Félprezidenciális köztársaságot javasol a PD
Félprezidenciális államforma bevezetését javasolja a Demokrata Párt (PD). Emil Boc pártelnök a hétvégén hangoztatta, a PD szerint 2007-ben módosítani kell az alkotmányt, amely francia mintára szélesebb hatáskörrel ruházná fel az államfőt.
A francia modell szerint az államfő nevezi ki a miniszterelnököt, feloszlathatja a parlamentet, elnököl a kormányüléseken, döntéseket hozhat válsághelyzetekben, és közvetlen úton népszavazást írhat ki. Emil Boc azzal indokolta a kormányzati rendszer módosításának szükségességét, hogy az államfői hatáskör jelenleg túl korlátozott ahhoz képest, hogy az elnököt közvetlenül a lakosság választja, míg a hatalom a kormányfő kezében összpontosul, aki nem rendelkezik a közvetlen választásból eredő legitimitással. A PD elnöke kifejtette, noha Romániát jelenleg is félprezidenciális köztársaságnak tekintik, kormányzati rendszere tulajdonképpen parlamentáris, azzal a kivétellel, hogy az államfőt közvetlenül választják. Hangsúlyozta: ezen változtatni kell, hogy az államfő legitimitásának megfelelő hatáskörrel rendelkezhessen. Boc szerint pártja általánosságban támogatja a francia modell alkalmazását, konkrétan pedig főként három elemre összpontosít: az államfő kormányüléseken való részvétele, a törvényhozás feloszlatásának, valamint a népszavazás kiírásának lehetősége. Különben az európai államok többségében parlamentáris köztársaság, némely országban pedig alkotmányos monarchia működik, félprezidenciális kormányzati rendszere csak Franciaországnak és Lengyelországnak van.
Emil Boc demokrata pártelnök felvetésére a parlamenti pártok képviselői azonnal reagáltak. Varujan Vosganian szenátor, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője hangsúlyozta, hogy az alkotmány értelmében Románia jelenleg is félprezidenciális köztársaság, ámde az általános európai modell a parlamentáris rendszer, mivel az Európai Unió tagállamainak többségében ez a kormányzati forma működik. A PNL álláspontja szerint Romániának is követnie kellene ezt a modellt, amely központi szerepet biztosít a parlamentnek, tette hozzá a szóvivő. Vosganian szerint a demokraták következetlenségére vall az, hogy most szélesíteni kívánják az államfői hatáskört, holott 2003-ban ennek ellenkezőjét szorgalmazták.
„Az RMDSZ több ízben is állást foglalt amellett, hogy Románia számára a parlamentáris köztársaság megfelelőbb kormányzati forma lenne a félprezidenciális rendszernél”, fejtette ki Emil Boc kijelentéseire reagálva Eckstein-Kovács Péter. Az RMDSZ-szenátor azt is elmondta, Románia esetében az egykamarás parlamenti rendszer is megfelelőbb lenne a jelenleginél. Az alkotmánymódosításra azonban csak konszenzusos alapon lehet sort keríteni, folytatta a szenátor, amit széles körű politikai és közvitának kell megelőznie.
A Konzervatív Párt (PC) szintén a parlamentáris köztársaságot látja a Románia számára legmegfelelőbb kormányzati rendszernek. Bogdan Ciucã, a párt szóvivője szerint az ország még nincs felkészülve arra, hogy a hatalom az államfő kezében összpontosuljon.
Cristian Diaconescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője úgy értékelte, szó lehet arról, hogy a francia modellt szem előtt tartva folyjék vita az alkotmány módosításáról, de csak azt követően, hogy a romániai intézmények elérik majd a francia civilizációs és demokratikus szintet. Az ellenzéki politikus kínosnak nevezte, hogy Emil Boc módosítja véleményét az alkotmány módosításáról, miután 2003-ban az államfői hatáskör korlátozása mellett szállt síkra.
Lucian Bolcaº, a Nagy-Románia Párt (PRM) ügyvezető alelnöke szerint a jelenleg alkotmányosan is megalapozott félprezidenciális rendszer hatékonynak bizonyult, ezért pártja határozottan ellenzi az alaptörvény újabb módosítását.