Fotó: Mediafax
Az ország EU-tagságának első hat hónapjáról szóló mérleg szerint Románia folytatta az előrelépést az uniós törvények és programok hatékony alkalmazását akadályozó tényezők megszüntetésében, de azt is megállapítja a dokumentum, hogy időre van szükség ahhoz, hogy a törvényhozási eredmények konkrét eredményekkel járjanak.
Az EB-jelentés főként az igazságügyi reformokra és a korrupcióellenes harcra összpontosít, mivel ezen a két területen nyilvánultak meg a legnagyobb hiányosságok az EU-csatlakozást megelőző időszakban. Mint ismertes, Románia úgy válhatott az Unió tagállamává, hogy vállalta: a legrövidebb időn belül rendezi problémáit az igazságügy és a korrupció elleni harc terén.
A tervezet szerint Románia összességében elért bizonyos sikereket igazságszolgáltatási rendszere megreformálásában – ilyen például az, hogy sikerült gyakorlatba ültetni a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) cselekvési tervében szereplő intézkedéseket –, de továbbra sem történt lényeges előrelépés a strukturális és személyzeti politikák terén.
Aggodalmait fogalmazza meg az EB az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) függetlenségét illetően, és azt is kifogásolja, hogy a kormány által nemrég sürgősségi rendelettel módosított ANI-törvény csak részben tisztázza a vagyonok és összeférhetetlenségek vizsgálatával, a szankciók kirovásával kapcsolatos problémákat.
Azt is bírálja az EB-jelentés, hogy a nagykorrupciós ügyekben a romániai bíróságok túl gyakran hoznak felfüggesztett ítéleteket. Annak ellenére, hogy az Országos Korrupcióellenes Főosztály (DNA) eredményesen működik a vádemelések számát tekintve, a bíróságok túl kevés és túl enyhe büntetéseket szabnak ki. A DNA kapcsán a jelentés leszögezi: Daniel Morar főügyész elmozdítása az intézmény éléről károsan befolyásolhatja a korrupcióellenes harcot. Hátráltató tényező lehet továbbá egy sor olyan fejlemény is, mint például a banki csalások átminősítése nem korrupciós bűncselekménnyé, vagy a parlament abbéli szándéka, hogy csökkentse a bűnvádi vizsgálatok maximális időtartamát.
Összességében Romániának továbbra sincs átfogó korrupcióellenes stratégiája, amely a helyi közigazgatás legveszélyeztetettebb ágazatainak kockázati elemzésére épülne.
Az EB félévente készít egy jelentést Romániáról, a szerdán ismertetésre kerülő dokumentumot 2008 elején aktualizálja. A következő részletes jelentés 2008 közepére várható. Romániának legkésőbb 2008. március 31-éig kell a szükséges információkat eljuttatnia Brüsszelbe.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.