Fotó: Győr Moson Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A képviselőház szerdán döntő kamaraként megszavazta azt a jogszabályjavaslatot, amely szerint szabadságvesztéssel is büntetendő a verekedésben való részvétel vagy a közrendnek és a köznyugalomnak a fenyegetés vagy más személyek emberi méltóságának súlyos megsértése általi megzavarása.
2023. május 17., 15:452023. május 17., 15:45
A büntető törvénykönyvet módosító tervezet egy tartózkodás mellett 177 támogató és 76 elutasító szavazatot kapott.
A képviselőház a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Lucian Bode belügyminiszter több módosító javaslatát is elfogadta.
Az egyik szerint
A tervezet eredetileg azt írta elő, hogy 3 hónaptól 2 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntethető az a személy, „aki nyilvánosan, személy vagy vagyon elleni erőszakos cselekedettel, fenyegetéssel vagy más személyek emberi méltóságának súlyos megsértésével megzavarja a közrendet és a köznyugalmat”.
Elfogadták a képviselők Lucian Bode azon a módosító javaslatát is, miszerint
A büntetési tétel felső határa egyharmadával nő, ha az elkövető más személyek életét, egészségét vagy testi épségét veszélyeztető lőfegyvert, tárgyat, eszközt, szert vagy állatot birtokol.
A belügyminiszternek egy másik elfogadott módosító indítványa szerint a szolgálatban lévő rendőrök, katonák és közhatalom gyakorlásával felruházott erdészeti alkalmazottak elleni erőszak az adott bűncselekménynél előírt szabadságvesztéssel büntetendő a büntetési tétel felső határának 50 százalékos megemelésével.
„Ha annak idején vita lett volna arról, hogy növeljék a büntetéseket ezért a bűncselekményért, nyomban felháborodtak volna. Ilyen képmutatást nehéz elképzelni” – jelentette ki.
Az ellenzéki politikus szerint a szerdán elfogadott módosítások szétrombolják a büntető törvénykövet, és olyan képtelenségekhez vezetnek, mint például az, hogy egy gázsprét használó tüntetőre nagyobb büntetést szabnak ki, mint egy gondatlanságból elkövetett emberölésért elítélt személyre.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!