Képünk illusztráció
Fotó: Rostás Szabolcs
Tizenegy OMV Petrom-töltőállomást ideiglenesen bezáratott, és 340 ezer lej értékben szabott ki bírságot átfogó ellenőrző akciója során a román fogyasztóvédelem, amely nem titkolja, hogy Bécs álláspontja miatt szankcionálta a társaságot.
2024. március 12., 23:192024. március 12., 23:19
2024. március 12., 23:582024. március 12., 23:58
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) keddi tájékoztatása szerint az elmúlt két nap során az osztrák tulajdonban lévő kőolajipari társaság összesen 197 kútjánál folytatott vizsgálatot. Az ellenőrzés során megannyi rendellenességet észleltek: számos termékről hiányzott az árcédula, a hűtőszekrények nem voltak higiénikusak (némelyikben elpusztult rovarokat találtak), a kutaknál a pisztolyok elhasználtak, rozsdásak voltak, biszonyos termékeknek lejárt a szavatossági ideje.
Az észlelt kihágások miatt az ANPC ellenőrei mindeddig 340 000 lej értékben szabtak ki bírságot, és kiadtak öt figyelmeztetést, továbbá elrendelték 30 000 lej értékű árunak a forgalomból történő kivonását. Tizenegy OMV-töltőállomást ugyanakkor ideiglenesen bezárattak a fogyasztóvédők, ezek a kutak kizárólag a rendellenességek kiküszöbölése után nyithatnak ki. Egy benzinkút 6 hónapig nem nyithat ki.
Az ország nyugati részének egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalkozója, az aradi Dimitrie Muscă csütörtök délután elrendelte az osztrák bankoknál vezetett összes céges számlájának megszüntetését.
Horia Constantinescu, az ANPC országos vezetője kommentárt is fűzött az ellenőrző akcióhoz, szavaiból pedig kiderül: az intézmény gyakorlatilag az osztrák tulajdonban lévő kőolajipari társaságon kívánt bosszút állni amiatt, hogy Ausztria megakadályozta Románia schengeni csatlakozását. „Ennek az átfogó akciónak ama állandó törekvésünk áll a hátterében, hogy a legjobbaktól tanuljunk. Ahogy az elmúlt időszakban tapasztaltuk, több európai ország is felhívja a figyelmünket, hogy még nem vagyunk felkészülve arra, hogy teljes egészében csatlakozzunk az ő rendszerükhöz. Ellenőrzéseink nyomán rá kellett jönnünk, hogy az ő kiemelkedő kereskedelmi társaságaik sincsenek fekészülve a mi országunkra, ahogyan azt elvártuk volna” – fogalmazott az országos főfogyasztóvédő.
„Felkínáljuk nekik (a megbírságolt társaság képviselőinek – szerk. megj.) ezt az esettanulmányt, amely alapján eldönthetik, tetszenek-e nekik az ellenőrző akció során készült felvételek” – hangsúlyozta a román fogyasztóvédelmi hatóság vezetője.
Mint arról beszámoltunk, miután a bécsi hatóságok 2022-ben egyértelművé tették, hogy nem támogatják Románia (és Bulgária) csatlakozását a schengeni térséghez, számos román politikus, közéleti személyiség és kereskedelmi társaság Ausztria elleni bojkottot hirdetett. Sokan arra buzdították a román állampolgárokat, hogy ne vásároljanak osztrák termékeket, ne tankoljanak az OMV-Petrom kútjainál és ne költsenek ausztriai utazásokra, sívakációra. A közúti infrastruktúrát kezelő állami vállalat (CNAIR) úgy döntött: bezárja számláit az osztrák Erste csoporthoz tartozó BCR banknál, Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter pedig közölte, a Román Vasúttársaság (CFR), a konstancai kikötőket kezelő vállalat, valamint a bukaresti repülőtereket üzemeltető vállalat is megteszi a lépéseket számláinak az osztrák bankokból a román állami CEC bankhoz történő áthelyezéséhez.
A bojkott azonban néhány hét eltelével elcsitult. Annál is inkább, mivel Klaus Iohannis államfő adott ponton leszögezte: Bukarest nem bojkottálja Ausztriát, kizárólag diplomáciai eszközökkel igyekszik elérni a schengeni csatlakozást.
A romániai közúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CNAIR) az első állami nagyvállalat, amely szankcionálja Ausztriát amiatt, hogy meghiúsította az ország csatlakozását a schengeni övezethe: bezárja az összes számláját az Erste csoporthoz tartozó BCR-nél.
Bezárja az Erste osztrák bankcsoport tulajdonában levő BCR-nél nyitott számláját, az ausztriai termékek és szolgáltatások bojkottját ajánlja tagjainak a Sindalimenta élelmiszeripari szakszervezeti szövetség.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Visszatámadt Constantin Dobrea, az országos sótársaság (Salrom) vezérigazgatója, miután Radu Miruță gazdasági miniszter a héten megszellőztette, hogy az igazgató fizetését nem sokkal a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófa után hatezer lejjel megemelték.
szóljon hozzá!