Nem szakítanak? Rareș Bogdan (jobbra) szerint a kül- és belföldi problémák miatt a PNL és a PSD nem engedheti meg magának a koalíció felrúgását
Fotó: Facebook/Nicolae Ciucă
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) – az elnökválasztási kampány miatti nézeteltérések vagy elégedetlenség ellenére – nem tervezi a koalíció felbontását, ugyanakkor egyes minisztereket lecserélne – jelentette ki Rareș Bogdan, a párt első alelnöke.
2024. augusztus 05., 09:002024. augusztus 05., 09:00
„Minden párt az elnökválasztásra készül. A PNL nem rúgja fel a kormánykoalíciót. Tekintettel arra, ami a Közel-Keleten történik, és arra, ahogyan az ukrajnai konfliktus alakul, sem mi, sem ők nem engedhetik meg maguknak, hogy szétszakítsák ezt a kormányt” – mondta Bogdan az Antena 3 hírcsatornának vasárnap este.
Rámutatott: a közel-keleti és ukrajnai konfliktusokon kívül, amelyek bármikor eszkalálódhatnak, és amelyeket figyelemmel kell kísérni, a kormánynak számos más belső problémával is meg kell küzdenie, amelyek a gazdaság működésével, az európai források kezelésével, az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalásokkal kapcsolatosak, így
„A kormánynak sok mindennel kell foglalkoznia, például az európai forrásokról, amelyeket továbbra is be kell juttatni a román gazdaságba, szó van a helyreállítási tervről, amelynek a harmadik részlete kapcsán vannak még késések, és ezeket ki kell javítani. Tárgyalnunk kell az Európai Bizottsággal, hogy októbertől, novembertől ne kelljen csökkenteni a mikrovállalkozásokra vonatkozó plafont, és tárgyalnunk kell a költségvetési hiányról” – mondta a politikus.
Másrészt elismerte, hogy
„Vannak bizonyos miniszterek, akikkel elégedetlenek vagyunk, mind a mi részünkről, mind a PSD-éről, és úgy gondolom, hogy néhány helyen változás szükséges. Legyen a kormány egy kicsit energikusabb, tekintettel a meglehetősen nehéz őszre. Úgy gondolom, hogy szükség van némi átrendeződésre. Az átalakítás a miniszterelnök hatásköre. Nekünk viszont, akik 46 százalékos arányban vagyunk jelen a kormányban, jogunk van javaslatokkal előállni, és elmagyarázni, mi az, ami szerintünk nem működik” – hangsúlyozta Bogdan.
Kijelentette: teljesen meg van győződve arról, hogy a miniszterelnök a lehető legnyitottabban viszonyul a felvetéshez, és meg fogja vizsgálni a javaslatokat, amelyek egyaránt vonatkoznak a szociáldemokraták és a liberálisok által vezetett egyes területekre is.
Mint arról beszámoltunk,
A kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy „megnyitotta a párbeszédet” a jobboldali román pártokkal az államfő- és a parlamenti választásokról.
A két párt vezetői között azonban folyamatos az üzengetés és egymás bírálata, és korábban többször is fölmerült, hogy a PNL az idei választási szuperévben – a júniusi önkormányzati és EP-választások után idén még parlamenti és államfőválasztás is lesz – kilép a koalícióból, ha úgy értékeli, hogy a gazdasági problémák kezelése olyan népszerűtlen intézkedéseket követel meg, amelyek súlyosan ártanának a párt megítélésének, ezért jobban járna, ha ellenzékből futna neki a választásoknak.
Mint megírtuk,
Nicolae Ciucát arról faggatták az újságírók, hogy tárgyalóasztalhoz fog-e ülni Elena Lasconival, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökével, a Jobboldal Erejét vezető Ludovic Orbannal és más jobboldali alakulatok vezetőivel, miután Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnök Victor Pontával és Mircea Geoanával egyeztetett.
A liberálisok elnöke azt válaszolta: „megnyitotta a párbeszédet” a jobboldali erők összefogása érdekében, több egyeztetésük is volt a jobboldali pártok vezetőivel az elmúlt időszakban, és a nyári szünet után ezek folytatódnak. Ciucă elképzelhetőnek tartja, hogy találjanak egy „közös irányvonalat” az elnök- és a parlamenti választásokra.
Megkérdezték a szenátus elnöki tisztségét betöltő politikustól azt is, hogy ha felmerült egy ilyen jellegű megállapodás lehetősége, még mérlegelik-e a Szociáldemokrata Párttal (PSD) közös kormányzás folytatását a választások után. A PNL elnöke azt válaszolta, korai még jóslatokba bocsátkozni a választások eredményéről, de ha meg tudnak állapodni a „közös jobboldali projektről”, jobboldali kormány alakítására fognak törekedni.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!