Eredménytelen volt a kormány és a tanügyi szakszervezetek találkozója
Bojkottálják a pedagógusok a tanévkezdést?
Az iskolai év bojkottálására készülnek a pedagógusok – jelentették be a tanügyi szakszervezetek vezetői a kormány képviselőivel való tegnapi megbeszélés után, amely szerintük konkrét eredmények nélkül zárult. Bár a Realitatea hírtelevízió információi szerint Sebastian Vlãdescu pénzügyminiszter húszszázalékos béremelést ígért a pedagógusoknak, a szakszervezetek elégedetlenek az ajánlattal, és jövő héten folytatják a tárgyalásokat.
2006. szeptember 06., 00:002006. szeptember 06., 00:00
Bár a Realitatea hírcsatorna információi szerint húszszázalékos béremelést ígért a pedagógusoknak Sebastian Vlãdescu pénzügyminiszter a tanügyi szakszervezetek vezetőivel folytatott tegnapi tárgyaláson, az utóbbiak elégedetlenek az ajánlattal, és az iskolai év bojkottálásával fenyegettek. A megbeszélésen egyébként a tanügyi szakszervezetek és a kormány között tavaly novemberben kötött megállapodásról esett szó: az érdekvédelmi szervezetek szerint ugyanis a kormány nem teljesítette az egyezségben foglaltakat. Amellett, hogy a kormány nem dolgozta ki a pedagógusok bérezésére vonatkozó törvényt, az infrastrukturális fejlesztésekre szánt 1,1 milliárd eurót sem használták fel – állították a szakszervezetek vezetői, akik szerint eredménytelen volt a tegnapi tárgyalás. Mint ismeretes, tavaly közel egy hónapos általános sztrájk után novemberben állapodtak meg a tanügyi szakszervezetek a kormánnyal. A pedagógusok képviselői azonban idén többször is elégedetlenségüket fejezték ki amiatt, hogy a kormány nem tartotta be ígéreteit. Az oktatási minisztérium eközben azzal védekezett, hogy idén már három költségvetés-kiegészítést hajtottak végre, amelyeknek legfőbb nyertese az oktatás volt. Míg a tavalyi általános sztrájk során a tanügyiek legfőbb követelése az volt, hogy az oktatási tárca számára biztosítsák a bruttó nemzeti össztermék (GDP) hat százalékát, ezúttal a bérek növelése a legfőbb követelmény. Vezetőik elmondása szerint a pedagógusok azt szeretnék, ha fizetéseik elérnék más közalkalmazottak bérszintjét. „ közalkalmazottak bérhierarchiájának módosítását javasoltuk a kormánynak, vagyis azt szeretnénk, hogy a pedagógusok fizetése megközelítse az igazságszolgáltatásban dolgozók bérét” – ismertette a pedagógusok követeléseit Marius Nistor, a Spiru Haret szakszervezeti tömb ügyvezető elnöke. Érvelése szerint ugyanis azonos végzettségűek esetében azonos fizetés jár. Cãtãlin Croitoru, a FEN szakszervezeti tömb vezetője elmondta: a tavaly novemberben kötött megállapodás értelmében jövő évtől kellene érvénybe lépnie a pedagógusok bérezését szabályozó törvénynek, ám ezt még nem dolgozták ki. A szakszervezetek egyébként az iskolai év bojkottálását is kilátásba helyezték, amennyiben a kormány nem teljesíti követeléseiket. Sőt az érdekvédelmi szervezetek éppen szeptember 15-én, a tanév kezdetén készülnek nagyszabású tiltakozó utcai felvonulásra Bukarestben. A pedagógusok képviselői figyelmeztettek: a nyár elején végzett felmérésekből kiderül, hogy az oktatásban dolgozók több mint négyötöde a munkakonfliktus újrakezdését javasolta szeptember 15-től.
Három hét sztrájk után 11,83 százalékos béremelés Tavaly novemberben több mint három hétig tartott a pedagógusok általános sztrájkja, amelynek a kormánnyal kötött november 28-ai megállapodás vetett véget. Miután a kormány semmiképpen nem akart engedni a szakszervezeteknek, a helyzet rendkívül elmérgesedett: több pedagógus kezdett éhségsztrájkba, miközben a tanév befagyasztásának gondolata is felmerült. A megállapodás 11,83 százalékos béremelést írt elő a pedagógusoknak erre az évre, így január elsejétől 5,5 százalékkal, szeptembertől pedig 6,3 százalékkal növekedtek a tanügyiek fizetései. Infrastrukturális fejlesztésekre a kormány 1,1 milliárd eurót ígért.
Befolyással való üzérkedéssel vádolják a tanügyminisztert Mihail Hãrdãu oktatási miniszter lemondását kéri a Transparency International civil szervezet és a Kereszténydemokrata Néppárt (PPCD). A tárcavezetőt befolyással való üzérkedéssel gyanúsítják a bukaresti Dante Alighieri Elméleti Gimnázium diákjai és tanárai. Szerintük Hãrdãu megpróbált közbenjárni az iskolaigazgatónál azért, hogy egy ügyész fia – aki a miniszterelnöki kancelláriánál dolgozik – átmenőjegyet kapjon. Miután a miniszter sikertelenül próbálta meggyőzni az igazgatót, hogy vizsgálja újra a bukott diák helyzetét, az iskola vezetőjét lecserélték. A szülők, diákok és a tanárok azonban nagyszabású tiltakozó akciókat szerveztek az igazgató menesztése ellens (képünkön). A Transparency International rendkívül súlyosnak tartja az oktatási miniszter tettét, főként az Európai Bizottság országjelentésének küszöbén, amely döntő Románia 2007-es uniós csatlakozására nézve. Hãrdãu szerint a fővárosi iskolánál kialakult helyzetet mesterségesen hozták létre azért, hogy az igazgató megőrizhesse tisztségét.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.