerüli a Duna-delta felújított repterét
2024. április 15., hétfő

Egyelőre folytatják a tiltakozást a múzeumok és könyvtárak alkalmazottai, béremelésnél többet akarnak

A Kulturális és Sajtószakszervezetek Országos Szövetsége hétfőn üdvözölte a kért béremelésekről szóló sürgősségi rendelettervezet közvitára bocsátását, de egyelőre folytatják a tiltakozást.

Egyelőre folytatják a tiltakozást a múzeumok és könyvtárak alkalmazottai, béremelésnél többet akarnak
2024. április 15., hétfő

Válságstáb ült össze a román külügyben az izraeli helyzet miatt, de egyelőre nem érkezett segélykérés

A román diplomáciai és konzuli képviseletekre eddig nem érkezett konzuli támogatás vagy segítségnyújtás iránti kérelem az iráni rakétatámadás után Izraelben tartózkodó román állampolgároktól.

Válságstáb ült össze a román külügyben az izraeli helyzet miatt, de egyelőre nem érkezett segélykérés
2024. április 15., hétfő

Az EP-választásokon indított romániai jelöltek alig harmada nő

A pártok által a júniusi európai parlamenti választásokon indított jelöltek alig egyharmada nő – derül ki az Expert Forum jelentéséből.

Az EP-választásokon indított romániai jelöltek alig harmada nő
2024. április 15., hétfő

Ciucă: Romániának nem kell meglepetésszerű katonai támadástól tartania

Kizárt, hogy Romániát meglepetésszerű katonai támadás érheti, mivel jelenleg „a stratégiai meglepetés már nem érhető el” – jelentette ki Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.

Ciucă: Romániának nem kell meglepetésszerű katonai támadástól tartania
2024. április 14., vasárnap

Jelentősen csökkent egy év alatt azon romániai gyereknek száma, akiknek mindkét szülője külföldön dolgozik

Múlt év decemberének végén 9758 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 2211-gyel csökkent 2022 végéhez képest.

Jelentősen csökkent egy év alatt azon romániai gyereknek száma, akiknek mindkét szülője külföldön dolgozik